5X5 České jídlo v Číně
Měsíc se sešel s měsícem a já vám přináším další informace o tom jak jsem studentům představil české jídlo v Číně a zacvičil si na sportovních hrách, co mě zaujalo na internetu, co čtu, na co koukám a co poslouchám.
Co Dělám:
Ještě před příletem jsem si sehnal kontakt na 3 studenty UPOL co tenhle semestr studují na CQNU a po příletu jsme společně začali organizovat výlety. Se studenty jsem v rámci praktického týdne uvařil bramborové knedlíky plněné uzeným masem, česnekovou pomazánku a bramborový salát. Při té příležitosti jsme se poučili o lokálních specialitách a také zopakovali názvy českých krajů. Na sportovním dnu jsem si zaběhl sprint, zahrál basketbal a skočil přes švihadlo.
Co mě zaujalo na internetu:
Moravák za Velkou Zdí (CZE) – kamarád a spolužák z Univerzity Palackého (CZE) v Olomouci se vydal na svou cestu do Číny a studium čínštiny v malebném městě Xian (CZE). Své postřehy a názory publikuje na Facebooku. Plánuje také posílat videa o životě v Číně. Jeden ze zdrojů informací o skutečné Číně. Poslední příspěvek je o schopnosti čínských developerů stavět neuvěřitelnou rychlostí.
Svého psa nestřílejte (CZE) – Protože si přítelkyně pořídila pejska, oprášil jsem Tima Ferrisse (ENG) a dohledal knihu od Karen Pryor. Už z prvních stránek je patrné, že autorka má nejen nastudováno, ale oplývá i dlouholetou praxí. Podmíněné chování, odměňování, klikání, usměrňování chování nejen u psů je zde popsáno méně akademickou formou s důrazem na účinek a výsledek. Už se těším jak se Lucky naučí nějaké triky.
Na co koukam:
YT: Vřelost Číňanů v akci – Tohle je protipól Serpentzy. Nemohu si nepomyslet, že slečna těží i ze svého zevnějšku a narozdíl od obstarožního Serpentzy, který umí lámaně čínsky, tak slečna mluví nádhernou pekingskou čínštinou. Jednoznačně však souhlasím s tím, že lidi jsou tu velmi vřelí a ochotní a je lepší s úsměvem zamávat a pozitivně přistupovat k neznámému.
Film: Leijonasydan (CZE) – Cestou z Helsinek, 8 hodinovým letem jsem se měl možnost podívat na pár filmů a vybral jsem domácí produkci, kterou jinak těžko pohledat.
Co poslouchám:
Čínští studenti na amerických univerzitách (ENG) – Kaiser Kuo (ENG) a Jeremy Goldcorn (ENG) zpovídají bývalého čínského zpravodaje na téma Americko-čínských vztahů. Jak je to s propagandou a stranickým uvědoměním mezi čínskými zahraničními studenty a proč protestovali proti vystoupení Dalajlámy na univerzitní půdě v US? Sinica (ENG) je Jeden z nejlepších podcastů o současné Číně, jejích vnitřních problémech, mezinárodních vztazích a interakci s okolním světem. Čína je stále za velkou zdí, ať už se jedná o Velký čínský firewall, kontrolovaná média nebo neochotu komunikovat o specifických tématech.
Díky přátelé a kamarádi, že jste na příjmu. budu posílat zajímavosti o Číně a Čínštině dál. Dejte vědět, co vás zaujalo a o čem chcete slyšet příště.
P.S.: Děkuji všem za přání k svátku. Moc potěšilo 🙂