5X5 100leté výročí
Nový měsíc, nový oběžník. Dneska s pozdravem od velké rudé KSČ, která nám oslavila 100 roků samoty za velkou čínskou zdí. Na její počest jsem šel “budovat” scénu tachovského SLAPfestu pro pořádný underground hardcore.
Co čtu:
洞见(Vhled) (CHN) – Nejnověší způsob studia čínštiny. (Skoro) každý den když si lehnu do postele, tak si pustím zvukový záznam do uší a snažím se co nejlépe porozumět tématu článku, o kterém jsem si udělal nároz přeložením jeho názvu. Během poslechu rozeznávám náročné body čínské výslovnosti – P/B, T/D a -n/-ng. Nejlepší je však to, že článek je čten rodilými mluvčími v poměrně pomalém tempu, navíc je každý záznam zakončen příjemnou čínskou písničkou, ke které bych se jinak nikdy nedostal. Ze 14 minut záznamu 4 připadnou na píseň a zbytek je intenzivní poslech. Ráno si můžu článek přečíst v tištěné podobě a zkontrolovat svoje poslechové a rozlišovací schopnosti. Bomba!
Co mě zaujalo na Internetu:
Co znamená Demisexuál (ENG) – je to tam černé na bílém společně s vysvětlením Gray-asexuála, Asexuála, Pansexuála a Sapiosexuála. Jednoduše se sexuální přitažlivost, ostatně jako úplně všechny kategorie, začala dále rozdělovat na podmnožiny založené na tom či kterém dominantním znaku atraktivity. Což je vlastně zcela v pořádku, zkoumáme sexuální přitažlivost a docházíme k tomu, že není tak jednolitá, jak jsme si dříve mysleli. Stejně jako jsme přešli od představy jednolité hmoty k atomům a později sub-atomárním částicím. Všechno to začal Carl Linné v 18. století s jeho taxonimií živých organismů. Lidská touha klasifikovat, dělit a označovat se od té doby stále umocňuje.
Kulturní rozdíly:
Oslava 100 výročí komunistické strany číny (KSČ) proběhla 1.7. Na tuhle parádu se všichni připravovali hodně dlouho a hodně důkladně(přispěl jsem troškou do mlýna překladem Maových básní). Několik střípků najdete v galerii a nutno podotknout, že se straně podařilo lidi zmasírovat tak, že už nerozlišují mezi stranou, národem a státem. Za posledních 40 let dokázala KSČ vyzdvihnout přes 750 milionů lidí (ENG) z osidel chudoby (CZE) a kromě jiného zvládla pandemii COVIDu nejlépe z celého světa. Má se čím chlubit a čínští občané jsou o tom náležitě hlasitě informováni na každém kroku.
Na co koukám:
Film: Životy těch druhý (CZE) – Nevzpomínám si, že bych tenhle snímek viděl, ale vzhledem k datu jeho vydání a kvantům nakoukaných filmů to není pravděpodobné. Jedině tak, že bych tenhle snímek zcela ignoroval kvůli mé bezbřehé nenávisti k němčině, jež do mě zasely učitelky na základní škole. Sice na dvakrát, protože stopáž je víc než 2 hodinová, ale určitě s gustem a německými titulemi. Proměna hlavního hrdiny se ve fyzické rovině neprojeví vůbec a Muhleho minimalistický repertoár mimických záškubů kontrastuje právě s jeho činy a proměnou charakterovou…i když…”někde musí ten socialismus přece začít”. Všechny charaktery jsou po německu „akkurat” a ani ta sladká tečka nechybí, takže není divu, že film získal oskara. 9/10 (hlavně za atmosferu podpořenou hudbou.)
Co poslouchám:
Podcast: Sam Harris – Making sense (ENG)
Hudba: AIM to HEAD – Minister Upozornění!: Hudba vás zavede do temných zákoutí vlastních myšlenek!
Tenhle projekt mám v hledáčku několik měsíců a někteří jedinci už ode mě dostali SZ s linkem na tenhle neotřelý styl hudby. Především fanoušci sci-fi a různých RPG her se mohou inspirovat a hudbu volně využít ve svých videích, nahrávkách a podcastech. Kromě opravdu mechatronické muziky mě k AIM to HEAD přivedl i ART, který každé video doprovází – dechberoucí. Jmenuje se to Dark Techno, takže si představte více hororového Blade Runera bez happyendu a zasazeného v prostředí temných techno-katedrál plných stínů netušených hrůz. Velmi pěkně to dokresluje i povídky z Love, Death & Robots(CZE) (kterým nedávno vyšla druhá serie).
Kamarádi a přátelé zůstaňte na příjmu. Budu posílat zajímavosti o Číně a online výuce češtiny dál. Dejte vědět, co vás potěšilo a o čem chcete slyšet příště!