Categories
5X5

5X5 Velikonoce 2024

5X5 Velikonoce 2024

Co dělám:

Ráno v 7 hodin ve čtvrtek 4.4. zasáhlo Čínu zemětřesení o síle 7.3 (ENG) stupně rychterovi škály a i přesto, že to bylo cítit i tady v Zhejiangu 800 km od epicentra, tak chci všechny ubezpečit, že jsem v pohodě a ani mě to ráno nevzbudilo. Začal jsem v rámci jarního “houska běhu” běhat dvakrát týdně – strava potvrdí a dokonce jsem byl v posilovně ztratit svoje bezdrátová sluchátka :-/ Obnovil jsem svůj low carb jídelníček a to nejen kvůli tomuhle super videu od Jirky co vysvětluje věci (CZE) a tedy jsem omezil příjem sacharidu na 0 z nepřírodních zdrojů. Ještě jsem stihl na Velikonoce – Velký pátek – uspořádat pro studenty aktivitu foukání a barvení vajíček, což se náramně vydařilo, večer pak Absinthe (CZE), a cocain (vodka+kafe+cukr+citron) což mě na druhý den dobře počechralo žaludek. Přidal jsem se tedy v neděli ke kolegům a v improvizovaném čínském prostředí vlastnoručně připravil a upekl pizzu.


Co čtu:

Rozhovor: Jiří Sádlo – Je krásné jaro – přírodovědec, botanik, archeolog, sociolog a především milovník přírody Jiří sádlo v krátkém rozhovoru odhaluje jak přistupuje k psaní a také co si myslí o ovlivňování přírody moderním člověkem. Jeho nevyhraněný avšak osobitý přístup k přírodě, které jak říká „je člověk neoddělitelnou součástí” spojený s autentickou upřímností je radost si vyslechnout. 


Kde cestuji:

Vesnička Da fen 大芬村 (Da fen cun) – dnes již součástí Shenzhenu je známá svou koncentrací malířů a to především olejomalby. Pohodovou 1 hodinovou jízdou metrem se ze středu Shenzhenu dostanete na zastávku, která je hned vedle obchodního centra. Pár desítek metrů za ním začíná svět uměleckého hutongu, který nemá jinde obdoby. Tisíce a tisíce obrazů se zde tísní v malinkých místnostech původně obytných 3-5 patrových domů, kde každá z nich je vyplněna desítkami obrazů. Všechny jsou originál namalovaný jedním ze tisíce umělců nabízející své unikátní služby v této zátoce umění. Od reprodukcí Van Gogha, portrétů MCT, přes kýčovité krajinky a rustikální scenérie až po personalizované olejomalby podle vašeho zadání. V Dafenu seženete opravdu jakýkoliv obraz, který vás napadne za zlomek ceny, kterou byste za originály dali v Evropě. 


Na co koukám:

Film: Dune 2 – Na tenhle film jsem si zašel do kina, protože jsem první díl Dune v Praze nestihl a musím přiznat, že jsem nebyl uplně nadšen. Ani Čínský IMAX v Shenzhenu to nezachránil, a měl jsem pocit  že jde spíš o výplň před rozuzlením ságy, protože na 3 díl mě to rozhodně navnadilo. Přemíra akce, násilý a stopáže mi kazila dojem z vynikajících hereckých výkonů a především Javier Bardem svým projevem. Možná budu muset kouknout podruhé abych tomu opravil hodnocení, ale v současnosti 8/10 a možná i ta pozdní noční hodina byla na škodu.


Kulturní rozdíly:

Smrkání – Číňané nesmrkají na veřejnosti, jelikož je to pro ně stejně nechutné jako pro nás prdění na veřejnosti. Nechutnou částí smrkání je zvuk, který při tom lidé vydávají. Čistý nos tak musí ustoupit společenské přijatelnosti. Není to tak, že na veřejnosti se nesmrká, ale je nepřípustné při smrkání vyluzovat troubivé zvuky. Tiché smrkání je zcela v pořádku a ukázkou distingovanosti. 

KMM