Categories
čínské zprávy

Plošné PCR testování v Číně

Už jsem se neudržel a musel jsem pár zpráv z Číny přeložit, ať máte jasno, jak tam ta epidemie vypadá. Je to trochu jako na houpačce vzhledem k tomu, že mají přijít svátky a olympiáda. No ale Číňani to řeší s invencí sobě vlastní – přísné kontroly, miliony PCR testů a sázka na poslušné občany.

V posledním týdnu se navýšil počet případů potvrzených nákaz COVID-19 oficiálně reportovaných Čínou. Nejen, že jsou toho plné zprávy, ale i moji kamarádi a známí na sociálních sítích posílají fota z “plnění občanských povinností” rozuměj celoměstském PCR testování. Myslím, že to bylo v úterý, kdy byli v Chongqingu zaznamenány 2 případy nákazy novou delta variantou. Od té doby se otestovaly miliony lidí a byli zakázány některá veřejná shromáždění. Na univerzitě nás dnes ráno poprosili abychom si přečetli nová pravidla, kde mimo jiné stojí, že v případě výjezdu mimo Chongqing do žluté/červené oblasti a způsobení potíží s námi bude zahájeno správní řízení. To vše, ale až za podmínky, že nám výlet mimo Chongqing bude povolen naším oddělením mezinárodních pracovníků. Bez povolení se nikam nedostaneme, což však v kontextu 20 milionového města o rozloze 5500 km2 není takový problém.

čínské zprávy

Vlaky stojí lidé se testují

Ale zpátky k těm CoVIDům. Od poloviny října je celá Čína na nohou, když se začala objevovat ohniska lokální nákazy – jednou tuhle v Tinajinu na letišti, pak zase tamhle ve vnitřním mongolsku, nebo pro změnu v Xianu(tam co stojí ta slavná terakotová armáda). Testování lidí probíhalo tempem milion za den a celkem to vypadalo, že se situace zvládla. Přibývalo jen pár desítek případů denně. Pak ale přišlo 2.11. a číslo odhalených nákaz prostřednictvím PCR testů vyskočilo na 90. To už strana nenechala nic náhodě a zavedla zpřísnění opatření takového rozsahu, že se na 2 dny (24h) zavřel celý šanghajský Disneyland a všech 33 tisíc návštěvníků se otestovalo, protože tam byl kontakt s nakaženým. Také se pro podezření nákazy u cestujících zastavili 2 rychlovlaky směr Peking a nechali se komplet otestovat.

Šanghajský Disneyland zavřel na jeden den, aby otestoval všechny návštěvníky.

https://mp.weixin.qq.com/s/DDj1HyfJdIeD-wEjUm9HMg

Jeďte ven jen v nejnutnějších případech!

Zábavné je, jak na jednu stranu urgují media k omezení cestovaní mimo vlastní území na nejnutnější případy a na druhou stranu u těch samých zpráv vidím reklamy na cestovaní během nadcházejícího svátku 11.11. (double 11, 双十一). Roli určitě hraje to, že mé odběry zpráv jsou v angličtině, mířené na expaty a nebo na turisty. Přesto je spojení povinných karantén po celé zemi (20 z 27 provincií zaznamenalo rozšíření nákazy) a reklam na kolektivní zájezd zábavné. Kamarádka co vlastní karavan to má na salámu a i přes nutnost nechat se po příjezdu ze žlutých a červených oblasti testovat jezdí na víkendy do hor. “Tam na virus nenarazíš.”

Jak Číňané řeší současnou situaci?

Nejnovějším trendem je odhalování “letmých kontaktů” nebo “kontaktů sdíleného časo-prostoru”. Protože má v Číně každý číslo telefonu navázané na svoji ID kartu, je jednoduché trasovat lidi podle signálu jejich mobilu. Jako prostor se stanovila vzdálenost 800m od pozitivně testovaného a jako čas 14 denní inkubační doba COVIDu. Stejně jako tečka nebo covid pas(Tak né, to je jen PDF s QR kodem a interaktivní to není vůbec.) má čínská aplikace prevence a kontroly covidu barevné rozlišení pro různé úrovně nákazy. ZELENÍ jsou v pohodě. ORANŽOVÍ musí do karantény a na testy. ČERVENÍ jdou do izolace a na léčení.

Proč je můj zdravotní kód oranžový/žlutý?

https://mp.weixin.qq.com/s/3BbsNVD-WMBNXbGlxPJxEA
čínské zprávy
taková běžná fronta na večerní PCR testování v čínském Chongqingu

Díky zavedení nového termínu “kontakt sdíleného časo-prostoru” se znenadání mnoha lidem v aplikaci jejich zelený kód změnil na žlutou. Aniž by tušili jak a proč musejí se dostavit na testy a sebe izolovat na následujících několik dní. Když budou mít 2 negativní testy za sebou můžou se vrátit zpět k normálu a kód se jim změní na ZELENOU. To vše za předpokladu, že dojdou pěšky nebo na kole do nemocnice, protože kdo je oranžový, tak se do MHD nedostane, vlastně vás nepustí skoro nikam a budou vás prosit abyste šli domů do karantény. 

Funguje to tak, že pokud jste se v posledních 14 dnech nacházeli v blízkosti člověka, který měl potvrzený pozitivní PCR test a to v daném okruhu 800m, pak se automaticky zařadíte do ŽLUTÉ skupiny. Pokud jste s pozitivním případem přišli do přímého kontaktu, tak vám automaticky naskočí ČERVENÝ kód a karanténa bude nevyhnutelná, dost možná v některém vyhrazeném centru. I přesto, že to neznamená, že máte COVID, lidé vás tak vnímají a je skoro nemožné někam jít bez ukazování vašeho zdravotního kódu.

Rád bych se tu pozastavil nad tím, že je velký rozdíl mezi tím co je efektivně napsáno a jak je to implementováno, vnímáno v Číně. Není možné se na to koukat optikou Evropanky, protože Čína není v Evropě. Sice jsou jasně sepsaná pravidla pro jednotlivé barevné škály, ale v Číně jste defacto odsouzeni k izolaci, protože se vás budou ostatní lidé stranit a nikam vás nepustí jakmile nemáte zelený kód. Proto byla změna parametrů pro rozhodování o barvě kódů velkým tématem. Dokonce jsem objevil i zveršovanou verzi “ódy” na nová pravidla, která byla zavedena ve městě Chengdu

Šli jsme po stejné ulici, to počítá se jako setkání?
Dýchal jsem stejný vzduch, to počítá se jako obětí?
V okruhu 800m jsme se možná ani nezahlédli!
Stejně nás oba budeš 14 dní hlídat. 
A listy kaštanu se barví do žluta, jo to si z nás jen podzim tropí šprým!
Zdravotní kód mi zežloutl, není to snad taky vina podzimu?
Slyšel jsem že v zimě listy zčervenají.
Zdravotní kód mi taky zčervená, asi z toho jak mi bude srdce rychle bít.
Někteří tvrdí, že to je láska, někteří říkají, že je to vášeň.

Ne, ne, ne to je epidemie

Pár zdrojů, ze kterých jsem vycházel (vše v ENG)
Jak se trasují případy v Číně  
https://mp.weixin.qq.com/s/3BbsNVD-WMBNXbGlxPJxEA

Zastavení vlaků do Pekingu
https://mp.weixin.qq.com/s/lZuvK6JC8l5FLj4j3UEVKw

Nejnovější tabulky a grafy nákazy z 5.11. 2021
https://mp.weixin.qq.com/s/8ZLHAjqbowMCSjAU23m1Zg

Zpřísnění vstupu cizincům na území Číny
https://mp.weixin.qq.com/s/pjAaQWgqri3TtcD3mE3YFw