Categories
5X5

1X40 Narozeniny v Číně

1X40 Narozeniny v Číně

Dvojité číslo oběžníku na dvojité dvacetiny 🙂

Nové město, noví přátelé, noví kolegové, 10 měsíců, nelze očekávat, že se všichni seběhnou a budou v prostřed týdne pařit na mé. Takže single dort se 3 svíčkami mi ve středu večer udělal radost před tím, než jsem šel připravovat hodinu gramatiky:-) Jen proto, že mám narozeniny neznamená, že se budu flákat.

Co dělám:

V oblíbeném IMPROV baru proběhl další improv market, kde jsem “skoro” prodal sběratelskou edici korejské DVD verze Harry Pottera (stále k mání, takže stačí napsat;-), ale hlavně se skvěle najedl a pokecal v čínštině. Na svátek práce jsem si vzal pár dní dovolené, odříznul se od technologie, čapnul knížku, odjel metrem do Hangzhou, zašil se do hostelu, hodil nohy nahoru a užil jsem si nic nedělání až na půdu s knížkou v ruce. Naplno jsem si však užil přesčasové hodiny a 6 denní pracovní týdny díky čínskému náhradnímu volnu, které tu funguje tak, že zaměstnanci si nahrazují volno svátečních dnů během předcházejících a následujících víkendů.  V květnu také proběhla obhajoba bakalářských prací, kterou jsem dozoroval a ještě, že jsem všechny ty práce předem přečetl a opravil, jinak by děcka neodpromovali. Příprava závěrečných písemek se mi tentokrát podařila v rekordním čase a studenti se mají na co těšit 🙂 Škola pro nás také připravila výlet do „přírody” a odvezli nás 30 km za Shaoxing do rodného města básníka Lu You (陆游) (ENG) a vzali nás na pár aktivit včetně trhání borůvek. Klasický výlet do umělého turistického místa, ale v dobré kumpanii zahraničních učitelů s prima aktivitami, takže zábava to byla moc dobrá. Borůvky jsem pak zužitkoval na improvizované vaření ovocných knedlíků a udělal jsem si sladký narozeninový oběd. Zbytek strávím v práci, ale na geraltovy narozeniny už budu v letadle směr Guizhou (ENG).


Co čtu:

Jules Verne – Cesta do středu země  (CZE) – Vybral jsem špatný anglický překlad a bylo to znát. Do přečtení jsem se musel nutit a často jsem u toho usínal. Postavy mají nulový vývoj, věda je podávána suše a učeně jako z katedry 19. století s komentářem hlavního hrdiny. Samozřejmě většina z věcí je už překonaných, ale ve své době to muselo být oživující vědecko-fantastické dobrodružství popularizující tehdejší vědecké poznatky. S žádnou s postav jsem se však nesžil, určitě ne s hlavním hrdinou z jehož pohledu je příběh vyprávěn. Popisy v archaismech a pravděpodobně až příliš doslovně přeložené, mě nezaujaly. Ale jsem rád, že jsem knihu dočetl, protože nejlepší na ní byl doslov a recenze od Leonarda Nimoye (CZE) 5/10


Kde cestuji:

Hangzhou 杭州(Chang-čou) – na svátek práce jsem se rozšoupnul a vyrazil do Hangzhou, hlavního města provincie Zhejiang, sídla Alibaby a světového centra obchodu s oblečením. Mým cíle bylo si pořádně odpočinout, odpojit se, užít si přírodu a dát si dobré jídlo. Když už jsem byl v tom megacity s oblečení tak jsem teda taky nakoupil nové kalhoty (krátké i dlouhé) – M je mi dlouhé na nohy a S úzké v pase :-D. Určitě plánuji se do Hangzhou ještě vrátit protože je tam hodně k vidění.


Na co koukám:

American fiction (CZE)- Vtipné, svižné, absurdní. Karikatura dnešní Ameriky ad absurdum. Stejně jako v Kaskadérovi nebo Bullet train se metavyprávění přenáší přímo do scén a protože je to Amerika tak se tyto scény neobejdou bez pořádného a tvrdého product placementu (CZE), který to trochu kazil. Drogy, homosexualita, rozpad rodinných vztahů, konzumerismus, černošská otázka, vše je prezentováno surově až ostentativně, přesto snímek neztrácí punc satiry. Velmi dobře tak balancuje na hraně mezi líbivým klonem společenské kritiky soudobé Americké společnosti a kvalitně vykalkulovanou a především velmi dobře ztvárněnou karikaturou toho samého. Občas tu hranici překročí, ale ne příliš a za to má 8/10.  


Kulturní rozdíly:

996 (CZE) – Čínský pracovní trh už se několik let zabývá tímto fenoménem převládajícím u technologických a produkčních firem v Číně. Brutální pracovní nasazení, které se stal normou a i přes regulace (ENG) se tento nešvar nedaří odbourat. Obecně jsem vypozoroval, že v Číně jsou lidé mnohem více ochotni obětovat svůj čas i zdraví pro zlepšení ekonomické situace své rodiny z dlouhodobého hlediska – generačně. Ochota pracovat dlouhé hodiny bez odpočinku, špatné pracovní právo a neexistující odbory jsou podhoubím, ze kterého vyklíčila kultura přepracování jakožto normy a povinosti (rodinné, firemní, státní). 996 zkracuje od 9 do 9 šest dní v týdnu. Ano v Číně je stále naprosto běžný šesti denní týden a pokud nepracujete ve školství nebo pro zahraniční firmu, šance, že pracujete 6 dní je hodně vysoká. 996 bylo v minulosti také propagováno a podporováno úspěšnými čínskými ikonami byznysu jako Jack Ma (马云) (CZE). Potkal jsem pár lidí, mužů i žen v mladší dospělosti, kteří se mi svěřili, že takhle nedokážou žít a udělají cokoliv (myšleno hlavně začnou vlastní firmu nebo se v případě žen vdají) aby se 996 zbavili.

KMM

Categories
5X5

5X5 Velikonoce 2024

5X5 Velikonoce 2024

Co dělám:

Ráno v 7 hodin ve čtvrtek 4.4. zasáhlo Čínu zemětřesení o síle 7.3 (ENG) stupně rychterovi škály a i přesto, že to bylo cítit i tady v Zhejiangu 800 km od epicentra, tak chci všechny ubezpečit, že jsem v pohodě a ani mě to ráno nevzbudilo. Začal jsem v rámci jarního “houska běhu” běhat dvakrát týdně – strava potvrdí a dokonce jsem byl v posilovně ztratit svoje bezdrátová sluchátka :-/ Obnovil jsem svůj low carb jídelníček a to nejen kvůli tomuhle super videu od Jirky co vysvětluje věci (CZE) a tedy jsem omezil příjem sacharidu na 0 z nepřírodních zdrojů. Ještě jsem stihl na Velikonoce – Velký pátek – uspořádat pro studenty aktivitu foukání a barvení vajíček, což se náramně vydařilo, večer pak Absinthe (CZE), a cocain (vodka+kafe+cukr+citron) což mě na druhý den dobře počechralo žaludek. Přidal jsem se tedy v neděli ke kolegům a v improvizovaném čínském prostředí vlastnoručně připravil a upekl pizzu.


Co čtu:

Rozhovor: Jiří Sádlo – Je krásné jaro – přírodovědec, botanik, archeolog, sociolog a především milovník přírody Jiří sádlo v krátkém rozhovoru odhaluje jak přistupuje k psaní a také co si myslí o ovlivňování přírody moderním člověkem. Jeho nevyhraněný avšak osobitý přístup k přírodě, které jak říká „je člověk neoddělitelnou součástí” spojený s autentickou upřímností je radost si vyslechnout. 


Kde cestuji:

Vesnička Da fen 大芬村 (Da fen cun) – dnes již součástí Shenzhenu je známá svou koncentrací malířů a to především olejomalby. Pohodovou 1 hodinovou jízdou metrem se ze středu Shenzhenu dostanete na zastávku, která je hned vedle obchodního centra. Pár desítek metrů za ním začíná svět uměleckého hutongu, který nemá jinde obdoby. Tisíce a tisíce obrazů se zde tísní v malinkých místnostech původně obytných 3-5 patrových domů, kde každá z nich je vyplněna desítkami obrazů. Všechny jsou originál namalovaný jedním ze tisíce umělců nabízející své unikátní služby v této zátoce umění. Od reprodukcí Van Gogha, portrétů MCT, přes kýčovité krajinky a rustikální scenérie až po personalizované olejomalby podle vašeho zadání. V Dafenu seženete opravdu jakýkoliv obraz, který vás napadne za zlomek ceny, kterou byste za originály dali v Evropě. 


Na co koukám:

Film: Dune 2 – Na tenhle film jsem si zašel do kina, protože jsem první díl Dune v Praze nestihl a musím přiznat, že jsem nebyl uplně nadšen. Ani Čínský IMAX v Shenzhenu to nezachránil, a měl jsem pocit  že jde spíš o výplň před rozuzlením ságy, protože na 3 díl mě to rozhodně navnadilo. Přemíra akce, násilý a stopáže mi kazila dojem z vynikajících hereckých výkonů a především Javier Bardem svým projevem. Možná budu muset kouknout podruhé abych tomu opravil hodnocení, ale v současnosti 8/10 a možná i ta pozdní noční hodina byla na škodu.


Kulturní rozdíly:

Smrkání – Číňané nesmrkají na veřejnosti, jelikož je to pro ně stejně nechutné jako pro nás prdění na veřejnosti. Nechutnou částí smrkání je zvuk, který při tom lidé vydávají. Čistý nos tak musí ustoupit společenské přijatelnosti. Není to tak, že na veřejnosti se nesmrká, ale je nepřípustné při smrkání vyluzovat troubivé zvuky. Tiché smrkání je zcela v pořádku a ukázkou distingovanosti. 

KMM

Categories
5X5

5X5 Švestkové deště

Co dělám:

Vystěhoval jsem se z Prahy a přenechal epesní bydlení kousek od Veverky novému nájemníkovi. S kolegy z “bagety” jsme se rozloučili na nealkoholovém teambuildingu v Buddha čajovně, kde jsme dokonce zahráli Khamul a po cestě domů s Frantou nafotili pěkné snímky Karlova mostu. Po katarské ose jsem se proletěl do čínského Shaoxingu – přelet nad katarským pískem byl hodně fajn a ve společnosti mladého páru jedoucího na dovolenou do Thajska. Hned první víkend po příjezdu se umoudřilo zhejiangské počasí (na jaře notoricky známé svou deštivostí) tak jsem si dal procházku do kopců za naším kampusem.


Jak cvičím:

Předplatné do posilovny mi ještě nepropadlo takže s Thomasem plánujeme opět začít pravidelně navštěvovat Gym. Jen s rukou je to bída a tenisový loket se ne a ne lepšit. Skončím tedy nejspíš na leg day každý týden. Pomalu zkouším také kliky. Už jsem ale vyzkoumal, který pohyb způsobuje největší bolest, takže se mu můžu vyhýbat, ale shyby ještě nějakou dobu zkoušet nebudu.


Co mě zaujalo na Internetu:

Surviving in China (ENG) – Některé skvělé články o přežití v Číně jsem našel pomocí organického vyhledávání, když jsem hledal, proč mi VPN nefunguje správně. A tenhle server je jeden z nich. S připojením je to bída a dokonce i moji čínští přátelé na wechatu si stěžovali, že Astrill nefunguje nebo je velmi pomalý. Jestli za to můžou yemenští Husíni, nebo se na ni zaměřila čínská vláda je jedno, protože jsem musel poskytovatele chtěnechtě změnit. Kromě rad jak se dostat na internet v číně jsou na stránkách další tipy pro hladký přechod na čínský styl života.


Na co koukám:

Film: Země na pouti 2 – Po cestě do Číny v letadle jsem našel na Oryxu pokračování Putující země. Druhý díl definitivně chytne za srdce. Emoce to v některých scénách vykřeše přesně tak jak má a akce stejně jako efekty jsou na vysoké úrovni. Je to však neuvěřitelně zmatené (přehršel postav), překombinované(mnoho časových linií) a dlouhé (3h). Zasloužilo by si to mnohem lepší scénář a alespoň o 40 minut zkrátit. 5/10


Kultura:

Švestkové deště(CZE) neboli 梅雨(mei yu) – Někdo tvrdí, že už od března, jiní zase až od června, ale pravdou je, že tato deštivá fronta značně ovlivňuje počasí v Asii, zvláště pak v Japonsku a na východě Číny. Táhne se od středního toku Yangtze až na japonské ostrovy a tím, že se tyto vydatné a rychlé srážky objevují právě v době, kdy se sklízejí švestky se jim začalo říkat “švestkové deště”. Nejběžněji jsou ve východní číně k vidění od května do srpna. Poetičtější příběh o vzniku těchto monzunových dešťů je ten, že se vlhkost srážející ze zrajících švestek dostává do vzduchu a pak se mění v déšť.

KMM