Categories
5X5

5X5 březen 2025

5X5 březen 2025

Jaro je plné vůně rozkvetlých stromů, teplejšího počasí, častých dešťů a více slunečných dnů. Připravte se na dávku fotek modré oblohy a pohledů na 4. největší přístav na světě. 

Co dělám:

Jaro v Číně je stejně nevyzpytatelné a teplotně proměnlivé jako v kotlině české, takže kromě pravidelného chození do posilovny a plavání jsou ostatní plány spíše otázkou dobrého načasování s Mr. Počasí.  Jeden výlet jsme absolvovali do Ningbo, ale ten druhý do Nanjingu pokazila nemoc a právě to počasí. Místo toho jsem zavzpomínal na časy dávno minulé – Foufounes v Tachově léta páně 1996 – a zahrál si kulečník, dal pivo a tabáček v teple městského centra. Tenisový loket se stále jen zlepšuje, shyby už si dovolím udělat téměř kdykoliv, ale v posilovně činky stále jen tlačím a netahám. 


Co poslouchám:

Podcast – Okolo češtiny : Určitě už jste někdy cestovali autobusem a na dlouhé cesty jste občas jeli tím dálkovým, kterému se v angličtině říká coach [kəʊtʃ]. Slovo coach pochází z češtiny od slova kočár. V jednom takové dorazila r. 1381 princezna Anna Lucemburská (CZE) do Calais, v té době patřící Anglii, která se později r. 1382 stala Anglickou královnou. Na krále a celou společnost měla velký vliv a svým okázalým příjezdem v obdivovaném kočáře přispěla i českou troškou do anglického slovníku. Historie samotného slova kočár je zamotanější a vede dále za hranice dnešního Česka. To a další zajímavosti o 74. největším světovém jazyce se můžete dozvědět v podcastu Ondřeje Bláhy z olomouckého studia Českého rozhlasu. Podcast má pouhé 3 minuty. 


Kde cestuji:

Nigbo (CZE) – 6 milionové město, přístav a historický obchodní uzel, který v době dynastie Tang(zhruba 300-600 nl.) hrál druhé housle na námořní hedvábné stezce. Díky blízkému přístupu k Japonsku se zde už od ranného středověku vytvářela multikulturní společnost a obchodní styky. Přístav je 4 největším na světě (CZE). Nás však během výletu nezajímali lodě, ale příroda, historie a kultura. Podívali jsme se během 24h do muzea, které shrnuje historii Ningbo od kultury Hemudu po 21. století, projeli jsme se na kole kolem jezera Dongqian a prošli se nádherným vodním parkem Yuehu s množstvím kulturních výstav, květin a ptactva. V brzkých ranních hodinách jsme prošli i přes náměstí Tianyi s přilehlým kostelem. Nejlepší zážitek však podle kolegy bylo pivo a pizza v místní Irské hospodě (ENG), která večer kypěla životem a konverzací v mnoha jazycích. 


Kulturní rozdíly:

Opakování je matka moudrosti. Tak se to alespoň říká u nás. Nicméně v Číně je opakování nezbytnou součástí jakéhokoliv společenského kontaktu. Neustále opakování, připomínání, dotazování a vyjadřování zájmu o druhou stranu je základ pro úspěšné vyjednání čehokoliv od multimilionového obchodu po správný překlad specifikace výrobku. Taková tradice pak vyžaduje notnou dávku času a společenského nasazení, ukazuje odhodlání jednat a spolupracovat. Kromě jiného to taky lidi nenutí dodržovat termíny, psát si poznámky a vytvářet připomínky pro sebe. Naopak je nutné se starat o připomínky a termíny všech ostatních. 


Na co koukám:

Wolfs (CZE) – Clooney a Pitt se potkali, jako 2 nájemní čističi v jednom hotelovém pokoji. Apple movie media mě docela překvapilo, tak jsem si vygooglil, jestli se to náhodou netočilo jen na ty jejich nakouslý telefony. Jméno je transparentním odkazem na Tarantinovu postavu z Pulp Fiction, ale oba 2 pánové se ani zdaleka nedokáží měřit s panem W z pověstných historek z podsvětí (CZE). Na druhou stranu film docela pěkně odsýpá a jeho 100 minut je tak akorát. Pointa je očividná, překombinovaných dialogů po skrovnu a vedlejší postavy dobře sekundují 2 stárnoucím hvězdám. Silnější režie a lepší vizuál by tomu prospěl, ale rozpočet pravděpodobně padl na jiné věci.

KMM

Díky že sem občas zavítáte a kouknete na fotky. Nezapomeňte se dneska také kouknout na nebe a když to bude v pravý čas, zahlédnete i částečné zatmění slunce. 

Categories
5X5

5X5 rok Hada 2025

5X5 rok Hada 2025

Blog už slaví své 12 narozeniny, a jeden z prvních postů který jsem posílal, byl právě v roce Hada 2013 z cestování po Yunnanu – Lu gu to Lijiang (CZE). Můžete si společně se mnou zavzpomínat u tohoto kousku necenzurované prvotiny a zavzpomínat, co jste v tu dobu dělali vy:-) S tímto jubileem vám zároveň posílám vše nejlepší do čínského Nového roku Hada, do roku 2025.

Co dělám:

Velmi odpočinková dovolená v CZE, takže jsem toho hodně nachodil po Tachovsku/ML a ještě více času strávil před obrazovkou PC při zkoumání co je to Roguelike(ENG) hra, protože Diablo 4 (ENG) a Ravenswatch (ENG), u kterých jsem strávil desítky hodin, to hodně připomínají. Příjemná setkání s přáteli u R+K, bowlingu nebo stolních her(Břink!) a RPG(Střepy snů) jsou za mnou, stejně tak jako rodinné oslavy jubileí. Velmi jsem si užil vaření a přípravu jídel a zároveň se po dlouhé době dosytosti vyspal. Bez budíku 2 týdny je k nezaplacení.


Co čtu:

Cirkadiální kod – Satchin Panda – V poměrně jednoduché formě a s citováním potřebných zrojů představuje přední výzkumník závěry z posledních desetiletí výzkumu ohledně spánku a jeho dopadu na lidský organismus. Sice není možné aby je vygeneroval GPT, protože tato kniha vyšla ještě před zrodem první verze světoznámého LLM modelu, ale souvislost některých prací z citovanými závěry mi uniká a musel bych hodně pátrat, jestli v nich lze najít fakta podporující autorova tvrzení. Takže jsem se rozhodl mu prostě věřit a jít s davem, přičemž knížku jsem viděl v knihovničce nejednoho z vás a komu tam teď chybí ví, že jsem si jí vypůjčil. Díky, při příští návštěvě vrátím 🙂 Zatím doporučuji základní věci – 1. Choď spát v pravidelnou dobu; 2. Nečum do obrazovky alespoň hodinu před zhasnutím; 3. Ráno vstávej do silného světla (pokud možno slunečního) – a rád si s vámi pokecám o vašem názoru na tuhle self-help knihu.


Co mě zaujalo na Internetu:

hysterie kolem obrazovek(CZE) – v DVTV vystoupil pan Mudr. Martin Jan Stránský a hořekoval nad tím jak nám děti hloupnou a “Metagram” nás prvoplánově dělá závislými na obsahu sociálních sítí pro vlastní zisk. Tenhle článek velmi dobře z obou pohledů komentuje jak to s těmi obrazovkami a konzumací obsahu dětmi v tuto chvíli je. Pokud vás zajímá více ohledně toho, jak funguje tzv. skinner box, doporučuji toto video (ENG) s jednoduchým vysvětlením posilování s variabilním odměňováním (CZE) a radou jak se zastavit a nesledovat bílého králíka


Co vařím:

Jedna z věcí, která mi dost chybí v současné internaci na kolejích v Číně je vlastní kuchyně a možnost dobře si uvařit. Za ten měsíc v Česku jsem si svou zálibu užil do syta a uvařil dokonce pár nových receptů. Červenou čočku z asijské kuchyně a Bostonskou čočku z české kuchyně jsem už přidal do receptů. Klasiku v podobě vepřového na mrkvi jsem pro rodiče, především otce, pekl poprvé a premiéra vyšla na jedničku. Proteinovou snídani(smažená vejce, opečená šunka, restované ořechy) jsem dělal jen několikrát, jelikož Česko je rájem pečiva, takže jsem snídal všechny možné druhy housek, koblih a šátečků.  


Co poslouchám:

Cosmic tripDJ Koogi a Takaaki Itoh. Záznamy setů 2 světových DJ z akce roku 2004. Old school Drum and Base v podání Koogiho a Techno od Itoha jsou klenoty. CD už mám tak poškrábané, že hodně přeskakuje, ale někdo nahrál oba sety na YT.

Dave Clark – čistokrevné, hutné, industriální techno. Set z roku 2001 jsem objevil na audio CD, které mám doma, ještě jde přehrát a hodně potěšil.

The Chemical Brothers – Notně zaprášené CD, na kterém je napsáno jen jméno téhle legendární skupiny kombinující elektroniku, techno, base a rock. První část alba jsou největší vypalovačky léta páně Y2K a druhá polovina je psychedelický výlet do zvuků budoucnosti.

KMM

Categories
5X5

5X5 leden 2025

5X5 leden 2025

Co dělám:

Více než 5 měsíců jsem si nenašel čas na soupis toho co dělám, kde cestuji, co vařím nebo jak cvičím. Přesto a nebo právě proto, že jsem byl zaneprázdněn, jsem nic nepsal, ale protože nejen prací je má duše naplňována dal jsem se po (dočasném) návratu do Čech opět do kupy a pokračování oběžníku s fotogaleriemi a střípky z čínské kultury je zpět. Také ze zdravotních důvodů jsem se rozhodl ukončit spolupráci s „bagetou” a vydat se na další etapu čínského života. Na podzim se mi podařilo upravit jídelníček, udělat slovy sedm shybů a když jsem v lednu začal spát víc než 6 hodin denně, tak se dostavilo více pozitivních zdravotních efektů. Navštívil jsem pár muzeí v naší lokalitě Shaoxing 绍兴 v provincii Zhejiang 浙江 a na Vánoce pocestoval do blízkého městečka Jinhua 金花 v Číně, přičemž jsem po 12 letech vyzkoušel také dopravu běžným čínským rychlíkem z města na venkov a zpět.


Co čtu:

Výzva roku 2024 na Goodreads už skončila, ale mně se ještě v prosinci podařilo dočíst knihu od českého historika Zikmunda Wintera – Zlatá doba měst Českých. Děkuji Agrosovi za doporučení a tímto potvrzuji, že tvé varování ohledně jazyka a stylu bylo na místě. Já jsem se archaickou češtinou rád prokousal a hltal zajímavosti, jimiž kniha překypuje, plnými doušky. Pro milovníky jazyka a historie zemí českých je to povinnost. Pro ostatní bych doporučil jen ty kapitoly, ke kterým mají nejblíže – architektura, řemesla, vzdělávání, věci veřejné, městské uspořádání na hradě i v ulicích atd. Podrobnou recenzi další knihy, kterou tady úplně prezentovat nebudu najdete také na Goodreads.


Co fotím:

Na podzim se mi podařilo vytvořit parádní sérii fotek našeho školního kampusu. Během několika krásných listopadových dní plných zlatavého světla jsem procházel kampusem a objevoval jeho různá zakoutí. Sérii jsem nazval „Tajné kouty naší univerzity”. Vše foceno na iPhone 13 s minimálním množství úprav jen za použití základních filrů. Výsledek najdete v galerii. 


Jak cvičím:

Zatímco na podzim jsem denně nachodil i 10 kilometrů, v zimě se spokojím s 7000 kroky za den. Právě to chození mi dovolilo upravit váhu směrem k normálu. Za 4 měsíce jsem nachodil několk set kilometrů a už jsem se odvážil si jít také zaběhat. Občasné běhání 2* týdně, tepová frekvence 180+ na 20 minut a upravená strava mi hodně pomohli s psychikou. Rekonvalescence tenisového lokte jde velmi pomalu a zatím jsem se odvážil udělat jen několik shybů v serii a maximálně 30 kliků – I’ll be back. 


Na co koukám:

YT: Lancelloti – filmový kritik – ať už je to analýza Tarantinova Tenkrát v Hollywoodu nebo Scottova Gladiátora, při sledování tohohle kanálu se moje filmové já nabaží do sytosti zajímavostí z natáčení i filmové teorie. Tohle je typ kanálu, které mě na YT baví a vytvářejí informativní obsah pro volnočasovou zábavu. Autor má nejen přijemný hlas, ale řemeslu rozumí a je to na jeho videích znát. Připomíná mi to podcast Odvážné palce.

KMM