Categories
čínské zprávy

Hector boří mýty o Číně

Hector boří mýty o Číně

Originál na: chinanews(CHN)

V originálním titulku “Španělský mladík Hector Gomez: Pro Čínu bořím mýty”

Hector Goméz pochází ze Španělska a od roku 2012 žije v Číně a v současné době pracuje v soukromé hudební škole v Chongqingu.

Během epidemie koronaviru se v médiích objevilo spousty nepravdivých informací o Číně a lživé články se šířili po Internetu jako požár. Hector se na to nemohl dívat a tak v čase volna založil blog “fact-check China“. Hector se vyjádřil, že v dnešním světě je mnoho lidí, kteří se snaží za použití lživých a pokroucených informací očerňovat Čínu. Pomoci svého blogu chce přispět k tomu, aby “západ lépe porozuměl Číně”.

Chci ukázat světu pravdu

fact-check China je blog, který boří mýty o Číně. Jak Hector při našem rozhovoru řekl, impulsem pro vytvoření stránek bylo, že po vypuknutí epidemie koronaviru se v mediích začali objevovat falešné informace o Číně. Většina těchto negativních článků je postavena na stejném principu:  zprávy jsou krátké se silnou rétorikou a žádnými zdroji. Ve skutečnosti se dají tyto fámy rozptýlit během několika minut vyhledávání na internetu a já jsem se rozhodl to udělat, poskytnout lidem skutečný zdroj informací.

“Čína lhala o počtech mrtvých? FÁMA!” Takhle Hector uvozuje článek ze 7. června 2020. Následující obrázek jasně zobrazuje nízký počet mrtvých ve všech asijských zemích  v porovnání se západem k 13. březnu. Z něho je jasně patrné, že země regionu Asie a Pacifiku jsou mnohem efektivnější při předcházení smrti pacientů s COVID-19 než západ. Hector k článku přikládá krátké vysvětlení a zdroj na oficiálních stránkách WHO.

“Rozhodl jsem se, že každý článek budu psát co nejkratší, což více reflektuje současný styl konzumace zpráv a čtenářské návyky lidí.”

Za pouhý měsíc si stránky získaly značnou pozornost a během minulého týdne se jim podařilo zdvojnásobit počty zobrazení. Lidé si článek rádi sdílí s členy rodiny i mezi přáteli.

Hector uvedl, že se ve volném čase po práci zajímá a hodně čte o tématech související s Čínou, což mu dává nápady na obsah jeho stránek. Přesto, že může stránky aktualizovat až po práci, slibuje, že dokud se budou “šířit fámy” o Číně, nepřestane s jejich vyvracením.

V tuto chvíli plánuji zapojit dobrovlníky k překladu stránek do dalších jazyků, především angličtiny. Také plánuji začít rubriku o Čínské kultuře a jejím vývoji v posledních letech (především hudbě). Západ má velice rád hudbu, takže chci přispět k lepšímu nazírání na Čínu.

Předsudky pramení z neporozumění Číně

Během interview Hector vzpomínal: “Když jsem byl kluk, tak jsem ve zprávách neustále slýchal o rychlém rozvoji Číny a zároveň jsem slýchal, že tam je život velmi těžký. Říkal jsem si tehdy to je zvláštní, jak může ta země na jedné straně bohatnout a vzkvétat, zatímco na druhé straně se o ní říká, že se tam žije špatně. To nedává smysl.”

Po příjezdu do Číny si Hector stále více uvědomoval předsudky a negativní diskurz proti Číně. “Na jedné straně to je kvůli tomu, že západní media vždy ráda zdůrazňují Čínská negativa, ale taky si myslím, že to je kvůli tomu, že o Číně ví cizinci příliš málo. Proto také snadno uvěří mýtům a polopravdám.”

Nejhorší není to, že by Trump vykládal hlouposti o Číně každý den, ale že jeho výroky spousta lidí považuje za fakta a dokonce si nikoho neuvědomuje, že je poškozováno “Společenství sdíleného osudu lidstva“. Velmi se bojím, že následující generace bude těmito proti-čínskými výroky otrávena.

Hector se pokusil bořit mýty o Číně na západních sociálních mediích, ale platforma Facebooku jeho snahu o propagaci zhatila. “Přístup Facebooku je neuvěřitelný. Není to už jen otázka cenzury, ale oni mě zablokovali veškeré snahy o vytvoření účtu a zasílání zpráv.” říká Hector. “Facebook si samozřejmě myslí, že je v pořádku když je Internet zahlcen falešnými zprávami o Číně, protože to je pro ně důkazem svobody slova, ale když se pokusíte tyto fámy vyvrátit, tak už se jim tahle svoboda nelíbí.”

Čína a západ mají mnoho společného

Když jsme se bavili o dojmu z Číny, tak Hector rád cituje s děl, která četl během svých studií na vysoké škole. V té se o Číňanech píše jako o “Asijských středomořcích”. Protože Číňané jsou velmi vstřícní a také rádi tráví čas s přáteli stejně tak jako lidé žijící kolem středozemního moře. “Samozřejmě existuje mnoho rozdílů mezi Čínou a západem, ale toho společného je mnohem více, než se může na první pohled zdát.” říká Hector.

Hector miluje čcínskou historii a filmy od režiséra 张艺谋(Zhang Yimou), to ho přimělo jít na “Asijská studia”. Později se oženil se svou čínskou přítelkyní a usadil se v Chongqingu.

Je to dobrý pocit, žít v Číně. Ve srovnání s neustálou stagnací v Evropě se mi líbí ten pocit neutuchajícího vývoje.