Categories
5X5

5X5 Založení ČLR

5X5 Založení ČLR

Ahoj vespolek,

Svátek starý již 72 let…je tomu už 72 let co Mao na náměstí Nebeského klidu vyhlásil založení ČLR. To bylo 1.10.1949 a i když se nám svět změnil, je tento svátek pro Číňany, hned po čínském Novém roce, ten nejdůležitější. A zatímco Číňané jezdí na dovolené a cestují, já mám čas sepsat nejnovější oběžník.


Co dělám:

Začal nový semestr, takže 3 dny v týdnu učím 5 studentů z Číny česky, zatímco zbylých 10 přicestovalo do ČR a teď je můžete potkat v Olomouci procvičujíce svou češtinu s místními Moravany. Přeju jim hodně štěstí v jejich snažení 🙂 50km meta pro běhání se vydařila 3 měsíc v řadě. Zapojil jsem se do tvorby TTRPG(ENG) systému, který tak konečně to dostane nějakou psanou formu. Z toho množství kulinářských skvostů s rýží, které jsem v září uvařil můžete pár pokoukat v galerii.


Co poslocuhám:

Owl City – Ocean Eyes – Tuhle kapelu jsem objevil, v roce 2010 s jejich velkým hitem Fireflies. Jako správný music geek jsem šel hlouběji a jejich hudbu jsem nejen prozkoumal, ale absolutně si jí oblíbil. V roce 2012 když jsem odjel do Číny mi album Ocean Eyes dělalo společnost každý den po cestě do práce za sychravých zimních dnů. Je spojeno s tolika rozporuplnými pocity, že když ho poslouchám nevím jestli mám brečet, tancovat nebo se smát…亚太山谷 forever. Silly lyrics with deep meaning and tunes that moves your whole being. 


Kulturní rozdíly:

České zprávy po Čínsku (CZE)- Článek se objevil v předmětu „Překlad českých zpráv” na našem oboru. Stačí jeden odstavec této zprávy z webu čínského mezinárodního rádia a je vám jasné, jak moc jsou naše jazyky, smýšlení a hodnoty odlišné. Také je z obratů v článku krásně vidět, jak byl celý text překládán z čínštiny do češtiny. Myšlenka předána, ale používané obraty a slovosled hodně tahá za uši/oči?


Na co koukám:

TED: elektrochemický programovací jazyk živých organismů (ENG) – Naše současné chápání DNA jako programu, který utváří živý organismus je zpochybněno, nebo obohaceno novými poznatky z bioelektrického výzkumu vyvíjejících se organismu. Z vědeckých závěrů vyplývá, že za konečnou podobu organismu odpovídá bioelektrická komunikace mezi jednotlivými buňkami, pro kterou je obsah DNA jen vstupním materiálem, jakýmsi receptem s přísadami. Výzkum naznačuje, že organismy se mohou vyvíjet prostou změnou uspořádání molekul jednotlivých buněk bez změny v sekvencích DNA. Zjednodušeně, DNA je jako Hardware a biolektrické signály jako prgramovací jazyk Sofwaru, který lze měnit a tím měnit vlastnosti, vzhled nebo funkce celého organismu.


Co čtu:

Skleněný trůn – Sarah J. Maas (CZE) –  Jelikož v mojí sociální bublině se ke mně dostávají především mužští autoři, rozhodl jsem se, že cíleně šáhnu po příběhu napsaném ženou. Od autorek fantasy už jsem něco přečetl (The Ruins of Myth Drannor – Carrie Bebris, Oběť – Kristine K. Rush), Skleněný trůn měl velmi dobré recenze a na goodreads vyskakovalo upozornění na nejlepší young-adult fantasy roku 2016.  Dal jsem jí šanci a musím přiznat, že jsem jí přečetl rychle hlavně proto, že mé guilty pleasure jsou romantické komedie. Rázem musí být jasné, že se nejedná o fantasy akční příběh o turnaji na život a na smrt, ale o příběh romantického trojúhelníku zasazený do fantasy světa. Oddechové čtení, které mi nepokazilo ani to, že je mi na prvních 50 stranách desetkrát připomenuto, že hrdinka je „nejobávanější vražedkyní kontinentu”. 3/5 – za to, že mám rád rom-com

KMM