Categories
5X5

5X5 Čínská byrokracie

Co mají čeští a čínští úředníci společného a jak se umějí vymlouvat? Papírování a byrokracie je v Číně stejně nepříjemná jako v Čechách. A samozřejmě novinky ze života v Číně a střípky z toho jak se mám a co dělám ve volných chvílích.

Ahoj vespolek,

Přináším vám informace o tom co dělám, co čtu, na co koukám, co poslouchám a jak funguje Čínská byrokracie.

Pro online verzi klepněte sem – 5X5 Čínská byrokracie.

 

Co Dělám:

Zatímco čekám na to až se v Číně rozhoupou a konečně pošlou papíry pro žádost o vízum, vytvářím přípravu na hodiny češtiny. Nejvíc mě nadchla příprava na hodinu o Karlu IV a Karlově mostě, dokonce jsem zjistil, že se do něj vajíčka nepřidávala a hodně i o současném používání Karlova mostu.  Zašel jsem na jednu tradiční Českou svatbu, přibral 5 kg na výživné české stravě a zavítal na přednášku o Číně přímo doma v Tachově. Stihl jsem také zavítat do Hradce Králové, Olomouce a Tábora za rodinou a přáteli.


Co Ctu:
Články: Home credit v Číně (CZE) – Zpráva ze serveru Sinopsis. Na Čínské straně jsem neověřoval. Každopádně mě zaujalo jak firma co sponzoruje České basketbalisty rozvíjí business v Číně a “dělá jméno” Česku. Na rozdíl od českých zákonodárců, ti čínští s panem K. zatočili.

Na co koukám:
Film: Tenkrát v Hollywoodu(CZE) – První 2 třetiny poměrně rozvláčné až nudné. Byl jsem rád, že mám tne popcorn abych se nenudil. Na farmě to dostalo grády a poslední lokace je epická Je tam toho hodně a kdo zná pozadí filmu určitě bude rád za detaily a easter-eggy. Herecké výkony prvotřídní, hlavně Jullia Butters. 7/10
TV : Česko – Řecko (CZE) – Obecně se na TV moc nekoukám, ale když se čeští basketbalisté dostali ze základní skupiny na mistrovství světa v Shanghai(上海), tak jsem se u obrazovky hřál každý den od 12-17 hodin a FANDIL.

Co poslouchám:
German underground Techno – po dlouhé době jsem našel Techno co mě nenudí. Tenhle německý počin je perfektní pro práci na morfologii a syntaxi českého jazyka. Z nostalgie přidávám bod za vzpomínky na technologic. 8/10

Čínská Byrokracie:
Tentokrát se podíváme na to proč velké množství cizinců opouští Čínu.
Kromě toho, že jsem se ještě nedostal do Číny zpět, tak jsem ještě ani neobdržel potřebné dokumenty pro žádost o víza na Ambasádě Čínské Lidové Republiky v Praze. Během posledních 3 týdnů jsem obdržel následující výmluvy:
  • Mám dovolenou, je teprve půlka Srpna a stejně tu nikdo ve škole není.
  • Do práce se vrátím až ve středu, tak ať mi to co jste poslal dovezou za 2 dny.
  • Kolegyně z personálního tu není.
  • Musíte nám poslat ještě tenhle a tenhle dokument. (Zaslání dokument do Číny, pokud to nechcete aby to trvalo 4 týdny, stojí 2700 Kč prostřednictvím DHL)
  • Dokument co jste zaslal nestačí neb je v angličtině a není na něm razítko zaměstnavatele. (Dokument přesně neodpovídal dokumentu, který jsem poskytl v elektronické podobě.)
  • Potvrzení co jste poslal nedostačuje neb vám tam chybí 2 měsíce, ale bude stačit, když nám zašlete jiné potvrzení, a to potvrzení o studijních výsledcích v Číně z vaší univerzity.(Tahle univerzita je asi 20 minut cesty od téhle univerzity.)
  • Nemám čas to pro vás udělat. (Je to součást jejich práce.)
  • Už jsem skončila v práci a zítra je svátek. (3 odpoledne pracovního dne.)

Vzhledem k mému čekání na dokumenty z Číny jsem se zase jednou přesvědčil o tom, jak jsou Číňané neochotní a nespolehlivý, nebo rovnou lžou. Naštěstí jsem zvyklý Čínské byrokracie znalý, proto jsem urgoval každý den, jen abych se dozvěděl, že to stejně budu muset zařídit osobně. Oni mají příliš práce na to aby to řešili. Podotýkám, že šlo o proceduru, kterou musí schválit onen úředník. Číňané jsou obecně velmi dobří v mluvení a velmi špatní v dodržování slibů, kteréžto jako sliby vůbec nevnímají a případná dohoda je jen snůškou slov pro dosažení vlastního cíle. Tím většinou bývá dostat vás z jejich dohledu a nechat je na pokoji (pun intended).

 

Díky přátelé a kamarádi, že jste na příjmu. budu posílat zajímavosti o Číně a Čínštině dál. Dejte vědět, co vás zaujalo a o čem chcete slyšet příště. Na všechny maily odpovím.

 

KMM
Martin H