Categories
5X5

5X5 Velikonoce 2022

5X5 Velikonoce 2022

Ahoj vespolek,

Šťastné a veselé Velikonoce – zpětně. Věřím, že těch pár dní volna jste si užili do sytosti v kruhu nejbližších jako já. Apríl byl v pravdě jako na horské dráze plný čínské cenzury a proto vám přináším novinky o tom co dělám, co mě zaujalo na internetu, co poslouchám, co čtu a co kupuju. 


Co dělám:

Naučil jsem se další indické jídlo a zkusil ho ve dvou variantách – Aloo Gobi s hráškem a Aloo Gobi s rajčaty. Zdokonalil jsem přípravu indického chleba Naan na úroveň „skoro jako v restauraci” a konečně našel dobrý recept na kuřecí Kung Pao. Duben nebyl jen o vaření, ale také o cestování a setkáních s přáteli a rodinou – Čarodějnice v Nenačovicích, Velikonoce v Táboře a oslava tátových narozenin v Plzni. Takové kodrcání po Čechách se pak podepsalo na mém zdraví a společně s celou Šanghají jsem si na pár dní poležel v domácí karanténě. Na úkor spánku jsem také zahrál DrD2 s kamarádem z Kanady a pokořil The Ascent na Hard. 


Co  mě zaujalo na Internetu:

Kdy bude Země civilizací Typu 1 (ENG) – Kardašovova stupnice uvádí civilizace 3 typů. Typ 1 dokáže vyrobit a uchovat tolik energie, jako je energie celé planety. Typ 2 vyrobí a uchová stejné množství energie jako jejich domovská hvězda a Typ 3 tolik energie jako celá galaxie. Země se v tuhle chvíli nachází někde na hranici 0.7. Podle nové studie (ENG), však nejde ani tak o to, kolik energie dokáží lidé vyrobit, ale o to, JAK a z jakých zdrojů jí vyrábějí. Dle výpočtů vědců by udržitelnou výrobou energie dosáhla Země Typ 1 někdy kolem roku 2371, což zdá se býti budoucnost velmi vzdálená.


Co kupuju:

The Ascent Na tuhle řežbu jsem si brousil gamepad několik měsíců. Pokud jste někdy hráli Dibalo 2 tak tahle střílečka je pro vás poviností, protože, jak v téhle recenzi popsal jíný fanoušek obou her Ascent = Diablo 2 + Cyberpunk 2077.  V neurčité daleké budoucnosti  ovládají megakorporace celé planety, ale bez jedné věci se jim zatím nedaří překonat stín mocnějších ras…vy to máte změnit. Recenzi v ENG jsem hodil hned po dohrání na Steam, takže ve zkratce… The Ascent je jedna z nejbombastičtějších her ze soudku akčních RPG, které jsem kdy hrál. Odzbrojující grafika, dechberoucí dystopická atmosféra kyberpunkového světa a elektronická hudba „chytlavá” jako Jazz 🙂 9/10


Co čtu:

Časopis: Vesmír – 2022/4 – Exkurze do světa atmosférického aerosolu: Článek pojednává o částicích, které kolem nás nosí vítr. O jejich původu, vzniku a způsobech přenosu vzduchem na velké vzdálenosti. Mnohem zajímavější než věcný obsah, který přibližuje složení a velikost částic ve vzduchu, je jeho formální stránka. Vědecký článek vznikl za spolupráce všech stupňů akademických pracovníků – od studenta střední školy po profesora na univerzitě a jeho stavba je jednoduše rozeznatelná a krásně demonstruje správnou formu akademické práce. Nejen že splňuje náležitosti vědecké práce, obsahuje potřebné citace a prezentuje fakta, ale především je pomocí správných příměrů přibližuje širšímu publiku. Na výbornou s hvězdičkou. 


Co Poslouchám:

Sub Focus – Solar System: pokračuju na vlně DnB a během návštev u Petry jsem se doslova zamiloval do téhle pecky od Sub Focus. Tak moc, že jsem nakonec vyhledal hodinový mix. Lepší DnB jsem neslyšel léta. Nenechá mé nohyy a hlavu chladnými a musím na ten beat vždy zapařit:-) Určitě mu budu věnovat víc pozornosti v nadcházejících měsících.

Děkuji přátelé a kamarádi, že jste na příjmu, přeji vám ať se máte skvěle a na veškeré připomínky i maily rád odpovím.

KMM