5X5 Jaro 2022
Ahoj vespolek,
Tak jsem se konečně dostal do Číny…Apríl 😀
Jaro je tu a s ním nový oběžník o tom co dělám, co mě zaujalo na internetu, co poslouchám, kupuju a co čtu. Jsem stále v Praze a vzrůstající čísla nákazy v Shanghaji sleduji z hromadných sdělovacích prostředků. Zavírají se letiště, přístavy i výroby po celém městě. A tak zatímco Česko se probírá do zdravého jara, moji známí v Shanghaji už 3 týden nesmí ze svých bytů(s výjimkou testování).
Co dělám:
Ve škole se rozhodli, že konečně vytvoří mezinárodní podobu internetových stránek SISU, proto jsme s polečně s ostatními zahraničními kolegy z fakulty západních studií dostali za úkol přeložit původní čínský text do našich mateřských jazyků. Okamžitě jsme s kolegyněmi využili situace a krátké články pravidelně vycházející v sekci články pro veřejnost rozdělili studentům, aby si potrénovali své překladatelské schopnosti. Finální verzi, a korekturu mám na starosti já, ale pro studenty je ne neocenitelná zkušenost. V březnu pěkně z jara jsem navštívil Lišáka a proběhl si trasy ve Stromovce…forma šla dolů:-/ – jediné co mě utěšuje, je to, že s těmi 65 kily stále zvládnu 12 shybů.
Co mě zaujalo na Internetu:
Cenzura ve jménu zisku (CZE) – Novináři jsou neúprosní čmuchalové a všimnou si i toho co povšimnuto být nemělo. Tak jsem se dostal k článku o britských vydavatelstvích, které v zájmu ušetření nákladů raději cenzurují své knihy ve prospěch Velkého bratra. Celou situaci nenasytného západu shrnuje profesorka Hong-kongské univerzity v jedné větě: „kvůli vidině vyšších výdělků jsou západní firmy ochotné proaktivně spolupracovat s cenzory.” Pod článkem z odkazu se také nachází skvělé video z produkce DVTV, ve kterém se autorka knihy Hodiny z Olova Radka Denemarková rozpovídala o svém životě v Číně a inspiraci, která vedla k jejímu zatím největšímu literárnímu úspěchu.
Co kupuju:
Far Cry 3 (CZE) – Vzpomínka na doby dávno minulé a první rok života v zahraničí, to je pro mě Far Cry 3 a Assassins creed 3. Tyhle 2 tituly od ubisoftu jsem měl tu možnost testovat při jejich vzniku. Po 10 letém ohlednutí jsem si FC3 z nostalgie koupil na Steamu a musím říct…že těch 5 eur trochu lituji:-( Kvalita produkce tohoto prémiového titulu je neuvěřitelná…veškeré vedlejší postavy mají vlastní charakter a nejlepší záporák všech dob Vaas Montenegro je srdcovka, na kterou se nezapomíná. ALE po technické stránce jsem poměrně zklamán. Možná mě chce Uplay udržet v realitě a tak hra velmi pravidelně padá (Sponejí se serverem Uplay bylo přerušeno.) 6/10
Co čtu:
Media: Jak poznat falešné zprávy – Tohle téma je v dnešní době čím dál tím důležitější. Mediální domy, které zbírají a reportují zprávy pouze za účelem prodeje reklamy velmi častou neověřují své zdroje a jejich přispěvatelé se orientují na pořet shlédnutí, nikolv na důvěryhodnost zpávy. Je mnohem důležitější aby zpáva zaujala, byla senzační, a to i na úkor jejího obsahu. Chceme-li mít zprávy zadarmo, musíme z nich velmi dobře vybírat, ověřovat si je sami a vědět, na co ve zprávě koukat abychom odhalili její nedostatky. Především s nástupem obrazových a videozpráv je takové chování konzumentů doslova nezbytné. Příkladem budiž videa z války na Ukrajině, která se ukázala být falešná a zkopírovaná z počítačové hry.
Co Poslouchám:
Podcast: Jak skutečně funguje Čínský právní systém (ENG)- Další ze sárie podcastů Kaisera Kuo s podtitulem „Jak skutečně funguje sociální kredit v Číně”. Skoro každý, kdo se dozví, že jsem žil 8 let v Číně se mě ptá, jak je to s tím kreditovým systémem a kolik v něm mám bodů :-D…Hodně…odpovídám zpět s lehkou ironií. V tomto díle však o tématu mluví člověk, který se mu věnuje 5 let a ví o něm tolik, jako málokdo. Celý díl je překvapivě věnován čínskému právu a nabitý skvělými informacemi o této enigmatické velmoci – Čína jak ji neznáte s vhledem do právních zákrut technokracie s čínskou charakteristikou. A ti co chtějí jen ten bodový systém odkážu na 27 minutu.
KMM