Categories
5X5

5X5 březen 2023

5X5 březen 2023

Co dělám:

Po 7 měsících se mi konečně podařilo získat potvrzení zahraničního studia a stal jsem se akreditovaným MA v obou učitelství a filologie také v ČR (potvrzeno UK). Dalším krokem je rozšíření oborů na výuku Angličtiny. V Chinese pointu hledají učitele čínštiny, tak jsem se z hecu přihlásil na pohovor a demo hodinu mám příští týden. Do toho Cyberpunk, DrD2, 10 candles a další RPG sezení, které jsem vměstnal mezi práci, spánek a vaření. Únor byl krátký a vyčerpávající.


Co čtu:

Na nočním stolku mi teď leží „Základní pravdy křesťanské víry a morálky”. Miniknížečka z jednoho z navštívených kostelů, bůh ví kde. Ve spojení s přípravou plnohodnotného světa pro fantasy dobrodružství, je to minimum co můžu udělat, abych věrohodně podal obraz světa s vírou v jednoho boha a nezešílel z teologických traktátu typu „O boží milosti”. Takže SSMM pro všechny a povině + Vír. Ne, na žádnou jinou víru kromě chemie jsem zatim nepřestoupil.


Jak cvičím:

Běhání ve stromovce, 5+ km, se snažím jet jednou týdně. Do práce nám přibyla hrazda a co by to bylo za mužské nerdy, kdyby si hned neudělali tabulku v excelu na porovnávání svých atletických úspěchů, že? Na tabulku hazím zatím bobek a hrazda je strašně vysoko (bez stupínku na ní nevyskočím). Tím chci říct, že pokud jsem v kanceláři, tak 15 shybů denně udělám – teď už na jeden zátah. A pokud do kanceláře nejdu, tak doma udělám 65 kliků ve 3 seriích – 30-20-15 s 1minutovými pauzami.


Co poslouchám:

Radio/Podcast: Jak zvládat vztek  Sice starší, ale o nic méně aktuání obsah o zvládání stresu, agrese a vzteku především u mužů. Základem je vnímat svoje tělo a vyhnout se situaci, ve které nechám emoci vzteku aby ovládla mé chování, kdy již není možné volně rozhodnout o změně jednání. Motrkáři, Papiňáci a indivuduální šestistupňová škála vzteku. Vztek prochází touto škálou exponenciálně, proto je důležité zachytit úroveň, na které jsem schopen se zastavit. Time out a jeho vysvětlení ostatním účastníkům komunikace, jako deeskalačního nástroje chránící všechny zúčastněné.


Co kupuju:

Pro radost – Vazba dokumentů a výroba knih. Kdo umí udělat grafický návrh, například v inkscape může si nechat doslova vyrobit knihu s vlastním designem u ProfiVazby.cz. Díky online průvodci jsem mohl vše nahrát a definovat v e-shopu, a nebýt marný designer, tak bez jediného telefonátu a mailu dostat knížku v balíčku do 3 dnů. Na výsledky se můžete podívat sami v galerii. 600 Kč 7/10 za nemožnost výběru vazby.

KMM

Categories
5X5

5X5 rok králíka 2023

5X5 rok králíka 2023

Co dělám:

Když už jsem svému bratránkovi koupil jeho první komix se spidermanem, tak jsem zašel i na výtstavu českého komixu – Kája Saudek v tančícím domě. Opravdu hodně jsem se snažil v kuchyni, díky čemuž jsem mohl přidat nové a lepší fotografie k receptům – pálivé hovězí s bazalkou, vepřové s hořčicovou omáčkou celerovým pyré. Navštívil jsem vyhlášenou čínskou restauračku uprostřed sídliště, kde si k večeři můžete zazpívat karaoke a byla to náramná zábava s velmi dobrým jídlem a společností. Po dlouhé době jsem byl v hospodě a dal jsem jedno pivo + sekačku na stojáka v retro podniku Automat Matuška. 

Co čtu: 

kniha: Cesta do nesvobody – Timothy Snyder – Doporučeno 2 lidmi v mém okolí. Dal jsem tomu šanci a během měsíce po večerech usínal s akademicky přesnými výčty chronologických událostí předcházejících invazi na Krym v roce 2014. Politika nevyhnutelnosti a věčnosti, termíny, které autor vzývá celou stať pospojovanou tématem zlého V.P., který chce uvrhnout na svět chaos aby se nemuseli jeho občani cejtit jako jediní evropané co v pogorbačovské době dostali černého Petra. Když se budou mít ostatní víc na číču, než my, tak nebude vidět, jak moc jsme to tu „do+expresivní výraz” a ta oligarchie nám snad bude fungovat na věky. Z hlediska etnografie a antropologie velmi dobrý počin (925 ocitovaných zdrojů :-o) + Historie regionu o kterém jsem doposud věděl jen velmi málo. Stylově to voní propagandou americké demokracie a klapkami na očích, které vás vedou jen jedním směrem, ignorují vlastní chyby a předkládají jediný správný výklad předložených(výběrově) faktů. Příliš mnoho mystiky a symbolimsmu (Dugin, Bachtin, Iljin), chybí zamyšlení nad odlišnými důvody některých chronologicky uspořádaných událostí a ke konci nudí. „Demokracie závysí na volné směně myšlenek, přičemž volností se myslí absence výhružek násilím.”

Na co koukám: 

Film: Zelený rytíř – volné vyprávění legendy o siru Gwainovi a zeleném rytíři. Podmanivé až meditativní dílo plné symbolů a propojených hranic, barevné, cyklické. Akci nečekejte, přemýšlivý a hororový ton ano. Konec nic nevysvětlý a úvahy jsou ponechány na divákovi. Osvěžující film v záplavě marvelovek a akčních animáků. Musel bych hodně hledat v sešitech literatury abych to našel, ale jsem si s skoro jist, že jsme tuto legendu probírali na střední škole v hodinách češtiny. 10/10

Co Vařím: 

huang men ji 黄焖鸡 – Děkuji Pete za tip na tohle legendární jídlo, které se v chongqingském podání vyskytuje zásadné z pálivými papričkami. Recept jsem vygoo… a pospojoval z několika různých zdrojů abych vytvořil variantu, která bude sedět do mé kuchyně. První testovací verze se konala minulý víkend a vyšla z toho kuřecí pálivá polévka:-/. 2h vaření a provoněná kuchyně. 6/10

Co poslouchám:

hudba: Hign note – kdykoliv narazím na song, který mě dokáže rozhýbat v jakékoliv situaci, pak ho ukládám do oblíbených na YT. (Rád nasdílím celý playlist těchto pecek.) Velmi často je to drum’n’base, protože je rytmický s hlubokými tony a pěkně se do něj kolíbá. Se štěstím je možné mě zastihnout jak se doširoka usmívám a na takový song extaticky tancuji. 3minutová dávka intenzivních emocí – to je pro mě hudba.

KMM

Categories
5X5

5X5 Šťastný nový rok 2023

5X5 Šťastný nový rok 2023

Vánoce, Nový rok a další oslavy, hlavně těch co se narodili takhle v prosinci a k tomu nemoc, pomoc a práce…Prosincový oběžník bude poklidný jako ty Vánoční svátky, plný čtení a toho, kde získávám informace.

Co poslouchám:

Podcast: Hledání skutečného Adama Smitha (ENG) – 3dílná miniserie od mohokrát doporučovaného podcastu freakonomics. Od životopisné historie přes rozvoj jeho myšlenek v Chicagu až po zamyšlení nad současným stavem ekonomie ze Smithova pohledu. Steven Dubner odjíždí do Anglie a navštěvuje místa, kde Smith žil, mluví s jeho následovníky v exterirech a dává celému podcastu nový rozměr. Rozhovory jsou natáčené během procházek v Glasgow, Londýně nebo Kirkaldy(Smithova rodného města) kde jsou slyšet zvuky přírody a ulice. Na základě těchto epizod jsem si pořídil knihu The Theory of Moral Sentiments (Teorie mravních citů) a objevil zcela nový žánr dokumentárních podcastů. 


Na co koukám:

Je doba vánoční a tedy televizní, pohádková, filmová. Filmů jsem za ten týden viděl nespočet jak v TV tak online, ale podělím se o 2, které mě zaujaly a mají podobné rysy – schválně využívají artefakty z jiných filmů, jsou rodinné (hrají v nich děti) a hrají na nostalgickou strunu.
Avatar – Cesta Vody (CZE) – 3 hodinová reprodukce Avatara v novém prostředí (pod vodou) s příběhovou linkou sice rozvíjející původní námět, ale co do témat a scén jej vyloženě kopíruje + letmo se přidávají nové postavy a přírodně ochranářské téma je cítit na míle daleko. Navzdory tomu, jsem se u filmu vyloženě nenudil a 3 hodinky uběhly rychle, takže “Proč má cenu film vidět?” – 3D efekty pod i nad vodou, magie vodních živočichů, modrá je dobrá 7/10
Šílená noc(CZE) – Co se stane, když se Santa Claus nachomítne k vykrádačce s rukojmími na Štědrý večer? Tohle je jízda, kterou bych mladšímu publiku úplně nedoporučil, ale svezení na sněžných skůtrech se určitě bude líbit tatínkům. Smrtonosná past s Nicomundem místo McClaina a palice místo bouchačky.  9/10


Co mě zaujalo na Internetu:

Ethan Chlebowski (ENG) – vaříme vědeckou metodou. Velmi dobře zpracovaná videa o běžných věcech, se kterými se potýkáme v kuchyni. Od krájení cibule přes to, jak udělat jídlo chutňejší až po testování několika způsobů pečení slaniny. Hodně se mi líbí, že provádí slepé testy a hodnotí chuť jednotlivých verzí nezaujatě.
Kurzgesagtproč nestřílíme jaderný odpad do vesmíru? (ENG) – Na Youtube zůstaneme, protože Kurzgesagt je jedním z nejlepších vědeckých video kanálů v širém Internetosmíru, který poskytuje informace o vědeckých objevech a teoriích v populárně naučném kabátu, ještě o stupeň přístupnějším než Veritasium (ENG).


Co čtu:

Časopis: Vesmír 12/22 (CZE) – V nejnovějším čísle českého vědeckého sborníku je požehnaně zajímavých informací a vědeckých článků. Nejvíc mě zaujal ten, který se zabývá inteligentním chováním papoušků Goffinových na Tinambaru. Ti používají nástroje k páčení jader z jedovatého plodu Chrastounu. Nástroje si vyrábějí pomocí zobáku a pařátů a používají jich hned několik druhů podle náročnosti procesu dolování sladké pochoutky z jedovatého plodu. V rámci tohoto výzkumu bylo ověřeno, že nejen lidoopové a lidé jsou schopni vyrábět a používat specializované nástroje. Otevírá to zcela nový pohled na inteligentní chování dalších živočichů, se kterými sdílíme tuhle planetu.


Kultura:

Východní vs Západní filosofie (ENG) – Kro zná Epick Rap Battles of the History, bude hned vědět, že dnešní kulturní vložka není tradiční přednáškou z akademického prostředí:-) Tahle silně kondenzovaná vizitka 3 známých východních (Čínských) filosofů podpořená srovnáním s myšlenkami 3 filosofů západních (Evropských) je jen pro otrlé…ostatně jako většina ERB bitev (ENG). V pouhých odkazech nám autoři na necelých 5 minutách představují díla těchto filozofů, jejich nejznámější citáty, střípky z jejich života a základy jejich filosofie. Laozi Dao De Jing老子 道德经, Konfuciovi Hovory孔子 论语 Pět cest 五经 a Sun-c s jeho Uměním války孙子兵法. Celý rap je doslova napěchován narážkami a skrytými významy od Ubermensch po Kow tow. 10/10

Šťastný celý rok 2023 a hlavně to zdraví přátelé.