5X5 Narozeniny v CR a čínský legismus
Všichni už jsme si na zahrádce dali to “jedno”, nakoupili nové oblečení, protože se do starého, “předkovidového”, nevejdeme a život jde dál. Tento životní rytmus je třeba oslavit tak je tady nový oběžník, tentokrát napěchovaný čínskou kulturou a taky se dozvíte co dělám, na co koukám nebo poslouchám.
Co dělám:
Poslední měsíc jsem byl na roztrhání na nejrůznějších víkendových akcích, od filmového večera u Vítka, přes víkendové hraní DnD v Nenačovicích a návštěvu v Sokolově (svíčková byla epesní) až po krátkou zastávku v Praze v Sapě pro ingredience na vaření. Chybí mi čínské jídlo HODNĚ, a to tak hodně, že jsem uvařil nudle a dal si je ke svíčkové! Na blogu jsem vytvořil novou sekci HSK, kterou jsem naplnil překlady nejnovějších pravidel pro nové mezinárodní zkoušky z čínštiny. Nechal jsem se naočkovat a zaregistroval se na Gamecon.
Co mě zaujalo na Internetu:
Čínské dědictví (ENG, CHN) – Novozélandský projekt a magazín publikující rozsáhlé studie čínské kultury, politky a společnosti, ale také překlady, přepisy a eseje dávno zapomenutých čínských autorů, stejně tak jako komentáře a studie propojující čínskou historii a současnost. Velmi dobré čtení pro pochopení spletitých vztahů mezi čínskou společností, morálkou a politikou. Narozdíl od eurocentrického pohledu na orient, se čínské dědictví dívá na Čínu optikou jejího vlastního historického vývoje a snaží se hledat elementy, které jsou dodnes markantní v její postmaoistické historii.
Kulturní rozdíly:
Legismus/Legalismus (CZE) – v souvislosti s výročím sjednocením Číny v r. 221 př. n. l. (CZE) je v rozsáhlé eseji Temné srdce číny (ENG) rozveden pojem legismus a jeho vliv na Xijinpingovu politiku vedení současné Číny. Čínský legismus a legisté byli společně s konfuciány, taoisty a mohisty jednou z významných škol myšlení ve starověké Číně. A v důsledku tou nejduležitější, jelikož první císař sjednocené Číny 秦始皇(Qin Shi Huang) se jejími principy řídil. Termín legismus (v AJ legalism) se často, a někdy i záměrně, zaměňuje s termínem právní stát (rule of law). Jeho základem je sice velké množství zákonů a vynucování jejich dodržování represivními prostředky, ale neslouží k řešení právních sporů. Slouží k totální kontrole obyvatelstva. Je to nástroj pro kultivování společnosti, který vládce používá pro dosažení politických a státnických cílů. Byl vytvořen za účelem poskytnutí mechanismů účinného vládnutí zaručujících rozkvět státu bez ohledu na osobní kvality a dispozice panovníka. Na 法家 (Fa Jia) se dá pohlížet jako na čínskou obdobu machiavelismu.
Na co koukám:
Seriál: Love, Death & Robots – tímhle skvostem mi dal Google ten nejlepší dárek k narozkám už v polovině minulého měsíce. Na prostoru 6-17 minut se odehrávají fantaskní příběhy, které ohromují. Mix 18 krátkých animáků je opravdu rozsáhlý a tak uvidíte animace kreslené i počítačové, ruské, čínské i mimoplanetární. Producentem je David Fintcher, který režíroval Klub rváčů nebo Zodiaka. Musí být jasné, že v povídkách o LÁSCE, SMRTI A ROBOTECH nebude nouze o násilí, krev či sex. Některé povídky jsou horší, některé lepší, ale celkově je vše až na „Alternativní historii s Adolfem” nad 70%. Zklamáním tak je snad jen velmi vysoké očekávání, kterým navnadí hudba, atmosféra a zpracování prvního příběhu. Sonnie’s Edge(10/10), celkově 8/10
Co poslouchám:
Podcast: Temné srdce Číny (ENG)- Hodně lidí se mě ptá, jak je to v Číně s komunistickou stranou a jak se žije v diktatuře. Tady je krátký (1h) podcast na téma diktatury v Číně a proč jí Číňané tolerují. Autorka 查建英 Zha Jianying (CZE) společně s kolegou Geremie R. Barmé(ENG) poskytli rozhovor o své nejnovější studii Temné srdce Číny – Princ Han Fei a předseda Xi Jingping(ENG), která se tímto tématem zabývá v kontextu politicko-historickém. Odhalují, že Čína má silnou tradici diktaturního vládnutí a představují hlavního strůjce doktríny autokratického řízení státu 商鞅 Shang Yanga. K té se předseda Xi vrací a svět je svědkem fúze leninismu s moderní AI na sledování lidí za aplikace legistických principů starověké Číny.
Kamarádi a přátelé zůstaňte na příjmu. Budu posílat zajímavosti o Číně a online výuce češtiny dál. Dejte vědět, co vás potěšilo a o čem chcete slyšet příště!