Categories
5X5

5X5 Jarní rozvolnění

5X5 Jarní rozvolnění

Ahoj vespolek,

Jarní oběžník ze Sudet je tu, a je plný návodů na to co dělat u obrazovek, když čekáte ve frontě do obchodu s oblečením během jarního rozvolnění. Co dělám, na co koukám, co mě zaujalo na Netu, konečně recenze na ten zimní oneblade a malá kulturní perlička z čínského YT. 

Co dělám:

Na blog se mi vloudil nechtěný návštěvník a v rámci očisty celé adresářové stuktury jsem nahrál i nový vzhled. Stránky by měli být i rychlejší než kdy předtím. Výsledek zhodnoťte tady a negativní i pozitivní zpětnou vazbu si rád vyslechnu na telefonu i na mailu. Rozvolnilo se nám a tak jsem tenhle měsíc strávil ve společnosti přátel a známých, ať už to bylo při opékaní u ohýnku nebo při procházce na vysokou, jarní počasí vybízelo k venkovním aktivitám. Další měsíc také přinesl další operaci a konečně snad zase normálně uvidím. 


Co mě zaujalo na Internetu:

irozhlas – OD moru KE covidu (CEZ) – statistika, historie, analýza dat, prezentace dat, antropologie, sociologie a další vědy ve VELMI rozsáhlé studii podnícené kovidovými patáliemi v ČR. Vše vztaženo na naší malou zemičku uprostřed Evropy. 

Vypadali vám vlasy? (CZE) – Nejde o článek, ale o to co odborníci doporučují – co nejvíce se vyhýbat stresu. Pomineme-li fakt, že server se jmenuje yookee a pravděpodobnost limitně se blížící k 1, že je článek opsaný ze zahraničních medií, přece jen mě na něm cosi zaujalo. Poslední věta konstatuje: „Odborníci doporučují se co nejvíce vyhýbat stresu.” Odborníci taky doporučují vyhýbat se tuctu dalších věcí [začátek nasearKazmu] Mám pocit, že páni odborníci asi na něco kápli, protože tuhle větu vidím v tisku poprvé. Takže doporučuji chodit na yookee pravidelně a třeba se dozvíte ještě něco víc šokujícího, objevného a užitečného. [konec nasearKazmu]


Co kupuji:

Philips oneblade – po 3 měsících používání můžu zhodnotit používání elektrického břitu na holení. Použití se hodně liší od klasické žiletky, a je mnohem účinnější holit se proti růstu vousů. Rychlost holení s oneblade je opravdu super – za 2 minuty je hotovo na sucho a bez pěny. Stále však přijde vhod voda po holení na zklidnění kůže. Úpravy delšího porostu pomocí nástavců (1,3,5 mm) mají průměrný výsledek. Nedoporučuju používat na jiné partie než obličej, ať si výrobce tvrdí co chce, tenhle břit je jen na tvářičky obličejové.  7/10


Na co koukám:

YT: Televizní hry a Kluci z Prahy  Janka znám z Honest guide (CZE), který používám i při výuce češtiny v Číně. Jeho projev je perfektně srozumitelný a často používá angličtinu. Jsou 2 tábory lidí: Jedni co propagují zodpovědnost za vlastní skutky a rozhodnutí na základě dostupných informací co říkají, že to těm lidem patří, když jsou tak hloupí a druzí, kteří by vše co se vydává za poctivý obchodní model v rámci zákona, ale úmyslně úvádí lidi v omyl zakázali. Ke kterému táboru se řadíte vy? Já jsem z tábora 4 lokalizovaném v Sudetech. 


Kulturní rozdíly:

Zeptej se Vincenta (CHN) – …kočičko. Vincent našel díru na trhu a skvěle přizpůsobil obsah cílové skupině (mladé Číňany). Na YT postuje krátká(8min) videa, kde radí čínským slečnám, jak ulovit toho svého prince a jak se nenechat utáhnout na vařené nudli. Kde jsou ty časy, kdy se PUA zaměřovalo na mladé a nezadané hochy ze středních vrstev. Vizuál i obsah je skvělou reprezentací současné čínské pop-kultury mladých. Vincent v něm poradí holkám z Číny co odpovědět na SMSku a jak poznat, že ten 老外laowai(cizinec) na druhé straně má opravdu zájem, nebo jak ho donutit, aby za ně cáloval pořádné peníze. Svižný, vtipný a hlavně plynule mandarínský video-blog (s titulky). 

Kamarádi a přátelé zůstaňte na příjmu. Budu posílat zajímavosti o životě mimo Čínu a online výuce češtiny dál. Dejte vědět, co vás potěšilo a o čem chcete slyšet příště!

 
KMM