Categories
5X5

5X5 Roušce zdar

V Čechách nám skončil nouzový stav a brzo sundáme i roušky…na jak dlouho? To zatím nikdo neví, ale já vám zatím přináším novinky o tom co dělám, co čtu, na co koukám, co poslouchám a kde žiju.

5X5 Roušce zdar

Ahoj vespolek,

V Čechách nám skončil nouzový stav a brzo sundáme i roušky…na jak dlouho? To zatím nikdo neví, ale já vám zatím přináším novinky o tom co dělám, co čtu, na co koukám, co poslouchám a kde žiju.

Fotoreport z karantény nebude, ale můžete si přečíst webovou verzi.


Co dělám:

Předkládám studentům Gavina jako exemplární případ dobrého studenta jazyků, protože je to jedinej Američan co umí Česky (CZE-titulky) opravdu dobře. Hodně jsem se dal na překládání, snažím se každý měsíc přeložit alespoň jednu čínskou zprávu (CZE). V úterý(19.) nás děkan zaúkoloval překladem „klinických rad pro léčbu COVID-19 u dětí” a tak musím přeložit pár stránek klinické čínštiny do konce týdne. Každý týden také vyrábím videa pro studenty (CHN). 


Co čtu:

O covid-19 (ENG) – původní článek co mě přivedl na tento web se objevil 25.4. na AAzdravi.cz, ale jak bývá zvykem v českých mediích, tak bez uvedení zdrojů. Dalo mi to 3 minuty než jsem zdroj vygooglil (samozřejmě v angličtině). Chabost českých informačních zdrojů je smutná. Nevím jestli se autoři stydí za to, že informaci převzali z cizojazyčných webů, nebo jen v zájmu ušetření času „opomenou” přidat odkaz. Pro srovnání anglický the independent (ENG), který informuje o stejné zprávě, uvádí zdroj přímo v článku. Ale to nejsmutnější asi je, že to „konzumenty” zpráv vůbec nezajímá.


Na co koukám:

Západ je nehumání (CZE) – originál na haokan shipin (CHN). Myslím že hlavním problémem je kulturní a hodnotová odlišnost, které se promítají nejen ve videu a komentáři čínského akademika Ding Yi Fana (motá mytologii řecka a moderní události), ale i komentáři českém (připomínání sociálního darwinismu v Číně, na kterém stojí Čínský komunistický režim). Jak Ding tak Blahota si nemají co vyčítat. S většinou toho co se ve videu říká se dá velmi dobře souhlasit, říká holá fakta. Ding je akademickým pracovníkem a má vlastní YT kanál. Podotýkám, že YT je v zemi zakázaný. To je však další nedorozumění a falešná západní logika, kterou přináší moje/naše české chápání zákazů.

Film: Guns Akimbo(CZE) – Největší překvapení posledních měsíců. Ujetá jízda s Danielem Radcliffem(Harry Potter) v hlavní roli. I přes znatelný low-cost v efektech a výpravě je tohle Utra-Hustá jízda plná vtipu, násilí a nadsázky. 8/10


Co poslouchám:

Izolace není to samé co introverze(CZE) – osobně mi neskutečně vyhovuje být v „karanténě” a nemuset se denně setkávat s tisícem lidí – Čína je v porovnání s Českem jiná liga. Pro introverty je tato situace validací jejich výchozího nastavení a odhalení kultury uctívání extroverze. Cítím se plný energie, mám víc času na sebe a mnohem lépe se soustředím, čili jsem výkonnější. Jak home-office vnímáte vy?

Kosheen – Resist – house – DnB – trip hop ve své nejlepší formě. Flashback do roku 2002-léto. Tahle partička mě s jejich první deskou vypálila vzpomínky do hlavy tak silně, že je do nejdelší smrti nezapomenu. Rychlé i pomalé tracky, na které se dá stejně dobře tancovat jako pracovat.


Kde žiju:

Pohled z venku na CR (ENG) – Simon je cizinec žijící v Česku a spolupracuje na vytváření zpráv o evropských zemích v YT formátu. Takhle představuje ČR a reakci vlády na koronavirovou epidemii. 

Díky kamarádi a přátelé, že jste na příjmu. Budu posílat zajímavosti o životě mimo Čínu a online výuce češtiny dál. Dejte vědět, co vás zaujalo a co byste naopak rádi změnili.