Categories
5X5

5X5 červen 2022

5X5 červen 2022

Ahoj vespolek,

Polední měsíc školy a první měsíc léta byl v Českých zemích velmi horký. Nejdelší den roku jsem strávil v osobáku z Plané do Tachova, kde se až do půl desáté dalo v denním světle číst. Na následujících řádcích přináším novinky o tom, co kupuju, co čtu, kde cestuju, co poslouchám a trochu o historii nejen Číny. 


Co  mě zaujalo na Internetu:

Vikingové podle Floriánka – “Seveřan zachycuje skutečnost severské kultury někdy až příliš věrně, ale seriál Vikingové je přitažený za vlasy až moc.” Toť slova mečíře a experta na severskou historii Petra Floriánka. Záznam rozhovoru na DVTV převzali i Hospodářské noviny a svým tempem i obsahem je velmi uklidňující. Na 30 minutovém rozsahu se hovoří o historii severských národů, replikách zbraní a šperků a co je, nebo naopak není dobrá reprezentace historických událostí.


Co kupuji:

Na výlet do přírody jsem pořídil 2 nezbytnosti – spacák a karimatku. Obě na výstavě stanů v pražských Letňanech, která probáhá až do konce července. Poždavaky byli skladnost, váha, cena a pohodlnost. Ve všech aspektech není nikdy možné uspět na 100%, ale vždy se dá najít přijatelný kompromis. V mém přípdaě takový výsledek představoval výběr třísezonní spací pytel  Warg 1200 microlite short a karimatka Zulu Timi. Zhodnocení až po prvním ostrém testu ve venkovních i vnitřních podmínkách v příštím oběžníku.


Čínská historie:

Zmrzlina nebo tank – cenzura na čínském internetu dosahuje bizardních podob. V případě čínské streamovací superstar však soudruzi sáhli vedle a spíše než o umlčení tématu se postarali o jeho rozdmýchání. Velmi Li Jiaqi (ENG) prezentoval/prodával ten večer na svém kanále sladkosti, ale bohužel se jedna zmrzlinka náramně podobala tanku (silně cenzurovaný symbol). Naneštěstí se to odehrálo v době, kdy probíhalo výročí demonstrace na Náměstí nebeského klidu. To cenzoři nerozdýchali a stream okamžitě utnuli. Tato reakce si žádala vysvětlení od milionu fanoušku a tak se nedopatřením postarali o propagaci celé události namísto její zahlazení. Co si lidé najdou sami, to si mnohem lépe pamatují.


Kde cestuji: 

Skončil semestr a konečně jsem mohl zajet na odpočinkové víkendy jak do rodného Tachova, tak do Plzně. Pohoda, klid, žádný časový plán a odpočinek v kruhu rodiny a přátel. Dobré jídlo, skvělé popovídání. Enjoy the little things. Nabití baterií na 50% a můžu se vrhnout na přípravu červencového cyklovýletu do Saského Švýcarska.


Co poslouchám:

Karel Kryl – netřeba představovat. Pro studenty v závěrečném ročníku jsem připravil pár textů od Karla Kryla. Jen překlad a soustředění na nová slovíčka. Samozřejmě spojeno s poslechem mistrova přednesu ve volných chvílích mezi hodinami.

Děkuji, přátelé, kamarádi a rodino, že jste na příjmu a z měsíčníku máte užitek. Rád odpovím na všechny dotazy, a feedback je vítán.

KMM