Categories
5X5

5X5 Vyhlídka na věčnost

5X5 Vyhlídka na věčnost

Zima konečně dorazila do Čech i na Moravu a já vám přináším novinky o tom co dělám, co čtu, co vařím, co mě zaujalo na internetu a co mě na něm pobavilo.

Co dělám:

Už 4 měsíce lítám, píšu a volám po úřadech čínských a českých, jelikož si chci nechat uznat čínský diplom v ČR. Nechal jsem si ho 3* ověřit u všemožných institucí, přeložit a zaslal ho na ministerstvo, doufaje, že jej konečně uznají v ČR jako ekvivalent diplomu českého. Po nádherném víkendu v Olomouci, jsem dorazil na výstaviště, kde mě čekal koncert Powerwolf – lístek se namanul pár dní před akcí a nakonec to byla luxusní pařba. Tak luxusní, že jsem po tom týden proležel doma s ko-Vid-em a mezi spaním a papáním tabletek přečetl Vyhlídku na věčnost. Pocestoval jsem do Olomouce, Sokolova, Tachova i Osinalic za rodinou a na svátek si upekl buřta v překrásné přírodě kolem vrcholu Bradlo na vlastnoručně podpáleném ohýnku. Je dobré býti mužem.


Co mě pobavilo: 

Hacknutá čeština – sedět za fíkusem, Manadement, SAKO a další libůstky korporátního slangu v krátkém videu. Čeština je velmi kreativní jazyk a díky své „ohebnosti” přímo vybízí k vytváření neologismů a slangových výrazů založených na kořenech slov původních. Tenhle korporátní slang jsem zatím v práci nenasál, ale přijde to…časem. 


Co mě zaujalo na Internetu:

Miss Amerika vyhrál transgender muž – originální zdroj(ENG), na českém internetu(CZE), Miss America oficiální deklarace hodnotících pravidel(ENG). Myslím, že největší problé je s většinovým vnímáním „soutěže miss”, který do dnešní doby, a to opravdu všude kam se podívám/poslechnu, zůstává zakořeněn jako „soutěž krásy” – odhlédnu-li od toho, že krása může být vnější a vnitřní, tak 88%(vymyšlené, ale hezké číslo:-) většinové populace stále dominantně myslí na tu krásu vnější a nebo, že by se obě složky krásy měly v takových soutěžích, pokud ne rovnou podporovat, tak minimálně doplňovat. V roce 2018 se však tato konotace již nesetkávají s realitou a denotací pojmu „soutěž krásy” (minimálně pro Miss Amerika), jelikož na jejich stránkách jasně stojí, že: „od roku 2018 nebudou kandidátky hodnoceny na základě vnějšího fyzického vzhledu.” V žádné zprávě, kterou jsem o této „novince” na internetu četl, jsem se nedozvěděl co slečna Nguyenová (mimochodem Miss Nguyen v originále) splňovala za kritéria, že získala korunku pro „lokální miss” v nějakém Americkém zapadákově. Ten proces výběru výherců není už tak jednoduchý jako byl na svém začátku, protože každý člen společnosti si je vědom obecně přijímaných standardů (vnější) krásy, zatímco zhodnotit příběh, cíle a dosažené výsledky jednotlivce je trochu složitější kognitivní gymnastika. Opět jedna zpráva, která zprávou není a dostala se k nám pouze díky nenasytným algoritmům robotů optimalizujících zisk z reklamy = zobrazení reklamy u nějakého internetového textu co největšímu množství čtenářů. O jakousi analýzu se pokusily alespoň seznamzprávy (CZE) a i přesto, že z ní mám neodbytný pocit převzatého cizího textu bez uvedení zdroje, vám jí rád doporučím.


Co čtu:

Vyhlídka na věčnost – Jiří Kulhánek(CZE) – Díky Kubo!…Solidní jízda v kulhánkově stylu a syrové podání rozhovorů i prostředí společně s tvrdou romantikou mi padlo přímo do zimní nálady. Nečekal jsem, že se mi dostane od Kulhánka vzdělání jak dějepisné, tak literární,  ale geografické osvícení mě docela šokovalo. Popisy perverzně skvostné se střídají s popisy epicky steroidovými. Román je rozčleněný do 3 ucelených částí, ze začátku vzpomínková retrospektiva, ale ta se po druhé půlce rozplyne ve volně spojených scénách povídkového rázu svázaných předvídatelnou romalinkou. Přes určitou brakovost některých scén je knížka opravdu čtivá. Bohužel bez výrazného vývoje charakteru hlavního hrdiny a ke konci trochu uspěchaná (Chicks beat Guns). A víte co, je mi to jedno. Miluju BraK ≥:) 8/10. 


Co Vařím:

Thaiská ananasová rýže (ENG) – jen nástřel receptu v ENG. Jeden z mých oblíběných a hojně vařených receptů v době sezony ananasů – no alespoň v Číně. Sladko pálivé pohlazení s barvami prozářené thajské pláže. Tenhe thajský recept mám opravdu hodně rád a je v mém repertoáru přes 8 let. Hotové za 30 minut a chutné jak s čerstvým tak plechovkovým ananasem. Barvu doženete turmerikem a jasmínová rýže je základ.

KMM