Categories
5X5

5X5 Čínský Nový rok Tigra

5X5 Čínský Nový rok Tigra

Ahoj vespolek,

v Číně za mohutného mediálního humbuku začala Olympiáda, přiskákal k nám Čínský Nový rok Tigra a v závěsu jsou novinky ze světa podle Holistra. 祝你们虎年大吉🐯


Co dělám:

Leden byl alespoň trochu ve znamení odpočinku a relaxace. Online jsem konečně dokončil RPG kampaň v DrD2 – Arekesokalypsa, kterou jsme měli rozehranou od loňského dubna. Taky jsem v Číně zkontaktoval známé a popřál jim vše nejlpší k Čínskému novému roku – rok Tigra je tu 1.2.2022. S kamarádem z Ćíny jsem měl taky možnost pokecat o tom, jak se žije v extrémní karanténě v čínském Xianu zatímco jsme společně rozehráli kampaň v suprové, v podzimním vydání již recenzované, hře Gloomhaven. Běhání i veškeré cvičení jsem jen tak šolíchal (13 Km) a snad jen ty shyby jsme na horách procvičili:-). Zdravotně nic moc, 3 dávka očkování mě nedostala, omikron taky ne, ale z trhání osmičky vpravo dole se vzpamatovávám do teď. 


Kde cestuji: 

Jediný leden jsem měl na nějaké to cestování. Zajel jsem jak na sever Čech, tak do orlických hor a nakonec se podíval i na Moravu. Svatý kopeček u Olomouce (opravdu jediný kopec na kilometry daleko:-) v nádherném světle a se skvělou kumpanií Kovářových, byl super výlet. Počasí na 1 s * vydrželo do odpoledních hodina tak jsem s čínskými studenty mohl uspořádat koulovačku v Bezručových sadech, vzít je na vodnici do čajovny a oni mě na oplátku vzali na čínské jídlo do Shanghaje.


Co fotím:

Byl trochu čas a s víkendovým cestováním jsem opět vyvětral foťák. I přesto, že je to paráda, mít takové „dělo” pěkně v pacinkách, tak to nemění nic na faktu, že mobil je pěkně po ruce, lehký a pro blížší, lidštější fotografii nenahraditelný. Pavel By naopak řekl, že „na ty moje krajinky” ten mobil stačí. Souhlasím, to zvládne mobil skvěle…viz západ slunce nad Olomoucí. Pro pěkné fotky skupinek lidí a portréty na dobrém světle nedám dopustit na zrcadlo, stejně jako pro fotografie s bleskem – tam si phone neškrtá.


Co poslouchám:

Blinkist (ENG)- aplikace, která vám přináší ty nejdůležitěhjší myšlenky z knížek, na které nemáte čas. V podstatě za vás přečtou knížku, sepíšou seznam nejdůležitějších bodů a pak je nahrají jako audioknihu. Každá „blinknutá” kniha nemá víc než 15 minut a dá se poslechnout kdekoliv. Ženský hlas audio nahrávek je na mě až moc akční a podává i moudra stoických filosofů s přehnanou senzací. Na férovku, kdyby nám to zaměstnavatel neposkytoval jako benefit, tak bych to za ty prachy neposlouchal.


Co Vařím:

Kromě toho, že jsem si začal připraovar’t vlastní Naan, byl i čas na experimenty a jeden z nich se náramně vydařil. Nejnovějším přídavkem do Holistrovy kuchařky je pro Čechy pěkně masový. Nechybí mu však ani klasická kořenová zelenina, která ve formě pyré dodává chuť a štávu. Není to žádná epická bašta, ale spíš obědové meníčko. Dušené vepřové s celerovým pyré.

Ingredience

4 plátky krkovice (může být i jiný druh věpřového, ale klidně i hovězí)
1 větší cibule
500 g celeru
2 lžíce másla
sůl a pepř
kmín
hladká mouka

Postup přípravy

  1. Maso naklepeme, osolíme, opepříme, lehce okmínujeme a obalíme v hladké mouce.
  2. Zprudka orestujeme na másle.
  3. Na výpeku orestujeme (najemno) nastrouhaný celer a cibuli (nebo ji najemno nakrájíme).
  4. Restujeme alespoň 5 minut.
  5. Vložíme maso, zalijeme horkou vodou a dusíme pod pokličkou dokud maso nezměkne. (Krkovice asi  15-20 min.)

新年快乐

KMM