Categories
5X5

5X5 Jaro 2023

5X5 Jaro 2023

Stačí jeden pohled z okna 3krát denně a je jasné v jakém jsme měsíci, v něm je jak známo za kamny stále ještě nejlépe. Sluníčko, vítr, déšť, sníh – všechno je možné v tento jarní čas. Vítejte v jarním oběžníku:-)

Co vařím:

Kuřecí kung pao – snad jsem konečně našel verzi, která sedne nastavení mojí kuchyně a chuťových pohárků. Jen ta spotřeba oleje je obrovská. Na druhou stranu mě donutila najít si místa, kde se dá použitý olej recyklovat. Příště určitě přidám více čili papriček. Receptovou verzi najdete tady na blogu jako Kuřecí Kung Pao.


Co čtu:

Noviny: hn.czHavlíček vs Štúr Zatímco K.H. Bohorovský strávil v Rusku rok a půl v roce 1843 jako vychovatel profesorského syna, Štůr se do Ruska nikdy nepodíval. Štúr vycházející ze sentimentu popisuje Ruský charakter jako ten, ve kterém se snoubí síla se skromností a dobromyslností, zatímco Havlíček jej po své návštěvě vykresluje v jeho pragmatičtějších tonech nadvlády a sobectví(„..jež s jidáškým políběním přicházejí nás strčiti do kapsy”). Obratem stránky o 80 let se dostáváme k dnešnímu stavu, který tak jako ten viktoriánský, v Čechách obrozenecký, kotrastuje sblížení a odpor vůči slovanskému bratru na východě. 


Na co koukám:

Film: Brak – je jedno jak je to staré, trapné, špatně zahrané a nekompaktní. tenhle český ala Tarantino je nacpaný hláškami až na půdu. Tento měsíc jsem ho doporučil už mnoha lidem, tak proč ne také vám. „Já měl zůstat doma a čumět na Ramba.” srdcovka 8/10


Co poslouchám:

hudba: Blinding Lights – Myslím, že to je opět DJcotts kdo mě přivedl k téhle verzi od quickdroppu v jednom ze svých setů. Text, melodie, beaty. Správná kombinace všech ingrediencí do mixu, který mě nenechá bez odezvy. Takový song si někdy rád zazpívám se sluchátky na uších, doufaje, že mě nikdo neslyší a sousedi prominou:)


Co kupuju:

Na zdraví – Respimer nosní sprcha. Pro zdraví a prevenci jsem v čechách hledal nosní sprchu už několikrát a až teď jsem jí dostal za rohem v lékárně. Všechno to bylo o správném vyhledávacím termínu. „výplach nosních dutin” nikoliv „nosní sprcha”. Prevence je základ. Solný roztok stačí a rýmička se bude držet od vašich nosních dutin v uctivé vzdálenosti. 300 Kč.

KMM