Categories
5X5

5X5 červen 2022

5X5 červen 2022

Ahoj vespolek,

Polední měsíc školy a první měsíc léta byl v Českých zemích velmi horký. Nejdelší den roku jsem strávil v osobáku z Plané do Tachova, kde se až do půl desáté dalo v denním světle číst. Na následujících řádcích přináším novinky o tom, co kupuju, co čtu, kde cestuju, co poslouchám a trochu o historii nejen Číny. 


Co  mě zaujalo na Internetu:

Vikingové podle Floriánka – “Seveřan zachycuje skutečnost severské kultury někdy až příliš věrně, ale seriál Vikingové je přitažený za vlasy až moc.” Toť slova mečíře a experta na severskou historii Petra Floriánka. Záznam rozhovoru na DVTV převzali i Hospodářské noviny a svým tempem i obsahem je velmi uklidňující. Na 30 minutovém rozsahu se hovoří o historii severských národů, replikách zbraní a šperků a co je, nebo naopak není dobrá reprezentace historických událostí.


Co kupuji:

Na výlet do přírody jsem pořídil 2 nezbytnosti – spacák a karimatku. Obě na výstavě stanů v pražských Letňanech, která probáhá až do konce července. Poždavaky byli skladnost, váha, cena a pohodlnost. Ve všech aspektech není nikdy možné uspět na 100%, ale vždy se dá najít přijatelný kompromis. V mém přípdaě takový výsledek představoval výběr třísezonní spací pytel  Warg 1200 microlite short a karimatka Zulu Timi. Zhodnocení až po prvním ostrém testu ve venkovních i vnitřních podmínkách v příštím oběžníku.


Čínská historie:

Zmrzlina nebo tank – cenzura na čínském internetu dosahuje bizardních podob. V případě čínské streamovací superstar však soudruzi sáhli vedle a spíše než o umlčení tématu se postarali o jeho rozdmýchání. Velmi Li Jiaqi (ENG) prezentoval/prodával ten večer na svém kanále sladkosti, ale bohužel se jedna zmrzlinka náramně podobala tanku (silně cenzurovaný symbol). Naneštěstí se to odehrálo v době, kdy probíhalo výročí demonstrace na Náměstí nebeského klidu. To cenzoři nerozdýchali a stream okamžitě utnuli. Tato reakce si žádala vysvětlení od milionu fanoušku a tak se nedopatřením postarali o propagaci celé události namísto její zahlazení. Co si lidé najdou sami, to si mnohem lépe pamatují.


Kde cestuji: 

Skončil semestr a konečně jsem mohl zajet na odpočinkové víkendy jak do rodného Tachova, tak do Plzně. Pohoda, klid, žádný časový plán a odpočinek v kruhu rodiny a přátel. Dobré jídlo, skvělé popovídání. Enjoy the little things. Nabití baterií na 50% a můžu se vrhnout na přípravu červencového cyklovýletu do Saského Švýcarska.


Co poslouchám:

Karel Kryl – netřeba představovat. Pro studenty v závěrečném ročníku jsem připravil pár textů od Karla Kryla. Jen překlad a soustředění na nová slovíčka. Samozřejmě spojeno s poslechem mistrova přednesu ve volných chvílích mezi hodinami.

Děkuji, přátelé, kamarádi a rodino, že jste na příjmu a z měsíčníku máte užitek. Rád odpovím na všechny dotazy, a feedback je vítán.

KMM

Categories
5X5

5X5 Praha Prčice 2022

5X5 Praha Prčice 2022

Ahoj vespolek,

Léto je tu, a k nějakému tomu letnímu drinku si přečtěte co dělám, na co koukám, co a kde nakupuju, co mě zaujalo na internetu a jak cvičím. 


Co dělám:

Semestr se chýlí  ke konci – díky bohu. Do pátku musím sepsat 4 závěrečné testy s postupem opravy a způsobem hodnocení. Jako vždy jsem si na to vzal pár dní volna v práci :-D. Přihlásil jsem se na letošní gamecon 2022 jako DM. S tátou jsme se zúčastnili pochodu Praha-Prčice a nám náramně vyšlo počasí. Karanténa v Šanghaji kupodivu ještě neskončila, alespoň co mají zkušenost moji přispěvatelé – 60 dní v karanténě na pokoji a už jim z toho hrabe.


Co  mě zaujalo na Internetu:

Kotleta píše Lukjaněnkovi – i na tenhle server občas zavítám. Pro ty, kteří neznají, tak František Kotleta je populární český sci-fi autor a Sergej Lukjaňenko napsal celosvětově známou sérii Noční hlídka. Ani v Kotletově otevřeném dopisu, se nezapře jeho katovský styl a sází to tam jak Baťa cvičky. Asi každý cítí potřebu se k TOMU vyjádřit; autoři, celebrity a veřejné osoby to nemají vůbec lehké a nezávidím jim. Tenhle onlinový veřejný výstřel je minimálně zábavný, sám jsem do pionýra nechodil a soužky učitelky jsem znal jen ve školce, takže lekci z historie bych potřeboval též. PS – Noční hlídku jsem četl, Legii ne.


Co kupuju:

rohlik.cz – od té doby, co jsem v Praze a mám opravdu málo času na chození po krámech, jsem začal skoro vše nakupovat online, potraviny nevyjímaje. S 10% slevou pro premiové zákazníky a dopravou zdarma 4* za měsíc jsem věrný rohlíku, který má vyšší ceny, ale dováží téměř kdykoliv až ke dveřím. Operuje ve velkých městech, snad kromě Karlových Varů nebo Českých Budějovic jezdí třeba i do Plzně a Olomouce. Jejich sortiment je velmi slušný, i když pro mě nedostačující, protože jsem zhýčkaný z Číny a některé ingredience na mé chuťovky tam prostě sehnat nelze. Kvalita potravin je velmi dobrá a až na výjimky s nimi nemám problém – objednávám 4-5* měsíčně na týden dopředu. 8/10 – hlavně za ty pomalé webové stránky.


Jak cvičím:

Turistika: Pochod Praha Prčice – Po 2 letechs e konečně zase konal lefgendární český pochod. Jeho historie sahá až do roku 1966, je jedním z nejdelších turistických pochodů na území ČR a se svou trasou 70 km trvá účastníkům celý den. My jsme si vybrali trasu Bystřice – Prčice dlouhou 34 kilometrů. Pro mě to byl asi nejdelší pochod, protože do té doby jsem ušel maximálně Plánskou 25. Počasí bylo na 1, svěží vítr, sluníčko, dokonce jsem si spálil nos a předloktí:-D a i přesto, že nohy posledních 6 km odmlouvali a hlásili se puchýře tak druhý den jsem byl bez bolístek a puchýřů ready jít si zaběhat.


Na co koukám:

The Dry – Sucho: Australský snímek, Eric Bana a povedený detektivní příběh odehrávající se ve dvou rovinách. Úžasné australské scenérie a prach vyprahlé pouštní krajiny se vám zažere za nehty a nepustí do posledního záběru. Atmosféru dokresluje dobrá hudba a barevné ladění. Herci by mohli být přesvědčivější v některých rolích a někde se jen suší sláma bez posouvání děje, ale celkový dojem velmi kladný. Film skvěle pracuje s tím co ukazuje, ale neříká. 7/10

Děkuji, přátelé, kamarádi a rodino, že jste na příjmu a z měsíčníku máte užitek. Rád odpovím na všechny dotazy, a feedback je vítán. 

KMM

Categories
5X5

5X5 Velikonoce 2022

5X5 Velikonoce 2022

Ahoj vespolek,

Šťastné a veselé Velikonoce – zpětně. Věřím, že těch pár dní volna jste si užili do sytosti v kruhu nejbližších jako já. Apríl byl v pravdě jako na horské dráze plný čínské cenzury a proto vám přináším novinky o tom co dělám, co mě zaujalo na internetu, co poslouchám, co čtu a co kupuju. 


Co dělám:

Naučil jsem se další indické jídlo a zkusil ho ve dvou variantách – Aloo Gobi s hráškem a Aloo Gobi s rajčaty. Zdokonalil jsem přípravu indického chleba Naan na úroveň „skoro jako v restauraci” a konečně našel dobrý recept na kuřecí Kung Pao. Duben nebyl jen o vaření, ale také o cestování a setkáních s přáteli a rodinou – Čarodějnice v Nenačovicích, Velikonoce v Táboře a oslava tátových narozenin v Plzni. Takové kodrcání po Čechách se pak podepsalo na mém zdraví a společně s celou Šanghají jsem si na pár dní poležel v domácí karanténě. Na úkor spánku jsem také zahrál DrD2 s kamarádem z Kanady a pokořil The Ascent na Hard. 


Co  mě zaujalo na Internetu:

Kdy bude Země civilizací Typu 1 (ENG) – Kardašovova stupnice uvádí civilizace 3 typů. Typ 1 dokáže vyrobit a uchovat tolik energie, jako je energie celé planety. Typ 2 vyrobí a uchová stejné množství energie jako jejich domovská hvězda a Typ 3 tolik energie jako celá galaxie. Země se v tuhle chvíli nachází někde na hranici 0.7. Podle nové studie (ENG), však nejde ani tak o to, kolik energie dokáží lidé vyrobit, ale o to, JAK a z jakých zdrojů jí vyrábějí. Dle výpočtů vědců by udržitelnou výrobou energie dosáhla Země Typ 1 někdy kolem roku 2371, což zdá se býti budoucnost velmi vzdálená.


Co kupuju:

The Ascent Na tuhle řežbu jsem si brousil gamepad několik měsíců. Pokud jste někdy hráli Dibalo 2 tak tahle střílečka je pro vás poviností, protože, jak v téhle recenzi popsal jíný fanoušek obou her Ascent = Diablo 2 + Cyberpunk 2077.  V neurčité daleké budoucnosti  ovládají megakorporace celé planety, ale bez jedné věci se jim zatím nedaří překonat stín mocnějších ras…vy to máte změnit. Recenzi v ENG jsem hodil hned po dohrání na Steam, takže ve zkratce… The Ascent je jedna z nejbombastičtějších her ze soudku akčních RPG, které jsem kdy hrál. Odzbrojující grafika, dechberoucí dystopická atmosféra kyberpunkového světa a elektronická hudba „chytlavá” jako Jazz 🙂 9/10


Co čtu:

Časopis: Vesmír – 2022/4 – Exkurze do světa atmosférického aerosolu: Článek pojednává o částicích, které kolem nás nosí vítr. O jejich původu, vzniku a způsobech přenosu vzduchem na velké vzdálenosti. Mnohem zajímavější než věcný obsah, který přibližuje složení a velikost částic ve vzduchu, je jeho formální stránka. Vědecký článek vznikl za spolupráce všech stupňů akademických pracovníků – od studenta střední školy po profesora na univerzitě a jeho stavba je jednoduše rozeznatelná a krásně demonstruje správnou formu akademické práce. Nejen že splňuje náležitosti vědecké práce, obsahuje potřebné citace a prezentuje fakta, ale především je pomocí správných příměrů přibližuje širšímu publiku. Na výbornou s hvězdičkou. 


Co Poslouchám:

Sub Focus – Solar System: pokračuju na vlně DnB a během návštev u Petry jsem se doslova zamiloval do téhle pecky od Sub Focus. Tak moc, že jsem nakonec vyhledal hodinový mix. Lepší DnB jsem neslyšel léta. Nenechá mé nohyy a hlavu chladnými a musím na ten beat vždy zapařit:-) Určitě mu budu věnovat víc pozornosti v nadcházejících měsících.

Děkuji přátelé a kamarádi, že jste na příjmu, přeji vám ať se máte skvěle a na veškeré připomínky i maily rád odpovím.

KMM