Categories
5X5

5X5 Velikonoce v Česku

V souladu s vládním nařízením jsem zavřen v domácím odloučení. Ven chodím tak 1 týdně zaběhat do lesa nebo na pole a v mezičase pletu pomlázku, dál šiju roušky, překládám články a stále vyučuji češtinu online. Abych se doma nezbláznil, tak jsem pořídil nové PC a zaregistroval se na „páře”…

5X5 Velikonoce v Česku

Ahoj vespolek,

Předně děkuji za všechny pozitivní maily a telefonáty. Další měsíc v Čechách a já přináším novinky o tom jak jsem si užil Velikonoce v Česku a čím si krátím čas v povinné karanténě. Co čtu, co kupuji, co poslouchám a na co zavřený doma koukám. Koukněte i a na další články, které jsem pro vás přeložil:  jak probíhala epidemie covid-19 v Chongqingu a výpověď doktorky z Wuhanu o začátku celé epidemie.

Fotoreport je na: 5X5 Velikonoce v Česku.


Co mě zaujalo na Internetu:

Statistika nakažených podle Baidu(CHN) – Vpravo nahoře se dá přepnout země. Celé je to tedy v čínštině, ale přehledně graficky znázorněn nárůst nakažených. Pod grafem jsou pak nejnovější zpráv z dané země. 


Co čtu:

Kniha: Kulky a opium – Liao I wu(廖亦武) – Čtení co mě na několik nocí nenechalo klidně spát a výjevy zanedbaných a zlomených lidských bytostí se mi zarývali do snů. Kniha má skvěly koncept, kdy autor nejprve představí daného člověka, jak ho našel, kolik (desítek) let strávil ve vězení a všechny překážky, které museli společně překonat aby se sešli. Forma rozhovoru, spíše dramatu lidských osudů, je magnetická. Pročetl jsem desítky stránek, než mě kniha pustila a mohl jsem zhasnout. Čínská jména v českém přepisu jsou jednoduše matoucí! Celá recenze na goodreads. 8/10

magazín: Economist – Vyhrává Čína (ENG) – PDF má 4 MB, ale na požádání ho rád přepošlu, nebo si jej stáhněte na ulozto. Souhrnné aktuální ekonomické informace ze světa obchodu z pohledu rozvinutého západu.  


Na co koukám:

TV:James Cameron: Příběh Sci-fi(CZE) – Na tuhle podívanou mě dovedl otec(tímto děkuji) a musím přiznat, že jsem se poměrně dobře bavil. Plus – konečně vidět známe režiséry a scénáristy jako živé osoby s obličejem, ne jen jako jméno v titulcích.; Dobře sestříhané filmy, které jako sci-fi fanoušek důvěrně znám; Naučil jsem se drobnosti z historie sci-fi a správně zvolená délka; Čeština. Mínus – Může působit jako reklama na výše zmíněné filmy; Herci jsou opravdu dobří herci, ale ne zas tak dobří vědátoři; Doporučil bych jen fanouškům dokumentárních filmů a sci-fi. 

YT: Botospirace (CZE) – Jak nám světové obuvnické firmy neříkají celou pravdu abychom kupovali jejich zboží a kam se dostal výzkum v oblasti lidské chůze. Dobré informace o tom, proč dokáže člověk uhnat antilopu k smrti a jak noha zajišťuje stabilitu i bez podrážky.


Co poslouchám:

On the move – Barthezz – Tenhle song mě vždycky napumpuje a postaví na nohy. Vynechal bych klidně vokály, ale melodie syntetizátoru je nezapomenutelná! Vydáno ve 2001, ale s mohutným odkazem na elektronickou muziku 90. let. Dobré zjistit název skladby a interpreta s 20letým zpožděním. Pro skalní fanoušky trancu plná verze a ten nostalgický beat začíná 2:10. 9/10

DJ Cotts LIVE – Jak je karanténa, tak se všechno zlepšuje 🙂 Cotts nám hraje live na 2 hoďky. Kdo má tohle australský taneční rogalo v oblibě stejně jako já si nenechá ujít další set v sobotu 25. 4. 2020.


Co kupuji:

Doom Eternal a DOOM – ETERNAL je nejlepší FPS co jsem kdy hrál. Je náročná na koordinaci, nutí hráče využívat jak prostředí, tak zbraně v neuvěřitelném tempu a je perfektně optimalizovaná. Obě Hry za babku jsem pořídil jen jako CD-key, za tu nejlepší cenu co jsem na Internetu viděl. Jen se nebát platit kartou a nebo mít PayPal. Hlavně pro ty, co si chtějí zahrát dobrou hru bez potřeby dodatečných hmatatelných důkazů jako je krabice a DVD. 

Díky kamarádi a přátelé, že jste na příjmu. Budu posílat zajímavosti o životě mimo Čínu a online výuce češtiny dál. Dejte vědět, co vás na*lo a o čem už nikdy slyšet nechcete.