Categories
5X5

5X5 PF 2024

5X5 PF 2024

Všechno nejlepší do nového roku, pohodu, zdraví a odolnost jsem vám všem osobně přivezl v novoročním oběžníku z čínského Shaoxingu do české Prahy. Také přináším napěchovanou fotogalerii z Vánoc, Nového roku a Shenzhenu.

Co dělám:

Semestr jsem dokončil na 6 rychlostní stupeň, protože nás přijely kontrolovat hned 3 komise najednou, včetně kontroly z ministerstva školství a odborníků z pekingské univerzity. Vánoční svátky jsem strávil u Jakuba v JinHua(CZE) – české Vánoce s čínskou charakteristikou proběhly tak,  že jsme udělali salát, koukli na české filmy a kromě procházky přes duhový most jsme dokonce o štědrém večeru dali místní urbex v opuštěném patře panelákové budovy. Abych se dokázal dorozumět s kolegy z Kuby, začal jsem se na memrise (ENG) učit španělštinu. Poslední víkend v Číně jsem si zajel do Shenzhen a vyjel na 4. nejvyšší budovu světa. Zbytek času se snažím dospat spánkový deficit(CZE).


Co kupuju:

Permanentka do posilovny – 30 vstupů za 1389 RMB. Na “bílou kartu” jsem pořídil nepoříditelné a v místním Gymu, dostal neexpirující individuální program na 30 vstupů. Je to novější tělocvična s elektronickým vstupem, boxerským ringem a bazénem. Víc jak 1 týdně se tam stejně nedostanu, ale páteční ranní bazén za to setsakramentsky stojí. 


Co čtu:

Nekonečno vítá ohleduplné řidiče – Na zpáteční cestu do CR jsem studdentům z knihovničky čmajznul tenhle uzoučká paperback. Červený trpaslík v překladu Ladislava Šenkyříka, který se dost liší od překladu dabingu v TV seriálu (CZE) běžícím v 90. letech na CT2, mi často říká “čapni originál”. Charaktery jsou propracovanější a v metru po cestě na letiště jsem několikrát hlasitě vyprskl smíchy :-D. Sci-fi je to málo technické, kde věda jen dokresluje pozadí a její faktickou správnost nemusíte řešit, jde totiž o parodii, gagy a dokonale vyšperkovaná přirovnání. 4/5


Co poslouchám:

Podcast: Sam Harris – making sense (ENG)- Proč není morálně srovnatelné usmrcování v rámci jihadu a usmrcování v rámci odvetné operace.

Hudba: SpotifyNumetal era (ENG) – Korn, Linkin Park, Papa Roach, Limp Bizkit, System of a Down, Slipknot a další interpreti of “Mojí generace“. Mix napumpovaný zdravou verbální agresí do číše vrchovaté. Není nad to vařit si raní čaj a zpívat Faint, běžet 10. kolečko a zpívat si Boom nebo sedět v autobuse a unášet se na vokálech Serje Tankiena v Chop Suey!


Na co koukám:

YT : Na potítku – rozbory literárních děl (CZE) – Kondenzovaná dávka kvalifikovaných rozborů literárních děl najen k maturitě. David Jirsa, který YT kanál a webové stránky na potítku provozuje, byl shodou okolností učitelem češtiny v Číně. Rozbory děl v jeho podání jsou svižné, hloubavé a k věci, dané do souvislostí s autorovým životem a soudobím historickým děním. Kéž by naši učitelé na gymnáziu dokázali hovořit o knihách tak jako David. V nalinkovaném díle rozebírá po formální i stylistické stránce povídkovou knihu Poslední přání od Andrzeje Sapkowského – detailní rozbor zde. 

KMM