Categories
5X5

5X5 Svátek práce 2023

5X5 Svátek práce 2023

Stromy jsou obsypány zelenými lístky, květiny začaly kvést a sluníčko ukazuje svou hřejivou tvář. Pár, slovy dva, kratší týdny spojené s významnými svátky jsou tu a já vám přináším další číslo holistrova oběžníku.

Co dělám:

Běhání po úřadech vyústilo v úspěšně ověřenou a superlegalizovanou kopii výpisu z trestního rejstříku. Zašel jsem do kina na srdcovou záležitost Dungeons and Dragons a byl jsem mile překvapen. Zorientoval jsem se v tom jak využívat ChatGPT k běžným činnostem, které na mě klade práce i volný čas, také díky přednášce z unicorn university a vlastnoručních experimentů a doporučuji se s Natural Language Programing seznámit, protože to bude nezbytná dovednost v nadcházejících letech. Zašel jsem do několika asijských restaurací abych se dobře najedl, oslavil jubilea a nechal se inspirovat pro holistrovu kuchařku. Rozehráli jsme kampaň v RPG systému DaP, tak uvidíme jak to těm srandistům z Putyky půjde, protože tento systém je údajně nejlepším slovenským RPG systémem na světě:-). 


Co čtu:

Mezinárodní právo a interpretace čínského práva – nakladatelství UK vydalo v roce 2011 zdařilý sborník srovnávacích akademických prací na téma čínského a mezinárodního (rozuměj především západního) práva. Nejedná se jen o suchou teorii právních pojmů, ale o kompilaci s přesahem do oborů filosofie, historie, antropologie a morálních principů. 


Na co koukám:

YT: Historie Drum n’ Bass – AI která má za úkol mě udržet na youtube co nejdéle se podařil husarský kousek. Naservírovala mi tuhle informativní pecku a dokázala mě na YT udržet další 4 minuty. Na Drum and Bass a další elektronickou muziku si rád kdykoliv zatancuju a ve sluchátkách mi stejně jako Happy Hardcore hraje poměrně často. Tohle video je malá lekce historie tohoto epického žánru elektronické hudby. Pro opravdové nadšence souhrnné historie elektronické hudby je tu pak Ishkurs guide to electronic music.


Co poslouchám:

podcast: Nadávání je mnohem důležitější než jsme si ochotni připustit – Mýty o tom, že lidé, co sprostě nadávají se neumí kontrolovat, že sprostá slova nutně odkazují na nízké vzdělání a původ, nebo že jsou důkazem nedostatečné slovní zásoby byly vědecky vyvráceny. Kde se sprosťárny vzaly, jak se měnily v průběhu dějin a pomáhají sprostá slova od bolesti? Poslechněte si další úžasnou epizodu z mého oblíbeného podcastu freakonomics a dostanete odpovědi na tyto a další otázky. Jedna z nejzábavnějších epizod, u které jsem se od srdce zasmál na celé kolo! Profesoři John McWhorter, Timothy Jay a spisovatelka Melissa Mohr zabývající se filologií sprosťáren odhalují jak sprosťárny, použity ve správných dávkách a kontextech, nejen obohacují ale i rozvíjejí kreativitu. A protože link vede na webovou verzi, můžete si narozdíl ode mě, poslechnout necenzurovanou verzi bez toho „otravného” pípání 🙂


Co kupuju:

Philips TAT5506BK – bluetooth sluchátka od Philipse. Vybíral jsem nedlouho, protože jsem musel nahradit ztracené a zatraceně dobré EarPods s 3,5mm jackem, abych mohl v práci komunikovat. Za 2 dny sluchátka dorazili na pobočku a mohl jsem je vyzkoušet. Velikostně jsou o něco větší než EarPody a nesedí tak dobře v uších. Zvuková kvalita je z mého pohledu velmi dobrá. Připojení občas hapruje, především v případě, když jsou 2 BT zařízení, se kterými jsou sluchátka napárované, zapnutá a v dosahu. Na kvalitu mikrofonu je velmi pozitivní odezva z řad posluchačů na Discordu a Wechatu. Celkově 8/10 pořizovací cena 2890 Kč.  

KMM