Categories
5X5

5X5 Gamecon 2021

5X5 Gamecon 2021

Ahoj vespolek,

Červencový oběžník je vyletněný s doporučeními kam se zajet po Českých zemích podívat a co navštívit. Největší český festival nepočítačových her Gamecon 2021 byl EPICký nejen proto, že jsme měli perfektní spoluhráče na mDrD, ale také skvělým zážitkem z Arkhamského Mocboje, který organizoval Lečo, a byl dokonalou kombinací fyzických, mentálních a technických disciplín.

Co mě zaujalo na Internetu:

Když žádná stopa není falešná – článek původně vyšel na prestižním serveru medium.com, který pravidelně sleduji, ale na český internet se dostal z ne příliš důvěryhodné stránky alarm.cz. Kromě toho jak funguje dezinformační kampaň a proč je moderní akdemická věda pod extrémním tlakem publikovat nebo neexistovat se dozvíte o tak vykutálených marketingových kampaních jako byla ARG(Alternate Reality Game) I love bees(ENG). Dnes ve vědě nejde o to prokázat(nebo vyvrátit) hypotézu, ale publikovat článek ve vědeckém periodiku a být citován velkým počtem dalších studií. O tom jak vzniká kult, co znamená pojem apofenie, proč mozek nerozlišuje mezi pocity pramenící z reality a mezi těmi z fantaskní zmanipulované polopravdy a jak touha někam patřit směřuje k postavantgardní společnosti bez zřetelně definovaných hranic čehokoliv. 


Co čtu: 

Smrtka – Neal Shusterman (CZE) – Tuhle distopickou vizi světa, kde lidé neumírají přirozeně, ale jen za pomoci Smrtek(Scythe), které je kosí na základě kvót pro udržitelný rozvoj planety, jsem si plánoval přečíst už několik měsíců. Červencová dovolenka k tomu byla ideální příležitost a za 14 dní jsem 400stránkový paperback proletěl s velkou chutí. Násilné, vtipné, originální. Přistihl jsem se, že přemýšlím nad tím co amerického autora vedlo k tvorbě takovéto fikce a jaké události formovali jeho představu o světě kde smrtka chodí s plamenometem. Plnou recenzi najdete na goodreads. 5/5


Kde cestuji: 

Červenec byl hodně výživný na cestování po Čechách. Kromě cesty na Gamecon 2021 v Pardubicích, který shodou okolností probíhá co by kamenem dohodil od dráhy pro velkou pardubickou,jsem zavítal do Hradce „na jedno” s hradeckou partou. Hned z Hradce jsem vyrazil na sever Čech a zopakoval si loňský relax v chatkách v Čeckém Švýcarsku v kempu Česká Brána. Tentokrát se nás sešlo celých 12 a všichni vyšlápli na žříceninu hradu Falkenštejn, a výšlap je to vpravdě náročný. Poslední místo, které jsem navštívíl je bez signálu a čeká na vás uprostřed Slavkovského lesaKladská je známá především lovem divoké zvěře, rašeliništi a množstvím naučných stezek, které lze objevovat v jakémkoliv počasí.


Na co koukám: 

Film: Studedentský servis (CZE) – Francouzský film je na můj vkus až moc “nahý”. Scénarista si nejdříve dává dost na čas a ten konec pak uspěchá, ale celkově je to velmi zdařilá sonda do života služeb pro dospělé, které poskytují studentky. Občas je těžké sledovat jak hlavní hrdinka trpí během kontaktu se svými „klienty”, kterých není málo, jenže nejsou ničím zajímaví. Nevím jestli je mi špatně z toho kam je hlavní hrdinka tlačena vlastní představou o společenském postavení, nebo lehkostí s jakou k ní zákaznící přistupují jako ke kusu zboží v době „kdy je VŠE na prodej”. 6/10


Co poslouchám:

Rádio: Čína deseti slovy (CZE) – Rádio poslouchám převážně v autě, ale komentář k překladu nové knihy čínského spisovatele 余华 Yu Hua (ENG) jsem si vychutnal během opravování studentských závěrečných prací. Yu Hua(neplést s filmem 芳华Fang Hua) je velmi známý autor jehož dílo Žít se dočkalo zfilmování už v roce 1994. Jeho nejnovější knize esejů odrážející rapidní změny v čínské společnosti za posledních několik dekád se konečně dostalo českého překladu od Petry Martincové. Kniha je v Číně zakázaná(ENG) stejně jako tisíce dalších knih.

KMM