Categories
5X5

5X5 Cyberpunk 2020

5X5 Cyberpunk 2020

Co dělám:

V Xianu se vysoké školy začaly shánět po vyuřujících češtiny, rozeslal jsem pár životopisů a uvidím jestli budu příští semestr zase za katedrou. Našel jsem novou partu nerdů, se kterýma se scházíme za Prahou na hraní Cyberpunk 2020 (CZE). Oční mi diagnostikoval Blefaritidu(CZE) takže se denně pokouším masírovat oční víčka a přikládat obklady = „exercise in futility”. Svou dovolenou jsem vyplýtval na epickou akci Dornhofacht, kde jsem se konečně potkal F2F s kamarády co znám z Putyky. Nejsilnějším zážitkem pro mě pak bylo 4h hraní systému 10 svíček (CZE).


Na co koukám:

Gordon Ramsay – 50 tipů do kuchyně –  Nevím na čem Gordon frčí,  nebo jestli se mu chce opravdu hodně na záchod :-), ale jeho kulinářské tipy se hodí i kuchaři bez 2 pod kůží. Některé znáte, některé nepraktikujete a některé uslyšíte poprvé. Ať vám alespoň 3 přijdou v kuchyni vhod. Mě určitě ostření nože, porcování kuřete, pokojová teplota pro smažení masa a rýže s citronem.


Co mě zaujalo na Internetu:

ulekare.cz – Služba stojí 250 Kč, ale může jí hradit zaměstnavatel nebo pojišťovna. Jedná se o online objednání k lékaři ve vašem okolí. Pohodlná služba kde stačí vplnit základní udaje jako mail a telefon, vybrat jakého lékaře hledáte a v jaké lokalitě. Operátoři za vás všechno vyřeší buď prostřednictvím mailu nebo telefonu a objednají vás ná vámi preferovaný termín. Den před návštěvou lékaře vám příjde SMS s přípomínkou, telefonem a adresou lékaře.


Co poslouchám:

Shinzo – Bad idea(Quickdrop remix) – Pomalý nástup se skvělým vokálem, navozuje atmosferu divokého západu, country, ale skvělým postupným nástupem a brutálním dropem přejde v EDM. Jak rychle se rozjede tak rychle skončí. Chytlavá melodie, dobrý beat a skvělý text jsou zárukou desítek přehrání. Za mě tom podzimní song a děkuji DJcotts za inspiraci.  


Co Vařím:

Nový přírustek máte v Holistrově kuchařce – Tofu s červenou čočkou a mrkví, ale ten správný recept je na Bílého rusa. Na Fachtu jsme se rozhodli popít trochu dekadentně a tak jsem pořídili pořádnou vodku, Kahluu a 30% smetanu. K tomu trocha ledu a dopadlo to tak, že po 2 drincích jsme byli pěkně vymetení 🙂 
White Russian (ENG)
vodka 4 cl (původně 5)
Kahlua 3 cl
smetana 2 cl
led – hodně
krátké brčko nebo něco na zamýchání

  • Naplňte whiskovku ledem, přidejte vodku, kahluu a polijte smetanou. Podávejte s brčkem nebo s dřívkem na zamýchání. Ze začátku pěkně ostré (i v odlehčené holistrově verzi) a ke konci osvěžující. Long drink.

Přátelé a kamarádi mějte se famfárově.

Categories
5X5

5X5 Den české státnosti

5X5 Den české státnosti

Co dělám:

Rohlik IT teambuilding kdesi za Zlínem v lesích byl FUN a 6 hodin v kuse jsem si na techno nezatancoval už hooodně dlouho 😀 Kudos hlavně členům support týmu – Svaťa, Fere a Bubík jsou prostě super parťáci.  Ve videohovoru s Alešem (bývalým studentem) jsem pochytil nová čínská slovíčka – 相辅相成. Prohnal se kolem nás největší svátek český a čínský – založení republiky  – ČR 28.9. ČLR 1.10. a oslavil jsem ho pětikilometrovým během ve stromovce + proběhli online gratulace (Čína) a offline demonstrace (Česko). S Honzou jsme zašli na Bad breeding hardcore-punk underground hudební koncert do klubu Eternia pod záštitou uskupení underdogs.


Jak cvičím:

Domů jsem za bezkonkurenční peníz pořídil hrazdu a denně trénuju abych se zase dokázal přehoupnout přes tu tyč a udělal muscle up. Je tomu už 6 let co jsem ho naposledy zvládal a od té doby váha dost kolísala. Se současnými 63 kg bych to rád zmáknul do jara. V práci se rozjela vánoční týmová soutěž, tak jsme vytvořili skupinu „Just Do IT L2 Support” a nachodíme za 3 měsíce alespoň 100 Km…nebo třeba i naběháme, když to Strava GPS nebude bojkotovat. Posilovnu přes zimu nejspíš zapíchnu a raději si zajdu do bazénu.


Co mě zaujalo na Internetu:

Fungl – Když jsem se rozepsal v dnešním příspěvku o to nákupu, tak jsem se zabral do jazykovědy a pátral po tom, co znamená slovo fungl a zda-li vůbec je ve slovníku českého jazyka. Bílý králiček(rozuměj google) mě zavedl na stránky ústavu pro jazyk český, sekce dotazy. Nejsem jediný komu tohle slovíčko vrtá hlavou:-) Tam jsem se dozvěděl, že slovo fungl (ne fungle) je původu německého (proto žádné anglické „e” na konci) – funkeln = nablýskaný a slovního spojení funkel nagel neu = nový jako nablýskaný hřebík. V pohraničí zcela běžně užívaná fráze má základ u sousedů a nikoliv za mořem. 


Co kupuju:

Nazdar bazar pull up bar – Na bazoši jsem zariskoval a vyjel koupit pull-up bar kamsi do Měcholup. Bezkonkurenční cena 100 Kč mě lákala, ale byl jsem i podezřívavý, protože dnes jsou na těch internetech všelijací podvodníci. Asi po 2h investigativní práce „sežeň hrazdu z druhé ruky” (znám jen aukro, bazoš a vás, mé přátele) jsem si ověřil: kolik podobná hrazdička fungl nová stojí + Jsou tu jiné nabídky na kvalitnější nástroj na bazoši v okolí?, Jak daleko se v té pražské MHD projedu?, Není lepší koupit novou věc a se zárukou?, Jsem ochoten nechat se ukecat na vyšší cenu? Výsledkem je přes 250 shybů za poslední týden a slick black Liveup sports pull-up bar v mých futrech.   


Co Vařím: 

Holistrova kuchařka – rozšířil jsem kuchařku o několik dalších receptů a pomalu do ní přesouvám veškeré recepty, které už mám v repertoáru roky. Nové recepty se tam nemají šanci dostat, dokud je neprověří čas, Rafat a nebo Joarn. Mezi nejnovější české přírůstky patří vepřové s hořčicovou omáčkou a celerovými kostkami a přidal jsem i ten proklatý štrůdl, jež mě na poprvé pěkně potrápil.

Přátelé a kamarádi mějte se famfárově.

Categories
5X5

5X5 Mid-autumn festival 2022

5X5 Mid-autumn festival 2022

Vydání měsíčníku vychází na svátek středu podzimu, ale je to oběžník Srpnový. Nejteplejší letní měsíc v celosvětovém měřítku. V Chongqingu zuřili požáry stejně jako v čechách a já byl rád, že jsem se do lesů dostal ještě před takovou katastrofou. V tomto měsíčníku přináším pár novinek z mého světa včetně toho co čtu, na co koukám, co poslouchám, co vařím a jak cvičím.

Co dělám

Práce, práce a zase práce i v letních měsících, ale kromě té se v diáři objevilo pár vydařených akcí. Narozeniny u Kuby byly super s velkou dávkou her a jídla – vietnamské placičky s bůčkem jsou pro takové obžerství jako dělané. Srpnová grilovačka s čínskými studenty z VŠCHT byla také plná jídla. Konečně jsem začal využívat multisport kartu a s factorypro na Hradčanské si dávám dostaveníčko minimálně 3x týdně. 


Kultura:

Svátek středu podzimu – jeden z důležitých čínských svátků, kdy úplněk dosahuje své největší velikosti v polovině 8 měsíce lunárního kalendáře. Od básní Li Po(李白) přes pečení a pojídání měsíčních koláčů yue bing (月饼) až po legendu o měsíční bohyni Chang e (嫦娥). Svátek se začal slavit již za dynastie Tang (618-907) ale velkou popularitu a statut důležitého svátku získal až za dynastie Qing (1644-1912). Slaví se v rodinném kruhu, předáváním měsíčních koláčů a dnes fotografováním měsíce. Svátek je tradiční nejen v Číně, ale také Vietnamu, Koreji a Japonsku. 


Co kupuji:

Guilin knedlíčky – Vyhlášená restaurace na čínské knedlíčky v Praze začala během pandemie s rozvozem této čínské delikatesy pod hlavičkou webových stránek mojeknedlicky.cz. Vydal jsem se s Lenou ochutnat a zhodnotit jejich počínání. Za průměrné menu pro 2 malé strávníky to bylo 375 Kč i s pitivem a 2 druhy knedlíčků dopadli následovně: 饺子 jiaozi🥟 – 5/5, 包子baozi – 2/5. Jiaozi jsou epesní s různými náplněmi a se skvělou sojovou omáčkou v příloze. Baozi jsou ohromě velké se skromnějším obsahem a velkou dávkou těsta. Celkově bych dal Guilinu 3/5 a určitě se tam na jiaozi vrátím, nebo si je nechám dovézt kamkoliv po Praze 🙂


Co jím:

Omezil jsem jídelníček, vrátil se k 5 let starému modelu 6+1 a přes celý týden se soustředím na protein, vlákninu a tuky. Zelenina ke každému jídlu místo přílohy. Zvýšený objem příjmu vajec a libového masa. Na Sobotu si nechávám pařby a možnost si dát co hrdlo ráčí. Sladké limonády nepiju několik let a alkohol je metla lidstva – občas se zametat musí:-)


Na co koukám:

Firestarter – Jak The Prodigy změnili hudební scénu v Británii a dali vzniknout zcela novému hudebnímu stylu. Místo klubové scény se vrhli před tisíce fanoušku na živé koncerty a otevřenou šou jako do té doby žádné elektronické hudební těleso. Trvalo to, ale výbušná energie Keitha, hororový vzhled Maxima a Liamova průkopnická hudba uspěli v nevýdaném měřítku. Publikum zvyklé na jasně ohraničené škatulky rocku a dance okusilo pilulku tanečního klubového roku a nechalo se unášet tony nového zázraku. Nejmetalovější hit v Britské hitparádě je od nich a nic míň od nich ani nečekejte. 

Děkuji vám přátelé a kamarádi, že jste a jste zdraví av  tom letním parnu odpočíváte po svém. Pište, volejte navštěvujte, rád vás uvidím. 

KMM