Categories
5X5

5X5 Velikonoční online vaření

5X5 Velikonoční online vaření

Ahoj vespolek,

Pomlázku jsem upletl novou a vůbec ji nepoužil. Ale nejen o Velikonocích je nový oběžník ze života online lektora jazyků a (skoro) čínského rezidenta. Úvodní fotka je širokoúhlý snímek našeho krásného města na soutoku 2 velkých řek – Chongqingu.

Co dělám:

V Číně proběhli oslavy festivalu Qingming (ENG)清明节(svátky uctění předků). Já se úspěšně objednal k doktoru i přesto, že tachovští felčaři tvrdí, že to nejde (ano dojel jsem si pro vyšetření a operaci do Plzně). Sepsal jsem nový post navazující ne nové HSK3.0 (CZE) z minulého roku a přeložil oznámení čínského ministerstva školství o oficiální datum zavedení přepracovaného systému standardizované zkoušky z čínštiny nové HSK 3.0 (CZE) (více v sekci čínské zprávy na mém blogu). Trochu jsem polevil s tréningem, ale to se jen vymlouvám protože cesty jsou (opět) sněhem zaváté a po změně počasí mě neskutečně bolí hlava. Podařilo se nám s Donniem uspořádat online vaření (výsledky ve foto galerii) a další kolo COVIDového online vaření proběhne příští měsíc. 


Co mě zaujalo na Internetu:

Za posleních několik měsíců z českého intenrnetu zmizely hned 2 stránky s tématikou českého jazyka a gramatiky. Jedna byla určená pro cizince s mutacemi skoro ve všech důležitých jazycích (www.mluvimecesky.cz ). Ta druhá přehledně vysvětlovala složité gramatické jevy s mnoha příklady spíše českému publiku(www.ucirna.cz). Jestli to takto půjde dál, tak nebudu mít kde ověřovat gramatické hypotézy rodilého Čecha a obrátím ze zpět k papírové podobě spisovného jazyka českého. 


Co kupuji:

Razer VIPERmini (CZE) – Na tuhle myšku už jsem koual několik měsíců. Čekal jsem na slevu a když se na alze objevila za 1100 tak jsem po ní šáhnul. Popisovaná jako mini je na mojí ruku stále ještě o chlup větší. Ve srovnání s předchozím Abyssus jsou 2 postraní tlačítka velkým přínosem. Matný plast, skvělý senzor, programovatelná tlačítka a 6000 DPI. Velmi kvalitní vinutí kabelu 1,8m s USB. Za to 60g pírko v dlani to rozhodně stálo. 9/10


Na co koukám:

Going nuts (CZE) – Myslel jsem, že moje oblíbené zvíře je delfín, ale Going nuts mě nalomilo ve prospěch veverek. Dokumenty jsou mojí znovunabytou zálibou. Ať už je to o vesmíru (CZE) s Jimem Al-Khalilem (ENG) nebo o vaření(CZE) s Ainsleym Harriottem (ENG), vstřebávat nové poznatky z televizní obrazovky mě baví. Dnes si navíc díky digitálnímu vysílání můžu pořad přetočit, natočit a snad i otočit, ale hlavně se na něj podívat, když mám čas. Hodně se toho ve světě dokumentů za těch 25 let událo a snad se dokumenty stali masovější, nejdou tolik do hloubky a soustředí se především na tu vizuální stránku. 45 minut s veverkami jsem si užil – trivia: jsou veverky, které jedí maso. 9/10


Co Vařím:

Smažená ryba s bramborem a salátem (viz. foto)


Suroviny – na 1 porci 
1 rybí filé dle výběru (například filet z lososa)
3-5 středně velkých brambor 
1 salát dle výběru (římský) nebo 1 balení míchaného salátu 
Sůl
Pepř
Dresink podle výběru (například med-hořčice) 

dresink – základ je olivový olej, sůl, pepř, balsamikový ocet, lžička medu, špetka tymiánu a oregana, lžička citronové šťávy 

Pokyny:
1. Rozmrazte ryby. 
2. Brambory uvaříme se slupkou. 
3. Připravte zálivku v dostatečně velké misce. Salát umyjte, OSUŠTE a nakrájejte. Vložte salát do misky, ale ještě nemíchejte. 
4. Brambory oloupejte a podle velikosti nakrájejte na 4–6 plátků. 
5. Rybu z každé strany okořeňte trochou soli a pepře. Můžete přidat pár kapek citronové šťávy.
6. Na pánvi zahřejte trochu oleje a poté vložte rybu. Pokud máte víko, zakryjte pánev. 
7. V závislosti na velikosti a teplotě smažte filety několik minut pak je otočte, vypněte oheň a nechte několik minut dojít. 
8. Filet vyjměte a zabalte do staniolu, aby byl teplý, nebo ho vložte mezi 2 talíře. 
9. Znovu zahřejte pánev, přidejte trochu oleje a osmažte na něm uvařené brambory. 
10. Smíchejte salát 
11. Několikrát na pánvi brambory otočte, aby se brambory smažily ze všech stran. 
12. Dochutíme solí a pepřem, možná trochu másla, pokud chcete. 

Kamarádi a přátelé zůstaňte na příjmu. Budu posílat zajímavosti o životě mimo Čínu a online výuce češtiny dál. Dejte vědět, co vás potěšilo a o čem chcete slyšet příště!
 
KMM