Categories
5X5

5X5 Šťastný nový rok 2023

5X5 Šťastný nový rok 2023

Vánoce, Nový rok a další oslavy, hlavně těch co se narodili takhle v prosinci a k tomu nemoc, pomoc a práce…Prosincový oběžník bude poklidný jako ty Vánoční svátky, plný čtení a toho, kde získávám informace.

Co poslouchám:

Podcast: Hledání skutečného Adama Smitha (ENG) – 3dílná miniserie od mohokrát doporučovaného podcastu freakonomics. Od životopisné historie přes rozvoj jeho myšlenek v Chicagu až po zamyšlení nad současným stavem ekonomie ze Smithova pohledu. Steven Dubner odjíždí do Anglie a navštěvuje místa, kde Smith žil, mluví s jeho následovníky v exterirech a dává celému podcastu nový rozměr. Rozhovory jsou natáčené během procházek v Glasgow, Londýně nebo Kirkaldy(Smithova rodného města) kde jsou slyšet zvuky přírody a ulice. Na základě těchto epizod jsem si pořídil knihu The Theory of Moral Sentiments (Teorie mravních citů) a objevil zcela nový žánr dokumentárních podcastů. 


Na co koukám:

Je doba vánoční a tedy televizní, pohádková, filmová. Filmů jsem za ten týden viděl nespočet jak v TV tak online, ale podělím se o 2, které mě zaujaly a mají podobné rysy – schválně využívají artefakty z jiných filmů, jsou rodinné (hrají v nich děti) a hrají na nostalgickou strunu.
Avatar – Cesta Vody (CZE) – 3 hodinová reprodukce Avatara v novém prostředí (pod vodou) s příběhovou linkou sice rozvíjející původní námět, ale co do témat a scén jej vyloženě kopíruje + letmo se přidávají nové postavy a přírodně ochranářské téma je cítit na míle daleko. Navzdory tomu, jsem se u filmu vyloženě nenudil a 3 hodinky uběhly rychle, takže “Proč má cenu film vidět?” – 3D efekty pod i nad vodou, magie vodních živočichů, modrá je dobrá 7/10
Šílená noc(CZE) – Co se stane, když se Santa Claus nachomítne k vykrádačce s rukojmími na Štědrý večer? Tohle je jízda, kterou bych mladšímu publiku úplně nedoporučil, ale svezení na sněžných skůtrech se určitě bude líbit tatínkům. Smrtonosná past s Nicomundem místo McClaina a palice místo bouchačky.  9/10


Co mě zaujalo na Internetu:

Ethan Chlebowski (ENG) – vaříme vědeckou metodou. Velmi dobře zpracovaná videa o běžných věcech, se kterými se potýkáme v kuchyni. Od krájení cibule přes to, jak udělat jídlo chutňejší až po testování několika způsobů pečení slaniny. Hodně se mi líbí, že provádí slepé testy a hodnotí chuť jednotlivých verzí nezaujatě.
Kurzgesagtproč nestřílíme jaderný odpad do vesmíru? (ENG) – Na Youtube zůstaneme, protože Kurzgesagt je jedním z nejlepších vědeckých video kanálů v širém Internetosmíru, který poskytuje informace o vědeckých objevech a teoriích v populárně naučném kabátu, ještě o stupeň přístupnějším než Veritasium (ENG).


Co čtu:

Časopis: Vesmír 12/22 (CZE) – V nejnovějším čísle českého vědeckého sborníku je požehnaně zajímavých informací a vědeckých článků. Nejvíc mě zaujal ten, který se zabývá inteligentním chováním papoušků Goffinových na Tinambaru. Ti používají nástroje k páčení jader z jedovatého plodu Chrastounu. Nástroje si vyrábějí pomocí zobáku a pařátů a používají jich hned několik druhů podle náročnosti procesu dolování sladké pochoutky z jedovatého plodu. V rámci tohoto výzkumu bylo ověřeno, že nejen lidoopové a lidé jsou schopni vyrábět a používat specializované nástroje. Otevírá to zcela nový pohled na inteligentní chování dalších živočichů, se kterými sdílíme tuhle planetu.


Kultura:

Východní vs Západní filosofie (ENG) – Kro zná Epick Rap Battles of the History, bude hned vědět, že dnešní kulturní vložka není tradiční přednáškou z akademického prostředí:-) Tahle silně kondenzovaná vizitka 3 známých východních (Čínských) filosofů podpořená srovnáním s myšlenkami 3 filosofů západních (Evropských) je jen pro otrlé…ostatně jako většina ERB bitev (ENG). V pouhých odkazech nám autoři na necelých 5 minutách představují díla těchto filozofů, jejich nejznámější citáty, střípky z jejich života a základy jejich filosofie. Laozi Dao De Jing老子 道德经, Konfuciovi Hovory孔子 论语 Pět cest 五经 a Sun-c s jeho Uměním války孙子兵法. Celý rap je doslova napěchován narážkami a skrytými významy od Ubermensch po Kow tow. 10/10

Šťastný celý rok 2023 a hlavně to zdraví přátelé.