Categories
5X5

5X5 České Švýcarsko

5X5 České Švýcarsko

Ahoj vespolek,

V dnešním oběžníku vám přináším novinky o tom co dělám, čtu, vařím, co kupuju, na co koukám a kde jsem cestoval a…úžasné fotky české krajiny.

Fotoreport najdete pod webovou verzí oběžníku.

Co dělám:

Zpracovávám učební plány na příští semestr, který začíná v pondělí 31.8., takže mě čeká pár bezesných nocí. Zranil jsem si malíček při fotbalu s povinnou ortézou na 3 týdny.  Provedl fikopeta po Tachově s obligátní návštěvou nádražní restaurace na čepovaný Chodovar a oslavil Jakubovy narozeniny. Celkově vzato hodně času stráveného v přírodě a na sluníčku. 


Co čtu:

The Ruins of Myth Drannor – Carrie Bebris (ENG)- Na dovolenou jsem sáhnul po fantasy odpočinkové literatuře. Mezi pochody v přírodě, vařením a hraním karetních her to byl skvělý relax u jednoduchého příběhu nabitého akcí. Na motivy počítačové hry a v prostředí světa Forgotten Realms – Faerun – jsem se na několik hodin ocitl v roli zoldějky uprostřed záchrany světa. Skvělé vykreslení dynamiky party v DnD a toho jak zahrát postavy s odlišnými názory (na všechno) aby dosáhly společného cíle. 4/5

Reakce Číny na okupaci ČS v roce 1968 (CZE) – Článek kolegů z Univerzity Palackého, publikovaný již v r. 2016. Z dostupných zdrojů je v něm rekonstruován postoj Čínské Lidové Republiky k invazi do Československa v roce 1968. Prostřednictvím studia politických archivů v Čechách a tehdejšího tisku přináší úryvky z projevů Čínských státníků(Zhou Enlai周恩来, Chen Yi陈毅) pronášených bezprostředně po srpnové invazi vojsk Varšavské smlouvy na území ČS.


Co Vařím:

Na cestách se opět osvědčila univerzálnost indických receptů. Mungo fazole s kary a rajčaty se dají pohodlně a ve velkém udělat i na ohni nebo plotýnce v ešusu. Další pokus o obalované tofu v arašídech dopadl už o poznání lépe i když opět velmi páliví. Ale co mě těší nejvíc je dávat si k snídani ovesné vločky s čerstvým ovocem.


Na co koukám:

TEDx: James Bridle – horror of youtube(ENG) – I když jste člověk, musíte se chovat jako stroj, abyste přežili (produkovali videa, která se budou automaticky přehrávat) – silný sklon zavádění automatizovaného a strojového jednání do lidských životů je všude kolem nás. Abyste byli úspěšní, abyste přežili v automatizaci úkolů, musíte se chovat jako stroj, mít strojové reakce, být efektivní a bezchybní (bez opomenutí) v konkrétních úkolech, stejně jako stroje. Člověk ze své podstaty nemůže být tak konzistentní jako stroje. Stroje nedělají opomenutí, pouze chyby (ENG). Z této přednášky jsem si odnesl nejen ifo o temných zákoutích YT, ale také důvodu, proč přizpůsobujeme svůj život tak, aby se podobal strojům. Monetizace pozornosti.


Kde cestuji: 

České léto je parné a voňavé. Vydal jsem se na výlet do nitra Českého lesa, až na hranice s Německem. Vystoupal jsem na jeden z vrcholů Českého lesa Havran a nafotil úžasné fotky výhledu na překrásnou zalesněnou krajinu. V polovině srpna jsem pak na 5 dní vyrazil do Českého Švýcarska. Kromě Pravčické brány jsme dělali procházky po okolí. Ale především jsem si užil absolutní relax bez technologií, přírodu a slunce v kempu Česká brána poblíž Huntířova. 

Díky kamarádi a přátelé, že jste na příjmu. Budu posílat zprávy o životě mimo Čínu a online výuce češtiny dál. Dejte vědět, co vás zaujalo a co byste naopak v oběžníku rádi změnili.