Categories
5X5

5X5 Vánoční Praha

5X5 Vánoční Praha

Ahoj vespolek,

Čas klidu, pohody, a dobrého jídla…to je Vánoční čas v Čechách. Vám přeji vše nejlepší do nového roku – hlavně to zdraví. V nejnovějším oběžníku přináším souhrn toho co jsem přečetl, poslechl, na co kouknul a co vydoloval na internetu v tomto vánočním měsíci. 


Co dělám:

Vytvořil jsem další závěrečný test ve 2 variantách k předmětu “poslech a čtení českých zpráv” a soudruzi mi ho nezamítly. Ragequitnul (Smazal) jsem QC(ENG), ale uvolnilo se mi tím 60GB místa na disku. Vánoce jsem strávil v kruhu rodinném v Tachově a pěkně v klídku a pohodě, za vydatného ládování se cukrovím, pohádkami a odpočinkem. Silvestr byl naopak ve znamení intenzivní akce a strávil jsem ho na Jagově streamu(CZE) jako host, kde jsme společně dohráli Streets of Rage 4(CZE) a přes 8 hodin vysílali LIVE. 


Co mě zaujalo na Internetu:

Český učtel ve světě médií (CZE) – už v minulosti jsem upozorňoval na potřebu si v dnešní přeinformované době ověřovat informace, nebo alespoň důvěryhodnost webů. Tento výzkum se zabýval specificky schopností pedagogů nejen dezinformace samostatně posuzovat, ale i předávat žákům v rámci výuky. Celkové výsledky jsou docela povzbuzující, protože čeští učitelé z 90% dokážou hoax rozpoznat, nebo přiznat, že nemají dost informací na ověření. Přenášení těchto znalostí do výuky je ale uplně jíná liga, se kterou se pedagogové perou zatím neúspěšně. Sám jsem se o to pokoušel letos  a je to běh na dlouhou trať s mnoha zákrutami.


Na co koukám:

Netflix: Zaklínač 2. série (CZE) – Ne opravdu to není dobrá adaptace Sapkowskeho veledíla, ale spíš lehce inspirovaná směska plná „osvícených” dialogů v multikulturních prostředích, s průměrnými herci, a špetkou akce. Nejlepší díl dostanete naservírován hned na začátku, pak to jde střemhlav dolu hlavně díky scénáři, k tomu přičtěte nulovou akci a extrémní inovaci zaklínačského příběhu a meh. Nepomáhá ani časté opakovaní F-slovíčka, které z úst matky představené bohyně Melitelé nějak brnělo v uších…alespoň se v 6. díle (konečně) objevuje parádní souboj. Opět se mi líbila představitelka Ynnefer(Anya Chalotra) , Cavill to trochu zazdil, ale s tím co musel vypouštět z pusy…nejlépe zahraní jsou Codringer&Fenn. Bojím se, co příjde v posledních epizodách, ale už teď vím, že celé tohle Zaklínačem inspirované leporelo hravě strčí do kapsy animovaný snímek Zaklínač: Vlčí sen (CZE)!  5/10


Co poslouchám:

Čínské příběhy 2021 (ENG) – China stories (ENG) je nový podcast na platformě supchina (ENG) kde jsou předčítány příběhy z různých anglicky psaných medií na téma Číny. Tady se sluší dodat, že veškeré poslechy jsou velmi, velmi čistě a pomalu předčítané a jsou vhodné i pro ty co se chtějí zlepšit v anglickém poslechu. Tyto články jsou souhrnem těch nejzajímavějších článků a příběhů za rok 2021. Všech 8 (8 je v Číně šťastné číslo) příběhů je čteno různými vypravěči, mezi kterými nechybí ani Kaiser Kuo. Směs autorských příběhů, historických událostí a osobností, ale i osobních zpovědí autorů žijících v Číně.


Co čtu:

Umění Války: Využití válečných strategií v byznysuČtěte jen části historického a jazykového výkladu společně s úvodem a nebudete vůbec zklamáni. Naopak budete obohaceni o poznatky z čínské kultury a historie, které se jen tak někde nedozvíte. Bonusem pro ty, jež vládnou čínským jazykem je pak přepis z čerpaného originálu na konci knihy.  Celkově se výzva přečtení 5 knih v roce 2021 vydařila…je čas založit novou na ten 2022…kolik knížek asi tak přečtu? 4/5

新年快乐

KMM