Categories
5X5

5X5 Čínský nový rok v Čechách

Čínský nový rok v Čechách jsme se rozhodli s přítelkyní strávit hlavně v rodiném kruhu a na výletech po zemích českých. Rok krysy bude rokem hojnosti.

5X5 Čínský nový rok v Čechách

Ahoj vespolek,

Měsíc se sešel s měsícem a já vám přináším další informace o tom co dělám, kde se pohybuju, co mě zaujalo na Internetu, co poslouchám a na co koukám.

Fotoreport je na: 5X5 Čínský nový rok v Čechách.

 

Co Dělám:

Přijel jsem do Čech na Čínský nový rok (CZE) a vzal sebou přítelkyni Lian. Už jsme stačili navštívit národní muzeum (CZE) v Praze a kouknout na skvělou výstavu Tutanchamon (CZE) v přízemí staré budovy a také další probíhající výstavy (CZE) ze kterých bych vyzdvihl hlavně rytíře nebes (CZE). Také jsme zajeli za rodinou do Sokolova a ochutnali tradiční české jídlo. V Praze se ještě ohřejeme tento týden na prohlídku historického centra. Pak nás čeká cesta do Olomouce, Hradce a Tábora, přičemž poslední víkend strávíme opět v Tachově. 


Co čtu:

články: O ekonomice a Číně (CZE) – rozhovor o tom, co je zjevné každému, kdo v posledních 5 letech v Číně byl. Rozhovor nejen o Číně, ale i o Německu, o kulturních rozdílech a o směřování globální ekonomiky. 

články: Pracuj před tím než začneš organizovat (ENG) – Tim má nový design blogu 🙂


Na co koukám:

Film: Hello Teacher (ENG) – recenze od Jana 5/10

Film: SW – vzestup skywalkera (CZE) – Průměrně dlouhé, průměrně vtipné, průměrně natvrdlé. Možná je dobře, že byla sága zakončena. Fanoušci si film myslím docela užijou a nebude jim ani vadit návrat starých známých.  6/10

Dokument: Narozena v Číně (One Child nation) (CZE) – Náhodou jsem narazil na výborný dokument o politice jednoho dítěte v Číně. Hledal jsem více informací o kontroverzním zákonu ČLR vstupujícím v platnost r.1980 a narazil na tenhle nejnovější dokument. Jak došlo k mezinárodním adopcím v množstvím přesahujícím 120 000 převážně holčiček? Kolik to stálo? Kdo byli pašeráci dětí, kdo a jakým způsobem sterilizoval ženy, usmrcoval novorozence a prosazoval národní politiku? Dokument shrnuje negativní jevy, ale ze svědectví protagonistů lze vyčíst mnohem více než jen kritiku nechvalně známého (a notně pokroucené) politiky jednoho dítěte. 


Co poslouchám:

CD: Kabát – Megahu (CZE) – Po 20 letech stále pecka album. Po cestě do Sokolova za rodinou(prarodiče) jsem šáhnul po oblíbené kapele období náctiletých eskapád. Teta, Víte jak to bolí, Ďábel a syn, Pohromy,…každý druhý song mě nutí zpívat. Český vesnický rokec je stále srdeční záležitost. Jestlipak uhodnete, který song z tohoto alba se Lian zas tak moc nelíbil 🙂


Kulturní rozdíly:

Pořizování fotografií – Proč Číňané pořizují všude fotografie a posílají je svým známím? Napadlo mě, že vzhledem k velké nedůvěřivosti ve společnosti, nestačí kamarádům a známím říci, že jste se někde byli podívat. Oni vám to jednoduše nebudou věřit. Proto je nutné podat o tom důkaz v podobě fotografie. I proto Číňané jezdí na známá místa a po té co se vyfotografují zase rychle mažou pryč.

Nečekal jsem že narazím na problém s rodinou fotografií. Číňané jsou známí(stereotypicky), že je pro ně rodina velkou hodnotou a často s rodinou tráví mnoho času. Když jsem připravoval lekci na poslední prosincový týden, byl jsem si jist, že nebude pro studenty problém nalézt rodinou fotografii, na které se nachází rodinní příslušníci. Jak hluboce jsem se však mýlil, jsem zjistil až na hodině, když se mi studenti omlouvali, že fotografii nemají.

Omluvy typu: Moje babička se nerada fotí; my jsme jen 3 členná rodina;  na svátky se nefotíme;  na svátky hrajou rodiče (麻将)majiang (CZE) a nedělají fotky. Na mobilech mi ukázali fotky z posledních oslav nového roku a na většině jsou jen se svými rodiči. Na takové fotce se pak těžko praktikují jména rodinných příslušníků jako vnučka, babička, sestřenice nebo synovec. Šalamounsky jsem to vyřešil tak, že si do příštího týdne museli sehnat fotku od rodičů, stáhnout si falešnou fotku z(百度)baidu nebo si přidělat falešné rodinné příslušníky do vlastní fotografie pomocí grafického programu.

Studenti předčili mé očekávání a přinesli si nejen upravené fotografie a skutečné fotky vyžádané od rodičů, ale dokonce si svou rodinu nakreslili.

 

KMM
Martin H