Categories
5X5

5X5 Do třetice všeho dobrého

5X5 Do třetice všeho dobrého

Ahoj vespolek,

Vláďa se zbláznil a zatímco si čechrá své zduřelé ego na riviéře u Černého moře, já musím dál poslušné hlásit co se stalo v mém skromně pěšáckém životě za uplynulý velmi krátký měsíc. Neměl by už zase přijít ten přestupný rok? Každopádně v únorovém oběžníku najdete co jsem začal dělat, co kupuji, co poslouchám, co vařím a jednu kulturní perličku z Číny. 


Co dělám:

Nový semestr začal zprudka a tak jsem si v únoru vybral pár dní dovolenou abych mohl sepsat přijatelnou verzi učebního plánu na 2 předměty. Protože jsme na VŠ tak pokračuje stejně jako minulý semestr pěkně 捷克语新闻视听说 2 a 高级捷克语 2. V podstatě jsme se s kolegyněmi dohodli, že budeme opakovat důlěžité gramatické jevy s rozšířenou slovní zásobou a frázemi. V Knusper mi skončila zkušební doba, takže jsem řadovým zaměstnancem na dobu neurčitou. Tady na blogu pracuju na sekci Holistrova kuchařka, kde budou postupně přibývat včechna jídla, která běžně vařím, v takovém formátu, abych při jejich hledání nemusel scrollovat přes deset stránek textu.


Co kupuji:

Philips 27B1 – LCD screeen: Pro příjemnější práci s mnoha dokumenty a porovnávání souborů jsem se vydal do neprozkoumaného teritoria IPS displejů a po několikadenním zkoumání parametrů a recenzí se rozhodl pro tenhle kousek. V CZC za 7288 i s valentýnskou slevou:-), jelikož cena tohodle panelu je v posledním roce konstantní. CZC point je hned za rohem a tak jsem ho měl možnost odnést v ruce – 7 kilo se pronese. Velmi jednoduchá instalace a super cable management. Pro: rozlišení, zpracování podstavce a nastavitelnost, spotřeba Proti: Trochu backlight bleed na pravé straně, nižší frekvence. Pro kancelář super na hraní jakž takž. 7/10 


Kulturní rozdíly:

Rozhovor s  Megan Walsh (ENG)- v audioformátu (ENG)- uvažoval jsem jestli tento příspěvek zařadit do poslechu nebo do kultury. Jedná se o učený vhled do současné čínské literatury,  Ttenhle kousek z produkce SupChina (ENG)je prošpikovaný perličkami z Čínské kultury, především té psané, a tak jsem ho zařadil do sekce Kulturní rozdíly. Na rozdíl od západu se v Číně velmi úspěšně rozvinul trh s internetovými fikcemi. Čína je mobilním národem a po 996 v ruchu velkoměstské dopravy mají dojíždějící pracovníci nárok na svou 30-60 minutovou pauzu. Tu tráví přilepení k obrazovkám svých 8palcových mobilů kde překvapivě nehrají jen hry, ale čtou(430 milonů aktivních čtenářu – 微信读书 腾讯Tencent, 文学城 Wenxuecheng). Kromě toho proč jsou 耽美(dan1 mei3), neboli gay novely, tolerovány čínskou vládou, zatímco lesbické jsou striktně potírány, se dozvíte také kolik tisíc slov jsou čínští blogeři schopni denně vyprodukovat při honbě za slávou a penězi. Dále také zjistíte, že čínská sci-fi se, na rozdíl od té západní, vypořádává s budoucí technologickou převahou AI pozitivně – pamatuje si někdo původní Star-trek (CZE)? 


Co poslouchám:

Audiokniha: Úchvatný i úděsný příběh lidstva – Yuval Noah Harari – Konečně jsem se po 5 letech dostal k téhle populárně naučné knize. Měl jsem jí v hledáčku, ale až CD portál(funguje jen ve vlaku) mi jí přinesl v audiopodobě a během cesty Olomouc-Praha a zpět jsme si poslechl její značnou část. Zatímco tištěná podoba mě vůbec nechytla a odložil jsem ji po první kapitole, v podání českého audia je kniha mnohem záživnější. 

Dub-FX: Tohodle borce jsem objevil během práce pro Ubisoft v Bukurešti v létě 2011 (Big shout to Lucas) a jeho technika vokálních smyček je skvělá. Za těch 10 let se z něj stal muzikant s velkým M a procestoval celý svět, kde hraje od DnB po nujazz s různými muzikanty.


Co Vařím:

Kary s mrkví a cizrnou (4 porce)

 • olivový olej
 • 1 ks velká cibule (na drobno)
 • 3 stroužek česnek (nasekat)
 • zázvor čerstvý, 5 cm (nastrouhat)
 • 600 g mrkev (kolečka, kostičky)
 • 400 g cizrna sterilovaná (slít)
 • 400 ml kokosové mléko
 • 400 ml zeleninový vývar
 • 1 člž koriandr (sypaný)
 • 1 ks chilli papričky (zelená, na drobno nakrájená) 
 • 1 svazek jarní cibulka
 • 1 lžíce sezamový olej
 • 1 lžíce rybí omáčka
 • 1 lžíce sojová omáčka
 • sezam k podávání
 • rýže

Postup:

 1. Nakrájejste cibuli na drobno a mrkev pokrájejte na kolečka
 2. cibuli pokrájejte nadrobno a zpěňte na pánvi na troše oleje(2 min.)
 3. přidejte nasekaný česnek a nastrouhaný zázvor a orestujte
 4. přidejte cizrnu, mrkev, kokosové mléko a vývar. 
 5. přiveďte k varu a na mírném plameni vařte asi 15 minut
 6. smixujte koriandr, chilli papričku a jarní cibulky se sezamovým olejem, rybí a sójovou omáčkou dohromady na pastu
 7. pastu vmíchejte do pokrmu a už jen krátce provařte. 
 8. rozdělte do misek, zasypte sezamem a ozdobte koriandrem
 9. podávejte s rýží

KMN