Categories
čínské filmy

Čínský Pilot

Reklama na čínské systémy řízení, neohroženost palubního personálu a technickou vybavenost s profesionalitou pozemních složek letového provozu s přídavkem instruktáže „jak se (ne)chovat v letadle” a kulturními perličkami jihozápadní Číny. Tak by se dal shrnout nejnovější počin režiséra a herce Andy Laua(刘伟强). Představení moderní Číny jak má být. Stejně jako to v 80 a 90 letech dělal Hollywood, dnes stejnou propagandu přes kopírák používá čínská produkce.

中国行长 Čínský Pilot

V čechách do Kina moc nechodím. Jednak je to daleko, z rodného Tachova je nutné jet alespoň do Marjánských Lázní a jednak to je poměrně drahé. Ve srovnání s Čínou samozřejmě. Tady v Chongqingu chodím do kina pravidelně, alespoň několikrát do měsíce. Za předpokladu, že je na co se dívat. Poslední snímek na kterém jsem se byl podíva není zde recenzovaný Čínský Pilot, ale 4. díl terminátorské ságy Terminátor: Temný osud. Jelikož je ale tato sekce věnovaná čínským filmům bude řeč o novém čínském snímku. 

„Teď už můžeš mít 2 děti.” vyřkne v kokpitu jeden z co-pilotů během přepínání letadla na autopilota. I přesto, že mi dialog o změně čínské politiky přijde úsměvný, chápu proč je do filmu zařazen. Není tomu dlouho, co jsem byl zpět „na západě„ a politika jednoho dítěte, která byla Číně do nedávna prosazována, je jednou z častých otázek, na které odpovídám. Chápu pak tvůrce filmu, který si klade za cíl být promítán i v zahraničí, že chtějí svět informovat o změně této drakonické praxe v nejlidnatější zemi světa.  Nám z postkomunistického, demokratického pupku Evropy to může připadat přitažené za vlasy, právě kvůli naší moderní historii. Navíc nám je bezesporu více po chuti poslouchat demokratické slogany o svobodě, než ty socialistické o oddanosti vedení. Ve spojení s politickou uvědomělostí pak není nouze o rýsování paralel mezi účastníky letu a životem v ČLR. Kdy cestující musí poslouchat a věřit kapitánovy a posádce, jelikož „posádka je na to cvičená každý den” a „je nutné mít ve vedení letu důvěru” protože „piloti mají taky děti, rodiče, příbuzné a dovedou všechny domů do bezpečí za každou cenu”.

Režie

Zatímco Andy Lau(刘伟强) umí docela dobře akční a napínavé scény, tak zbytek filmu se plácá na hraně patosu, vzdělávacího dokumentu a podbízení čínské politické korektnosti. Prvních 15 minut filmu je jako vystřižených z dokumentu o práci v leteckém průmyslu s názvem  „co se děje před tím než vzlétnete”. Stejný tón dokumentárního vyprávění je použit ve filmu vícekrát. Hodnotím to jako velmi dobrý počin za účelem vzdělávání publika, které ještě do nedávna letadlem moc nelétalo a tak občas udělá podobné kousky jako je otevření nouzového východ, zapálení cigarety během letu, nebo vhození mincí do motoru pro štěstí. pro mě to bylo příliš roubované mísení žánrů a úvodní pasáž mě z pohledu diváka v kině dost zklamala. Na druhou stranu se divák opravdu podívá do zákulisí letecké dopravy, od přípravy pilotů a palubního personálu, přes řízení letového provozu až po koordinaci podpůrných složek při havárii. Je osvěžující vidět za masku naleštěných frček pilotů a perfektně upravených uniforem letušek. To co běžně zákazník vnímá jako samozřejmost jsou vydřené hodiny práce stovky zúčastněných, včetně meteorologů.

Hudba

Hudba a zvukové efekty jsou v akčních a dramatických sekvencích vice než zdařilé. Patriotický song, který zúčastnění zpívají na oslavě už je jen tečka pro cenzory aby se propaganda nažrala a velkofilm zůstal celý. Jinak není zvukový doprovod příliš rušivý, i přesto, že dojemné táhlé melodie dominují především v začátku filmu.  

Na čínského diváka bude film působit nejen patrioticky, ale také podobně jako na nás čechy působili Účastníci zájezdu. O komické momenty není nouze a lehká romantická zápletka nedominuje filmu tak jako jindy, což je osvěžující. To je možná zapříčiněno i tím, že je film natočen podle skutečné události. V květnu loňského roku (2018) se stejný incident opravdu odehrál na lince Sečuánských aerolinií a duchapřítomný pilot dokázal za nelidských podmínek dopravit letoun do bezpečí na letišti v Chengdu. Vzpomínám si když daná zpráva otřásala čínskými médii a upřímně jsem rád, že se aktérům dostalo pocty v podobě natočeného velkofilmu. Záběry na nové letiště v Chongqingu a Chengdu jsou výtečné a už jen proto jsem na něj do kina musel jít. Je to nyní i moje město.

Hodnocení: 7/10