5X5 podzimní Praha
Ahoj vespolek,
Říjnový oběžník dorazil. Věřím, že se máte stejně dobře jako já, a že jste zašli šoupnout lístek do urny. Kromě nádherných fotek podzimní Prahy, se dozvíte co čtu, co mě zaujalo na internetu, na co koukám, co kupuju a kam jsem se přestěhoval.
Co dělám:
Zatímco 10 studentů vycestovalo do Čech, vlastně na Moravu, na UPOL (CZE) a mají tam plno zábavy, zbývající 4 nebožáci budou psát příští týden půlsemestrální test. Přestěhoval jsem se do Prahy na novou adresu, a dokonce už jsem si ve Stromovce ošahal novou běžeckou trasu(viz. galerie). Našel jsem denní job jako technická podpora pro jednu nejmenovanou korporaci rozvážející jídlo po Evropě. Ve volných chvílích hraju Gloomhaven, připravuji jídelníček a pročítám čínské zprávy (CZE).
Co mě zaujalo na Internetu:
Blog Jana Fikáčka (CZE) – autor blogu rozebírá filosofická, metafyzická i vědecká témata stylem, který lahodí mým očím. V posledním příspěvku se zaobírá kauzalitou a časovou sousledností.
Co kupuji:
Gloomhaven – Konečně vyšla skvělá desková hra Gloomhaven v elektronické podobě a je to návrat ke kvalitně zpracovaným hrám, protože celá kampaň je nejen textově, ale hlavně vypravěčsky zpracovaná(namluvená) v Angličtině. Takže perfektní způsob jak se naučit anglicky. Propracovaný svět na stovky hodin zábavy pro hráče od 12 let je poutavý s nádherným grafickým designem. Pokud, ale angličtinu neovládáte, je tu možnost pořízení české verze Gloomhavenu (CZE) v originální deskové podobě, jejíž nevýhodou je větší časová náročnost na přípravu hry a několikanásobně vyšší cena. 5/5
Na co koukám:
YT: ADV China (ENG) – Winston a C-Milk opět bodují a přináší aktuální informace přímo z místa, kde se v Číně těží černé uhlí. Jejich komentáře jsou informované, citově zabarvené a zahrnují jen jednu stranu, nicméně stojí na faktech života v Číně. V provincii Liao-ning se nachází povrchový důl o rozloze 11km2 a vzrůstající poptávku elektráren na severu Číny bude zásobovat navýšením těžby, neboť častá omezení odběru elektřiny a výpadky v infrastruktuře vrhají špatné světlo na KSČ. Neúčinná aplikace zelených technologií a stavění solárních elektráren jen “na oko” zvýšenou poptávku po energii nepokryjí.
Co čtu:
…respektive poslouchám – je francouzský autor Matthieu Ricard (ENG), který se po 30 letech meditace v nepálské vesnici rozhodl vrátit zpátky ke své původní profesi vědce a své zkušenosti s ní začal ověřovat vědeckou metodou. V knize Happiness (ENG) neboli o Štěstí (CZE), kterou do audiopodoby bravurně přenesl Humprey Bower (jeho hlas je neskutečně uklidňující), Matthieu shrnuje dekády svých vlastních zkušeností z honby za štěstím. Barvité popisy, osobní příhody, citace slavných i neznámých mistrů v tak kondenzované formě, že jsem nucen celé pasáže poslouchat opakovaně. Kniha není na jedno odpoledne a bude mi dělat společnost při běhu nebo jízdě vlakem několik dalších měsíců. Na konci každé kapitoly je cvičení jako bonus pro ty, kteří ihned chtějí přenést teorii do praxe. 4/5
KMM