Categories
5X5

5X5 Listopadové vaření

5X5 Listopadové vaření

Ahoj vespolek,

Listopadový oběžník narozdíl od sněhu dorazil a tak se společně s tím co čtu, kupuju a vařím dozvíte co j e to META a pokocháte fotkami reálných jídel.


Co dělám:

Cha Iva…ehh..covid…přišel nečekán, nezván, kancl nám vyprázdnil a mě k HO odsoudil, ale naštěstí jsem první týden v práci stihl za běžného provozu. Běhání ve tmě ve stromovce není tak nebezpečné jak jsem si myslel, až na ty proklaté zledovatělé louže a nutnost posílit reflexní prvky. Z mobilní statistiky také vyplývá, že týdně přes 5 hodin strávím v kuchyni a 3 h na nákupech, sbohem jedna noc spánku. Takže jsem chtěl zaprvé poděkovat maminkám, co za socíků každý den vařili pro 4 a ještě zvládali budovat stát a zadruhé se pochlubit novým receptem v sekci co vařím. Před polovinou prosincem musím taky odevzdat znění závěrečných testů …následující 2 víkendy budou opravdu zábavné.


Co mě zaujalo na Internetu:

Jsem jako ty (CZE) – videa na YT – Jeden z projektů spolku META (CZE), který se soustředí na výuku češtiny pro cizince(hlavně dětí s odlišným mateřským jazykem). Všichni aktéři jsou neherci z řad Čechů mající kořeny v jiných částech světa. Videoklipy karikují zkušenosti odlišně vyhlížejících spoluobčanů a zkratkovitě, s nadsázkou a vtipem prezentují nešvary jejich života v ČR. Některé jsou lepší jiné horší – tady třeba David, který se mi společně s klipem od Sabira a Igora líbily nejvíc. Respekt Sabirovi za zvládnutou češtinu. Posuďte sami.


Co kupuji:

Legion M300 – musel jsem se rozloučit se stařičkou Microsoftí 3 tlačítkovou myší, protože přestalo spolehlivě fungovat pravé tlačítko (pekloooo). Narychlo jsem vybrouzdal na internetu Legion od Lenova a 2 den jsem jí měl doma, abych mohl efektivně pracovat na firemním kompjůtr i na Home Office. Velikostně je mohem větší s podobnou ergonomii jako můj Razer Viper, ale větší prdelkou:-) 444 Kč „ve slevě” na Černý pátek. Uvidíme jestli vydrží déle než 3 roky. 5/5


Co čtu

Banánová velmoc (CZE) – Proč je Česko banánovou velmocí ve střední Evropě, jak je distribuován zisk z prodeje banánů a kolik pesticidů na hektar banánové plantáže padne za rok? Tyhle otázky v rozsáhlém článku zodpovídá reportér serveru a2larm. Mnohem zajímavější je však výlet do historie a pěstování banánů, původ jejich jména a distribuce pěstitelů na planetě. 


Co Vařím: 

Vařím hodně, ale zejména z nutričníh důvodů a nikoliv moc pro zábavu. A protože po 5 týdnech se recepty nevyhnutělně začnou opakovat, sáhnul jsem do hlubokých kotlů internetu a našel pár nových receptů. Dnes s vámi nasdílím jeden na využití tofu, červené čočky a mrkve.  4/5 – vzhled je otřesný, ale chuťově je to boží.

Ingredience:

4 ksmrkev
2 plžolej
1 hrst = cca 25gsekané mandle
200 gčervená čočka
1 člžkari
5 plžsojová omáčka
2 špetkypepř
3 špetkysůl
300 guzené nebo tuhé tofu
1 ksbobkový list

Postup:
Červenou čočku uvaříme v osolené vodě s bobkovým listem (10 min.)
Pokrájíme tofu na čtverečky a naložíme do sójové omáčky a soli. 
Mezi tím nastrouháme mrkev na hrubém struhadle.
Posekáme mandle na malé kousky. 
Na oleji osmahneme mrkev doměkka. 
Přidáme tofu, mandle a smažíme několik minut. 
Přidáme uvařenou čočku. 
Okořeníme kari kořením. 
Dobře promíchame.
Tofu s červenou čočkou podáváme s čerstvou zeleninou, rýží.

Tip: Místo mandlí použijte slunečnicová semínka, je to rychlejší. Jako přílohu lze opravdu zvolit cokoliv – brambor, chléb, naan, těstoviny…no možná ty hranolky bych tam úplně necpal.

KMM