Categories
5X5

5X5 Koronavirus v CR

Měsíc se sešel s měsícem a já vám přináším další informace o tom co dělám, co mě zaujalo na I-netu, na co koukám a co čtu a poslouchám. Jejich revírem je Internet, jejich tempo je vražedné, jejich studenti jsou Číňani v Chongqingu, Chengdu a Wuhanu, muži(a ženy) ze SISU pracují ve dne v noci(já hlavně v noci), jejich úkolem je chránit vaši vzdělanost.

5X5 Koronavirus v CR

Ahoj vespolek,

Měsíc se sešel s měsícem a já vám přináším další informace o tom co dělám, co mě zaujalo na I-netu, na co koukám a co čtu a poslouchám.

Fotoreport je na: 5X5 Koronavirus v CR.

Co dělám:

Projel jsem s přítelkyní Čechy a Moravu skrz na skrz abych v zápětí mohl ulehnout s infekcí horních cest dýchacích (ne není to Covid-19, mám na to papír!). Navštívili jsme rodinu, přátele, ale hlavně se podívali po historických památkách. Zima není co bývala a tak měla Lian jen málo radosti ze sněhu, který jsem jí v Čechách sliboval. Zrušení letů do Číny a nové školní regulace mě odsoudili do karantény v ČR, a online výuka začínající příští týden bude v mém případě probíhat na VELKOU dálku. Jejich revírem je Internet, jejich tempo je vražedné, jejich studenti jsou Číňani v Chongqingu, Chengdu a Wuhanu, muži(a ženy) ze SISU pracují ve dne v noci(já hlavně v noci), jejich úkolem je chránit vaši vzdělanost.

Co mě zaujalo na Internetu:

Prostor X Honest guide (CZE) – Tenhle chlap už mluvil i na TEDu (ENG) a je to jeden z nejlepších lidí a vzorů, které v CR vnímám. Jeho přístup a zkušenosti pomáhají cizincům neztratit se v Praze a užít si cestování po hlavním městě Čech. Dnes už natáčí i v jiných koutech republiky a dokonce zavítali i do zahraničí. Janek mi dává naději do budoucna.


Co čtu:

Mít nebo být? – Erich Fromm (CZE) – doporučeno kolegyní lingvistkou, v souvislosti se zkoumáním vlivu jazyka na myšlení, uchopení světa a vnímání reality, tím jak jednotlivé jazyky využívají vlastních gramatických struktur(já jsem nemocná VS já mám nemoc) pro vyjádření stavů řečníků, zároveň modelují úhel pohledu na svět kolem nich, v angličtině poměrně náročné čtení.

Pojmy mít a být bychom tedy měli brát vážně, protože ovlivňují i náš jazyk, a tedy i to, jak myslíme, protože my zpravidla neumíme přemýšlet nejazykově. (Fromm, 1992, s.22-25)


Na co koukám:

YT: Stojka – princip ART (ENG) – Alignment, Rebalancing ,Tension = Zarovnání, Rovnováha, Napětí. Velmi dobře a přímočaře natočené video, jak funguje stojka. Dobré pro začátečníky i pokročilé. Dostatečně názorné a srozumitelné i bez komentáře. 9/10


Co poslouchám:

Knižní pól (CZE)- Setkání s knihami napříč prostorem a časem. Mrkéta Baňková vybírá ze své knihovny několik publikací a popisuje nejen jejich obsah, ale i jak jí obohatily. Poslední část je věnovaná právě jazyku a jak utváří naše myšlení. Něco o češích o historii i o dvojjazyčnosti Čechů se dozví každý poslucha

Díky přátelé a kamarádi, že jste na příjmu. Budu posílat zajímavosti o životě v Číně a čínštině dál. Dejte vědět, co vás zaujalo a o čem chcete slyšet příště.

 

KMM
Martin H