Categories
5X5

5X5 Karanténa v Česku

Další měsíc v Čechách a já stále nemám povolení vrátit se zpět domů do Číny. Zatímco v Chongqingu je epidemie COVID-19 na ústupu(ENG), tak v Evropě je v plném proudu. Přináším vám tedy novinky o tom jak si krátím čas v povinné karanténě mezi online výukou a opravou úkolů. Co čtu, co dělám, co poslouchám a na co zavřenej doma koukám.

5X5 Karanténa v Česku

Ahoj vespolek,

Další měsíc v Čechách a já stále nemám povolení vrátit se zpět domů do Číny. Zatímco v Chongqingu je epidemie COVID-19 na ústupu(ENG), tak v Evropě je v plném proudu. Přináším vám tedy novinky o tom jak si krátím čas v povinné karanténě mezi online výukou a opravou úkolů. Co čtu, co dělám, co poslouchám a na co zavřenej doma koukám.

Fotoreport je na: 5X5 Karanténa v Česku.

Co dělám:

Sedím tak 10 hodin denně za svým kompjůtrem kde se připravuji na hodiny češtiny, točím videa a opravuji domácí práce studentů. Ve volnu jsem tenhle týden začal šít roušky (CZE) z vyřazeného povlečení. Hodně času trávím na YT sledováním všemožných videí (CZE) a taky na wechatu čtením čínských zpráv(CN) přímo z ground 0 (CZE). Pro tělo dělám, hlavně to, že ho moc nezatěžuju:-D a jen denně klikuji(ENG) a stojkuji. V souladu s nouzovým stavem a nařízením vlády(CZE) nevycházím ven a pokud se chcete spojit, rád si s vámi po večerech poklábosím na telefonu nebo na skype.


Co mě zaujalo na Internetu:

ekospace.cz (CZE) – nejedná se o ekologii, ale o ekonomii. Student(dnes už ne) vypracoval vlastní stránku s volně dostupným obsahem pro studenty ekonomie. Natáčí videa na YT. Má minimální publikum. A jeho projekt krásně demonstruje jak lidi prdí na vzdělání. Dostává 3 bludišťáky a jednoho fanouška.

Strojově překládané stránky (CZE) – Tenhle web mě hodně pobavil, a kupodivu, na rozdíl od svého bratra, zatím stále funguje. Surfuju, vyhledávám, ověřuji, zkoumám a dostanu se na zajímavý článek o učení. Se ví, že ho musím hned přečíst, abych mohl odložil skutečnou práci, hehe. Po 2 větách mi i přes slušný design, a díky AdBlocku, minimální množství reklam, doteklo, že s tím odborným textem není něco úúúúplně v pořádku. Ta doména byla první červená vlajka, ta druhá přišla jako katana do břicha když jsem dočetl 3 větu. Ponaučení pro příště -> nový a zajímavý výzkum(ENG) se určitě na webu nevyskytuje v češtině MARTINE!


Co Vařím: 

Tofu obalované v burákové pastě (ENG) – Velmi působivé video. Kromě toho moc zajímavý recept. Dobré pro ty co chtějí nabrat hmotu(ENG) a navýšit poměr zdravých ingrediencí ve stravě. Ingredience se v Česku shánějí o něco hůře, ale určitě stojí za to zkusit. Velmi CR friendly recept protože vyžaduje troubu:-)


Na co koukám:

YT: Upřímné reklamy od CRACKED (ENG) – Na Rogera koukám pravidelně, ne proto, že bych na YT trávil většinu práce, ale proto, jak je páprda sofistikovaně sarkastickej. Tak hustej je Roger, že jsem se do něj naooozaaj zamiloval. Tuhle specifickou reklamu na FUJ kafe jsem probrečel smíchy a naučil se distribuci drog. Na to, že tu hnědou kajdu nepiju musím přiznat, že po téhle reklamně jí asi fakt do smrti neochutnám. Výzvy se přijímají na mailu i osobně do 1,5 promile.

TEDx: Komunikace jako základ vztahů (ENG) – Je zajíme jak se ke mě obloukem vrací věci, které jsem poprvé vyzkoušel před několika lety. A s stále dělám tu stejnou chybu znovu a znovu, nejen v práci, ale hlavně v rodině a ve vztahu k těm které mám nejraději. Používám stejný model, už od základní školy: Potřebuju si s tebou promluvit. -> Tohle se teď děje. –> Takhle chci aby se to dělo. –> Nebo…! Nonverbálně však vyjadřuji: Máš problém! -> Poslouchej mě a můj názor, protože ten je teď důležitý. -> Já to všechno vím nejlíp, jsem chytřejší, důležitější a lepší v tom co ty děláš špatně. -> Když to tak neuděláš, potrestám tě! Určitě tenhle vzorec chování poznáváte. Na mysl mi přichází především výchova a vzdělávání. Pro výchovnější vrorec komunikace koukněte na video, má i české titulky. A můžete se inspirovat i v knize Nenásilná komunikace.


Co poslouchám:

Denní příděl exkrementů(CZE) z úst POLI-tických hrotů naší země jak všechno vyřešili a jsou děsný bouráci i přesto, že nakonec musí benga dávat flastr 10 litrů(CZE) nějaký bramboře, protože odmítá nařízení vlády o zákazu bezrouškového styku (CZE). Neustálý COVID-19 šum v pozadí mi žral rektum jen ze začátku, teď to beru něco jako Vaška a Evu na svatbě po 6 pivech.

Techno classics (GER)- otestujte jak dobře znáte techno z dob dávno minulých. Kromě skvělých beatů se také v téhle sérii porozhlídnete po berlínských bytech současných DJ. Němci neumějí jen dobrá auta, jejich TECHNOlogie je na špičkové úrovni i v jiných oblastech.

Díky kamarádi a přátelé, že jste na příjmu. Budu posílat zajímavosti o životě mimo Čínu a online výuce češtiny dál. Dejte vědět, co vás na*lo a o čem už nikdy slyšet nechcete!

 

KMM
Martin H