Categories
čínské zprávy

Číňané testují na COVID všechny co se vrací na Nový rok domů

Zdroj 1: Shenzhenský komentář
Zdroj 2: deník Lidové zdraví
Zdroj 3: Chongqingský věstník 

Za posledních 14 dnů se výskyt počtu nakažených a lokálních přenosů v Číně zvýšil z jednotek případů na stovky. Velmi tuhá zima na severu Číny je pravděpodobně jednou z příčin nárůstu šíření viru. Už to nejsou jen případy zavlečené do Číny ze zahraničí (jak by taky mohli, když se mnoho letů začátkem ledna zrušilo), ale jsou to místní případy převážně asymptomatických přenašečů. A právě tato situace vedla soudruhy k bezprecedentnímu kroku. Ani loni v roce 2020, když celá epidemie začínala nebyli ochotni zaříznout tak hlubokou ránu do srdcí čínských občanů a odepřít jim dovolenou na Čínský nový rok. Letos je situace velmi podobná a vypadá to, že z plánovaných 1.7 miliardy cest se uskuteční jen zlomek.

20.1.2021 se v Čínských mediích objevila zpráva o tom, že každý, kdo bude cestovat v rámci každoroční “velké migrace” bude muset podstoupit PCR test na Covid-19 ve lhůtě 7 dní před odjezdem. Jednoduše řečeno, každý kdo se v rámci Číny přesune do jiné lokace musí projít PCR testem na Covid. To rozvířilo vody čínského internetu natolik, že během několika hodin byly oficiální stránky s úředním oznámením zavalené desítkami tisíc dotazů.

“【Vracející se do místa trvalého bydliště se musí prokázat negativním výsledkem PCR testu provedeným v posledních 7 dnech】Náměstkyně Státní komise pro kontrolu a prevenci nemocí Wang Bin: Po celé zemi se v každé vesnici budou odebírat vzorky, ve městech se budou testovat a výsledky testování budou oznámeny do 12 hodin od obdržení vzorků; Pokud tedy za každou cenu musí někdo jet do svého rodiště, je nutné aby předložil potvrzení o negativním PCR testu provedeném v posledních 7 dnech, zároveň se musí místní samospráva připravit na plošné testování a odebírání vzorků.”

Jak mají byrokratičtí aparátčíci ve zvyku, vydali jednověté oznámení s mnoha možnostmi výkladu a bez dalšího vysvětlení. Vysvětlení samozřejmě přišlo v zápětí, ale neobešlo se bez několikahodinových online spekulací ze strany lidově demokratických  občanů. 键盘侠, komentátoři, ale i obyčejní lidé s mobilním internetem si nenechali takto vágní formulaci jen tak líbit. Založili fora, wechatové skupiny a veřejné chaty, kde se dohadovali o tom, co asi tak “básníci” mysleli tím svým nejnovějším protiepidemickým  prohlášením a jak se to bude praktikovat.

Kam se máme jít otestovat?
Kdo nás bude kontaktovat s výsledkem testu?
Jak to bude s čekáním ve frontě?
když se nemáme shromažďovat, budou kapacity testování dostatečné?
Proč rovnou nezrušíte celý Jarní festival, místo abyste zakázali pohyb lidí?
Poud pojedu z málo ryzikové oblasti do málo ryzikové oblasti tak se taky musím nechat testovat?
Jedu poprvé za přítelovo rodinou, to se taky počítá jako cesta do rodiště?
Když jedu do místa, které je velmi blízko, 2 hodiny autem, potřebuju taky negativní test?
Jsem po vakcinaci, musím se otestovat?
Nařekli jste žádný čas ani místo, od kdy dokdy se musíme nechat testovat, a kdy už není třeba se testovat?
Jsem student, když neodjedu, zajistí mi škola podporu – jídlo, ubytování, atd.?
Test jako samoplátce, nebo je to hrazeno? Kolik bude stát jeden test? Množstevní slevy budou?
V týdnu pracuju, o víkendu tam bude velká fronta.
Můžete jasně a stručně zodpovědět základní otázky občanů?
Za chvíli jsou ti svátky, to musím jít do karantény ve všech provinčních městech? 

Do večera bylo vydáno oficiální vysvětlení předešlého oznámení s tím, že je mířeno především na místní samosprávy. KSČ(rozuměj jako Komunistická Strana Číny ne ten zombie relikt na české politické scéně) se rozhodla, že za každou cenu zastaví šíření nákazy. Odhodlala se tedy ke kroku, který si netroufla učinit ani minulý rok, když pandemie ve Wuhanu začala, a defacto nařídila lidem aby zůstali doma a nikam na svátky nejezdili. Co se na ústředí rozhodlo mají za úkol naplánovat a implementovat jednotlivé provincie, města a vesnice svépomocí za účasti místní samosprávy. Jak to vypadá, když mají lokální autority implementovat nařízení nejvyššího vedení můžeme vidět na příkladu vymýcení chudoby nebo tříděnírecyklace odpadu. 

Detailní postupy mají být implementovány na základě 6 pravidel – časná prevence, časná detekce, časný reporting, časná karanténa, časná léčba, silné záruky. Ty budou mít za úkol implementovat i ty nejmenší správní jednotky pro všechny lidi, kteří se budou v rámci svátků přesouvat. Některé provincie motivují své rezidenty aby na svátky zůstali a nevraceli se do rodného města. Od doporučení, přes kapesné 500 yuanů až po bezplatnou návštěvu lékaře.

Jak to dopadne uvidíme už zítra. Minulý rok se na Čínský nový rok přesouvalu na miliardu a půl obyvatel, letos se očekává výrazný pokles. Už se to projevilo v prudkém propadu cen letenek a jízdenek po celé Číně. Naopak lokální cestování a výlety jsou velmi žádané. Pokud však už o Čínské kultuře něco víte, je vám jasné, že její sociální aspekt donutí většinu lidí vzdát se letošních svátků s blízkými a strávit je u obrazovek telefonů s jedním z nespočet online přenosů čínské státní televize(ENG).

Několik přátel, kteří v Číně stále jsou už se rozhodli, že nikam nepojedou a zůstanou v pohodlí domova. Nemyslím, že by czinci byli nějak vyjmuti z nových nařízení, ba naopak, ale chumlat se s dalším 1000 lidí v zimě a 3 hodiny čekat na odběr vzorku není úplně ideální strategie jak se vyhnout nachlazení.