Categories
5X5

5X5 Advent v Číně

5X5 Advent v Číně

Zima přišla na celou severní polokouli. Advent se však v Číně vůbec neslaví a neděle jsou stejně vytížené v prosinci jako v kterýkoliv jiný měsíc roku. Jedinou výhodou pro cizince, bez výjimky a ohledu na jejich náboženství, je 1 den volna 25.12. Já vám však z Číny do Česka posílám krásné adventní přání už teď společně s prosincovým oběžníkem.

Co dělám:

S místními jsem perfektně poklábosil čínsky a v temně fialovém podsvětlení miniaturního prostoru IMPROV baru. Až jsem zapomněl kolik je hodin a že sobota je pracovní. V průběhu těch 3 měsíců jsem si už zmapoval silnice do všech vzdálenějších destinací od kampusu a tak vše v okruhu 7 km jezdím po paměti bez navigace, ale zimní jízda o půlnoci si žádá Qiouku (秋裤). Protože je Shaoxing placka, s ostrými vrcholy (na kterých se ze zásady nacházejí parky a rezidenční kolonie), tak je zde sdílené cestování stále v kurzu a jedna jízda na kole vyjde na 9 Kč, elektrobike 30 Kč. Kulturní festival 2 x 4h vaření českých jídel a prezentace českých tradic proběhl dle očekávání => 1 pořezaný prst, 1 zničený hrnec, 1 rozbitá plotýnka, 2kg nechtěného bramborového salátu, 14 nakrmených studentů, 3 alternativní recepty na guláš a absolutní vítězství českých knedlíků s vajíčkem (kostky s tymiánem) nad těmi čínskými (plátky bez soli).


Co kupuju:

MacBook air M2  Opět vyhrál poměr rozměrů a hmotnosti ku ceně a výkonu. Model 2013, který jsem měl od roku 2015 je stále funkční a v zachovalém stavu, ale neodpovídá tomu, co od laptopu potřebuji právě teď.  V Číně je možné v oficiálním apple obchodě pořidit model zánovní za sníženou cenu, takže 12k RMB s ochrannými prvky a pouzdrem jsem považoval za dobrý obchod. 


Co čtu:

Čínská tloustnoucí populace (ENG) – Číňané umí okopírovat vše, rychle a efektivně, ale kopírují i trendy ve stravování a tak není divu, že se procento obézních Číňanů za posledních 30 let zdvojnásobilo. V souvislosti s čínským apetitem po sendvičích / hamburgerech (ENG), který je v posledních letech hodně na vzestupu, je jasné, že jejich pasy nemohou držet úzký profil. Velkým problémem je tloustnocí dětská populace a obezita mezi dětmi dosáhla v roce 2020 8% v kohortě 7-18 let. Severní Číňané jsou mnohem otylejší než ti na jihu, protože jim sluníčko nepomáhá spalovat tak rychle velké množství spořádaných karbohydrátů a muži mají mnohem větší „pivase” než ženy. Mimochodem podle BMI tabulek se i já se svými současnými 67 kilogramy pohybuji v kategorii „nadváha”.


Kulturní rozdíly:

Přezůvky v domácnosti – Jak jsou Číňané nečistotní – dle mých standardů – tak jednu věc máme Češi a Číňané společnou. Jsou jí přezůvky uvnitř domácnosti. V každém bytě dostanete při příchodu do ruky čistý pár papučí nebo, a to je opravdu čínské specifikum, plastové návleky jako u doktora. Je pravda, že těch návleků jsem neviděl tolik, ale například i v hotelech se přezůvky vyskytují a v menších vesnicích i v panelákových bytech taktéž. Je to něco, co mi vždy připomene, že jsme si více podobní než rozdílní. 


Na co koukám:

YT:   Sabine Hossenfelder – proč hod korunou není 50-50 – Německá Profesorka, který se rozhodla, že blbosti prezentované jako věda na tiktoku nemohou zůstan nezodpovězeny. Postupem času se její kanál přesunul k prezentování novinek z oblasti vědy a nejnovějších vědeckých studií. Vše je prokládáno vtipnými prupovídkami a pravidelným telefonem od Elona M s celkovou délkou kolem 30 min. Někdy vtipnější, někdy méně, ale vše lze sledovat s českými titulky pokud použijete správné nastavení u videa na YT. Ozubené kolečko -> Titulky -> vyberete Angličtinu a pak dole Automatický překlad -> Čeština. Voila můžete číst co autorka říká v češtině – lze aplikovat na všechna videa.