Categories
5X5

5X5 Švestkové deště

Co dělám:

Vystěhoval jsem se z Prahy a přenechal epesní bydlení kousek od Veverky novému nájemníkovi. S kolegy z “bagety” jsme se rozloučili na nealkoholovém teambuildingu v Buddha čajovně, kde jsme dokonce zahráli Khamul a po cestě domů s Frantou nafotili pěkné snímky Karlova mostu. Po katarské ose jsem se proletěl do čínského Shaoxingu – přelet nad katarským pískem byl hodně fajn a ve společnosti mladého páru jedoucího na dovolenou do Thajska. Hned první víkend po příjezdu se umoudřilo zhejiangské počasí (na jaře notoricky známé svou deštivostí) tak jsem si dal procházku do kopců za naším kampusem.


Jak cvičím:

Předplatné do posilovny mi ještě nepropadlo takže s Thomasem plánujeme opět začít pravidelně navštěvovat Gym. Jen s rukou je to bída a tenisový loket se ne a ne lepšit. Skončím tedy nejspíš na leg day každý týden. Pomalu zkouším také kliky. Už jsem ale vyzkoumal, který pohyb způsobuje největší bolest, takže se mu můžu vyhýbat, ale shyby ještě nějakou dobu zkoušet nebudu.


Co mě zaujalo na Internetu:

Surviving in China (ENG) – Některé skvělé články o přežití v Číně jsem našel pomocí organického vyhledávání, když jsem hledal, proč mi VPN nefunguje správně. A tenhle server je jeden z nich. S připojením je to bída a dokonce i moji čínští přátelé na wechatu si stěžovali, že Astrill nefunguje nebo je velmi pomalý. Jestli za to můžou yemenští Husíni, nebo se na ni zaměřila čínská vláda je jedno, protože jsem musel poskytovatele chtěnechtě změnit. Kromě rad jak se dostat na internet v číně jsou na stránkách další tipy pro hladký přechod na čínský styl života.


Na co koukám:

Film: Země na pouti 2 – Po cestě do Číny v letadle jsem našel na Oryxu pokračování Putující země. Druhý díl definitivně chytne za srdce. Emoce to v některých scénách vykřeše přesně tak jak má a akce stejně jako efekty jsou na vysoké úrovni. Je to však neuvěřitelně zmatené (přehršel postav), překombinované(mnoho časových linií) a dlouhé (3h). Zasloužilo by si to mnohem lepší scénář a alespoň o 40 minut zkrátit. 5/10


Kultura:

Švestkové deště(CZE) neboli 梅雨(mei yu) – Někdo tvrdí, že už od března, jiní zase až od června, ale pravdou je, že tato deštivá fronta značně ovlivňuje počasí v Asii, zvláště pak v Japonsku a na východě Číny. Táhne se od středního toku Yangtze až na japonské ostrovy a tím, že se tyto vydatné a rychlé srážky objevují právě v době, kdy se sklízejí švestky se jim začalo říkat “švestkové deště”. Nejběžněji jsou ve východní číně k vidění od května do srpna. Poetičtější příběh o vzniku těchto monzunových dešťů je ten, že se vlhkost srážející ze zrajících švestek dostává do vzduchu a pak se mění v déšť.

KMM