Categories
5X5

5X5 Léto v Česku 2021

5X5 Léto v Česku 2021

Ahoj vespolek,

Srpnový oběžník je bez fotek, ale můžete si přečíst o tom jak cvičím, co mě zaujalo na internetu, na co koukám a co jsem uvařil dobrého.

Co dělám:

Byl jsem na extrakci špatně rostlé osmičky v levé spodní čelisti. Moje první operace v životě. Hubu jsem měl oteklou jak křeček a pach řezaného zubu mě straší ve snech. Připravil jsem pro studenty 2 nové předměty – České zprávy audiovizuálně 1 a Pokročilá čeština 1, ve kterých studenti objeví tajemství rozdílů obecné a spisovné češtiny. Vzhůru do nového semestru.


Co mě zaujalo na Internetu:

Rating online medií – nadační fond nezávislé žurnalistiky na základě hodnotících kritérií a spoluprací s externími autory již několik let srovnává a rozděluje media na českém internetu podle spolehlivosti informací a obsahu, který poskytují. Výsledkem je jednoduchý systém A,B,C, který uživatelům dává rychlý přehled o tom, která media jsou více důvěryhodná a která méně. Naleznete tam také seznam webů s převážně konspiračním a zavádějícím obsahem.


Jak cvičím:

100 kliků + 2Xtýdně 5km běh. Rád bych běhal 3X, ale zatím to kondičně nevychází. V červnu už jsem pokořil hranici 50km za měsíc, srpen byl kolem 30 zatímco v červenci jsem díky cestování dal jen 15. Už je to dlouho, co se moje ruce nedotknou země při protahování stehenních svalů v předklonu a rozhodl jsem se to změnit zcela revolučním způsobem – posílením bederních přitahovačů (ENG). Zároveň jsem se vrátil k posilování vnitřního hýžďového svalu (ENG), abych bojoval s hodinami sezení u počítače, které vedou k bolestem zad tím, že ochabují hýžďové svaly (CZE).


Na co koukám:

YT: Existují různé styly učení? (ENG) – Přesto, že za celou existenci této teorie nedošli vědci k přesvědčivým důkazům o existenci takzvaných modů učení (vizuální, auditivní, slovně-psaný, kynestetický) už více než 20 let se rady o jejich používání dostávají do učitelských osnov a do manuálů „jak individualizovat výuku”. Nejen, že jsou lidé náchylní si jeden styl vybrat a podle něj se řídit, přeci jen jsou tu 4 škatulky takže nějakou si vybrat musím, ale jejich vlastní volbu potvrzují nesystematickým pozorováním a podléhají potvrzujícímu zkreslení (CZE).  


Co vařím:

Prázdniny jsou časem, kdy se můžu věnovat své kuchařské vášni a během léta jsem toho navařil opravdu hodně. Dám vám k dobru pouze jeden recept, který jsem uvařil proto, že jsem dostal obrovskou cuketu a potřeboval jí v rozumném čase zpracovat. Možná znáte cuketové řízky, nebo opečené cuketové plátk na grilu, ale cuketový bramborák jste ještě nězkoušeli. Já jsem to udělal za vás a výsledek je více než povedený. Co se receptu týče…primitivnější než zaměnit půlku nastrouhaných brambor v bramborákovém těstě za nastrouhanou cuketu to být nemůže.

5 středních bramboráků

  • 1/2 cuketa (500g) – 1/2 brambory (500g)
  • 7 x česnek (stroužek)
  • 4 x vajíčka (kusů)
  • 6 x mouka (hrubá – lžíce)
  • 2 x majoránka (lžičky)
  • pepř a sůl dle uvážení

Nezapomeňte pořádně vymačkat veškerou vodu před tvořením placek. Dáte do trouby předehřáté na 180 stuňů na 30 minut. Dobrou Chuť.

KMM