Categories
5X5

5X5 rok králíka 2023

5X5 rok králíka 2023

Co dělám:

Když už jsem svému bratránkovi koupil jeho první komix se spidermanem, tak jsem zašel i na výtstavu českého komixu – Kája Saudek v tančícím domě. Opravdu hodně jsem se snažil v kuchyni, díky čemuž jsem mohl přidat nové a lepší fotografie k receptům – pálivé hovězí s bazalkou, vepřové s hořčicovou omáčkou celerovým pyré. Navštívil jsem vyhlášenou čínskou restauračku uprostřed sídliště, kde si k večeři můžete zazpívat karaoke a byla to náramná zábava s velmi dobrým jídlem a společností. Po dlouhé době jsem byl v hospodě a dal jsem jedno pivo + sekačku na stojáka v retro podniku Automat Matuška. 

Co čtu: 

kniha: Cesta do nesvobody – Timothy Snyder – Doporučeno 2 lidmi v mém okolí. Dal jsem tomu šanci a během měsíce po večerech usínal s akademicky přesnými výčty chronologických událostí předcházejících invazi na Krym v roce 2014. Politika nevyhnutelnosti a věčnosti, termíny, které autor vzývá celou stať pospojovanou tématem zlého V.P., který chce uvrhnout na svět chaos aby se nemuseli jeho občani cejtit jako jediní evropané co v pogorbačovské době dostali černého Petra. Když se budou mít ostatní víc na číču, než my, tak nebude vidět, jak moc jsme to tu „do+expresivní výraz” a ta oligarchie nám snad bude fungovat na věky. Z hlediska etnografie a antropologie velmi dobrý počin (925 ocitovaných zdrojů :-o) + Historie regionu o kterém jsem doposud věděl jen velmi málo. Stylově to voní propagandou americké demokracie a klapkami na očích, které vás vedou jen jedním směrem, ignorují vlastní chyby a předkládají jediný správný výklad předložených(výběrově) faktů. Příliš mnoho mystiky a symbolimsmu (Dugin, Bachtin, Iljin), chybí zamyšlení nad odlišnými důvody některých chronologicky uspořádaných událostí a ke konci nudí. „Demokracie závysí na volné směně myšlenek, přičemž volností se myslí absence výhružek násilím.”

Na co koukám: 

Film: Zelený rytíř – volné vyprávění legendy o siru Gwainovi a zeleném rytíři. Podmanivé až meditativní dílo plné symbolů a propojených hranic, barevné, cyklické. Akci nečekejte, přemýšlivý a hororový ton ano. Konec nic nevysvětlý a úvahy jsou ponechány na divákovi. Osvěžující film v záplavě marvelovek a akčních animáků. Musel bych hodně hledat v sešitech literatury abych to našel, ale jsem si s skoro jist, že jsme tuto legendu probírali na střední škole v hodinách češtiny. 10/10

Co Vařím: 

huang men ji 黄焖鸡 – Děkuji Pete za tip na tohle legendární jídlo, které se v chongqingském podání vyskytuje zásadné z pálivými papričkami. Recept jsem vygoo… a pospojoval z několika různých zdrojů abych vytvořil variantu, která bude sedět do mé kuchyně. První testovací verze se konala minulý víkend a vyšla z toho kuřecí pálivá polévka:-/. 2h vaření a provoněná kuchyně. 6/10

Co poslouchám:

hudba: Hign note – kdykoliv narazím na song, který mě dokáže rozhýbat v jakékoliv situaci, pak ho ukládám do oblíbených na YT. (Rád nasdílím celý playlist těchto pecek.) Velmi často je to drum’n’base, protože je rytmický s hlubokými tony a pěkně se do něj kolíbá. Se štěstím je možné mě zastihnout jak se doširoka usmívám a na takový song extaticky tancuji. 3minutová dávka intenzivních emocí – to je pro mě hudba.

KMM