5X5 červen 2020
Svět je po COVID vlně číslo 1, karanténu jsme přežili ve zdraví a já vám v čerstvém 5X5 oběžníku přináším novinky o tom co čtu, co poslouchám, na co koukám, co mě zaujalo na internetu a jak cvičím.
Fotoreport najdete pod webovou verzí oběžníku.
Medium: Skutečné statistiky policejních zásahů v USA (ENG) – Všechno je o sledovanosti a výnosu z reklamy, proto je mnohonásobně výhodnější reportovat o zabitém černochovi než o zabitém bělochovi (v Americe). A tak, zatímco se televizní programy sjíždí na černých lajnách, nám vzniklo nové autonomní území v Seattlu zvané CHAZ(Capitol Hill autonomous zone). Hodnoty policisty zabitých neozbrojených Američanů nejsou zrovna příznivé(1000 lidí za rok 2019), ale stále v nich vyhrávají ti se světlejší pletí(19:9). Pokud 13% populace páchá 53% všech vražd, tak se nemůžu divit, že při jejich kontrole používají “orgáni” více donucovacích prostředků.
Co mě zaujalo na internetu:
Generátor kavárenského ruchu (ENG) – Od Barbary Oakley z kurzu Learning How to Learn(CZ) (Učíme se jak se učit). V době karantén a sociálního distancingu přijde vhod, že je možné alespoň simulovat hluk společnosti ostatních lidí. V generátoru lze nastavit ruchy prostředí tak aby jste se cítili jako ve své oblíbené kavárně.
Jak cvičím:
Po měsíci pravidelného (2Xtýdně) běhání a tréninku s vlastním tělem jsem se vrátil na původních 12 shybů a 10s ve stoji na rukou(výjimečně i 20s). Taky se mi konečně nechce po doběhnutí 4km omdlít. Se svou aktuální váhou 65 kilo, tedy o 4-6 kilo víc než před příjezdem do CR, to považuju za super úspěch. Když otevřeli posilovny, hned jsem s Honzou vyrazil navázat na předchozí režim, tak držte palce ať jde to zvedající se panděro zase pěkně dolu.
Na co koukám:
CT24: Dějiny prostřednictvím Kingdome Come na Masarykově univerzitě (CZE) – steal like a teacher. Takhle si představuji využití moderních technologií při výuce. Velmi dobře zvolená metoda výuky spojená s aktuálním děním a toho co cílovou skupinu baví. Spojení her a výuky historie nebo jazyků je cesta do študákovy duše. Ne nadarmo považuji Diablo 2 za nástroj, který mě opravdu naučil Anglické výslovnosti a gramatice.
Co poslouchám:
Nigel Stanford: AUTOMATICA – Vizualizována technologie. Nevím jestli je to víc optické nebo sluchová slast. Tenhle umělec má co nabídnout a jeho schopnosti jsou úžasné. Nigelovi další klipy přinášejí spojení technologie, fyziky a hudby v precizním vizuálním provedení. Děkuji Davide! 9/10
Electro swing – veselé, skákací, houpací, prostě náladu pozvedající piano, klarinet a big band. Takhle ve 2 ráno pracuji na písemkách, poslouchám klasiku od Pendulum a mám těch rychlých beatů plnou mozkovnu, oči se klíží…a YT algoritmus nabídnul ELEKTRO SWING. Netřeba kaféé, stačí jet v rytmu swingu. 9/10
Díky kamarádi a přátelé, že jste na příjmu. Budu posílat zprávy o životě mimo Čínu a online výuce češtiny dál. Dejte vědět, co vás zaujalo a co byste naopak v oběžníku rádi změnili.